Drobní investoři se už téměř rok stahují z evropských realitních fondů
Londýn 9. února (ČTK) - Drobní investoři se už téměř rok stahují z realitních fondů v Evropě, měsíčně z nich vyberou kolem jedné miliardy eur (asi 25 miliard Kč). S odkazem na záznamy společnosti Morningstar o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Slabší poptávka spolu s prudkým růstem nákladů na půjčky vyvolává obavy kolem ocenění komerčních nemovitostí.
Prodej investic v realitních fondech znamená, že celková čistá hodnota aktiv, která jsou v Evropě v držení otevřených a burzovně obchodovaných nemovitostních fondů, klesla od prosince 2022 do konce loňského roku o více než deset procent na 180,7 miliardy eur (4,5 bilionu Kč). Odklon od těchto fondů přitom trvá nepřetržitě už téměř rok. Vzhledem k tomu, že skončila éra levných peněz, tyto fondy ztratily na atraktivitě.
Zatímco investoři jsou teď nervózní zejména z amerického trhu komerčních nemovitostí, obavy se tento týden přesunuly do Evropy. Dolů tak zamířily ceny dluhopisů vydaných bankovním ústavem Deutsche Pfandbriefbank a dalšími podniky, které se na realitním trhu významně angažují. Realitní fondy představují hrozbu pro finanční stabilitu, protože na trhu komerčních nemovitostí v eurozóně se podílejí ze 40 procent, varovali už loni představitelé Evropské centrální banky (ECB).
Nesoulad mezi likviditou nabízenou investorům v nemovitostních fondech a nelikvidní povahou jejich aktiv se dobře ukázal po hlasování o brexitu. Mnoho fondů v Británii muselo tehdy pozastavit obchodování a rychle prodat část majetku, protože klienti začali ve větší míře z těchto fondů vystupovat. Podobný scénář se opakoval za pandemie covidu-19, mnoho fondů od té doby skončilo.
"Mnoho otevřených fondů je pod tlakem, aby prodávaly, a uspokojily tak rostoucí požadavky na odkup podílů," napsal minulý týden analytik Oliver Salmon ze společnosti Savills.
Přesto se očekává, že se výhled trhu komerčních nemovitostí koncem letošního roku zlepší, pokud ECB začne snižovat úrokové sazby podle očekávání a pokud se potvrdí předpoklad, že ekonomika se vyhne takzvanému tvrdému přistání, tedy že se hospodářský útlum obejde bez vedlejších negativních dopadů na podniky a spotřebitele.
ECB od loňského podzimu drží základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, zatímco americká centrální banka (Fed) má základní úrok v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Sazby jsou tak nejvýše za více než 20 let.
Investoři v každém z posledních tří měsíců loňského roku prodali investice do nemovitostních fondů za více než jednu miliardu eur, ukazují data společnosti Morningstar. Němečtí investoři, kteří musejí dát vědět s ročním předstihem, že chtějí z fondu vystoupit, podle záznamů společnosti Barkow Consulting vybrali z nemovitostních fondů v posledních pěti měsících roku více než 750 milionů eur.
spr
Coface: HDP v ČR letos stoupne o 1,5 pct, průměrná inflace klesne na 3,3 pct
Praha 9. února (ČTK) - Česká ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a průměrná roční inflace klesne z loňských 11,6 na 3,3 procenta. Předpovídá to společnost Coface, která monitoruje ekonomické klima ve 160 zemích. Největším rizikem pro pozitivní vývoj tuzemského hospodářství je podle ní situace v Německu.
Česká národní banka ve čtvrtek odhadla, že letos HDP v ČR vzroste o 0,6 procenta, předpověď inflace ponechala na 2,6 procenta. Ministerstvo financí koncem ledna zhoršilo letošní výhled ekonomiky na 1,2 procenta, inflaci očekávalo 3,1 procenta.
Zhoršená kondice německé ekonomiky, kam směřuje třetina veškerého českého exportu, se začíná projevovat meziročním poklesem dovozu do Německa i zhoršující se platební morálkou.
Globální ekonomický růst v roce 2024 podle Coface třetí rok v řadě zpomalí. Po loňských 2,6 procenta Coface očekává letos růst o 2,2 procenta. Vzhledem k nevýraznému výkonu eurozóny, americké i čínské ekonomiky potáhnou globální ekonomický růst především rozvíjející se ekonomiky.
Odpovídá tomu také hodnocení rizik zemí, které Coface zlepšila ve 12 případech. Z nich devět připadá právě na rozvíjející se ekonomiky, jako například Albánie, Gruzie nebo Rumunsko. Z hlediska kvartálních hodnocení sektorových rizik dopadly nejlépe automobilový průmysl a energetika, zhoršení naopak zaznamenal papírenský průmysl.
"V našich analýzách a předpovědích používáme pro vyhodnocení rizik osmistupňovou škálu od velmi nízké (A1) až po extrémní (E). V případě ČR zůstává hodnocení rizika země na stupni přijatelné (A4) a hodnocení podnikatelského prostředí na stupni nízké (A2),“ uvedl generální ředitel Coface pro ČR a Slovensko Rudolf Kypta.
Česko je jednou ze zemí, kterým Coface zlepšila kvartální hodnocení sektorového rizika automobilového průmyslu. "Očekáváme postupné oživení spotřeby domácností díky rostoucím reálným mzdám, v důsledku klesající inflace a pravděpodobnému snižování úrokových sazeb,“ upozornil Kypta.
Německá ekonomika by se letos podle predikcí Coface měla dostat do mírně lepší kondice. Loňský roční pokles HDP o 0,2 procenta vystřídá růst o 0,6 procenta. Vývoj německé ekonomiky je pro Česko naprosto zásadní. Právě Německo je dlouhodobě největším obchodním partnerem českých firem z hlediska exportu i importu. Podle údajů Českého statistického úřadu loni české firmy vyvezly do Německa zboží v hodnotě 1,34 bilionu korun.
"Negativní vývoj německého hospodářství je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, neboť na německý trh směřuje třetina veškerého českého exportu. Německá ekonomika se dostala do mírné recese, v čemž hraje roli zejména pokles objednávek z Číny. České firmy jsou intenzivně zapojeny do dodavatelských řetězců v oboru strojírenství, kde se pokles objednávek projevil nejvýrazněji, více než 12procentním propadem,“ doplnil ředitel úpisu rizika v Coface Martin Procházka.
Coface poskytuje svým klientům ochranu před riziky spojenými s obchodováním, zejména pak informace o finanční stabilitě odběratelů, dodavatelů a potenciálních obchodních partnerů. Do portfolia jejích produktů patří pojištění pohledávek a jejich vymáhání. Celosvětově má skupina Coface 50.000 klientů ve více než 100 zemích.
fd rot