Většina analytiků čeká pokles úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu
Praha 4. února (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) bude ve čtvrtek pokračovat ve snižování úrokových sazeb, otázkou je pouze rozsah tohoto kroku. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Většina z nich přitom očekává, že se bankovní rada nakonec rozhodne snížit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Se snižováním úrokových sazeb začala centrální banka v prosinci, kdy základní úroková sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Byla to první změna sazeb od června 2022.
"Inflace v posledních měsících vytrvale klesá, a je tedy pravděpodobné, že ČNB přistoupí k dalšímu snížení sazeb. Je přitom dobrá šance, že učiní větší krok a sníží sazby o 0,5 procentního bodu. Rada bude ale rozhodnutí jistě velmi pečlivě zvažovat, protože k dosažení dvouprocentního inflačního cíle je ještě kus cesty," uvedl Daniel Janeček ze strategického poradenství PwC.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš vidí v bankovní radě ČNB dva názorové proudy, z nichž jeden reprezentovaný viceguvernérkou Evou Zamrazilovou preferuje spíš opatrnější postup v poklesu sazeb a druhý zastoupený viceguvernérem Janem Fraitem je pro rychlejší uvolňování měnové politiky. "Ve finále bude ovšem důležitý postoj guvernéra (Aleše Michla), který zatím veřejnými vystoupeními hodně šetří, zdá se být nerozhodnut a mohou ho ovlivnit jak poslední čísla, tak i celkové vyznění nové prognózy (ČNB)," uvedl Bureš. Za pravděpodobnější variantu považuje snížení sazeb o půl procentního bodu.
"Vzhledem k nadále velmi utlumené domácí i zahraniční poptávce v kombinaci s klesajícími výrobními cenami se zdá být krajně nepravděpodobné, že by lednová inflace přinesla šok v podobě výrazného novoročního zdražení. Tím by padl hlavní dosavadní argument pro udržování sazeb na stávajících úrovních a namístě by bylo jejich poměrně výrazné snížení," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Zastánci opatrnějšího přístupu v bankovní radě ale podle něj mohou vyčkat na údaj o lednové inflaci, který bude znám až 15. února, než přistoupí k razantnějšímu poklesu sazeb. "Očekávám tedy důkladnou debatu mezi snížením o 0,25 a 0,5 procentního bodu a tipuji, že nakonec zvítězí příznivci odvážnějšího přístupu, a základní sazba tak klesne na hodnotu 6,25 procenta," dodal.
Podobný názor má i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, podle kterého dosavadní čísla z ekonomiky naznačují, že by lednová inflace mohla skončit pod třemi procenty. I proto považuje za pravděpodobnější pokles sazeb o půl procentního bodu. "Ačkoli může být rozhodnutí těsné ve smyslu debaty na bankovní radě, v samotném hlasování pak může být opět jednomyslné," podotkl.
Hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová naopak čeká pokles sazeb o čtvrt procentního bodu. "Rozhodovat bude rada ČNB i dle nové makroekonomické prognózy, kterou bude mít k dispozici. Inflace bude čím dál nižší, ale zůstane nám stále vysoká inflace služeb. Zároveň se ustálily ceny energií a růst cen by se měl zastavit i u potravin," uvedla. Snížení sazeb by podle ní mělo ovlivnit i hypoteční trh, výraznější zlevnění hypoték ale čeká až v polovině roku.
Naopak místopředseda představenstva ATRIS investiční společnosti Tomáš Jícha předpokládá, že by bankovní rada mohla být v uvolňování měnové politiky ještě razantnější a snížit sazby o jeden procentní bod. "Česká ekonomika potřebuje oživit a rychlejší snižování úrokových sazeb by k nastartování hospodářství mohlo pomoci," uvedl.
str snm
Generace Z v zoufalství ze svých ekonomických vyhlídek utrácí za luxus
New York 3. února (ČTK) - Generace Z v zoufalství ze svých ekonomických vyhlídek utrácí za luxusní předměty, jako je třeba vintage kabelka od francouzské značky Chanel. Lidé narození od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2010 nevěří, že si někdy budou moct koupit dům, pořídit děti nebo spořit na důchod. Takové drobné radosti jim alespoň přinášejí okamžité uspokojení, píše agentura Bloomberg.
Na čem vlastně záleží, říkala si 24letá Nia Hollandová, když utratila 2500 dolarů (asi 58.000 Kč) za vintage kabelku Chanel, a vyčerpala tak své úspory. Na postgraduálním studiu si přivydělávala trochu peněz výzkumem. Věděla, že by své peníze mohla utratit lépe, ušetřit je nebo investovat. Koupě luxusní kabelky z jehněčí kůže s 24karátovým řetízkem jí ale zlepšila náladu.
"Ekonomika nestojí za nic, globální oteplování, neustálé politické a sociální nepokoje na celém světě," říká Hollandová, kterou rodina finančně podporuje na doktorátu z pedagogiky a psychologie na Michiganské univerzitě. "Je prostě jednodušší utrácet peníze za věci, které vám přinesou okamžité uspokojení," dodává mladá žena.
Když se lidé ocitnou v ekonomicky nejisté situaci, obvykle začnou omezovat výdaje. Mladší generace ale stále častěji dělají pravý opak, protože si myslí, že jejich finanční budoucnost je odsouzena k zániku, ať se děje, co se děje. Dosažení velkých finančních cílů jim totiž komplikují vyšší dluhy za studentské půjčky, vyšší životní náklady a změny na trhu práce.
"Je to způsob, jak se s tou situací vyrovnat - i když ne ten nejzdravější," říká Courtney Alevová, finanční poradkyně ze společnosti Credit Karma.
Tento fatalistický přístup k utrácení ale není zdaleka nový. Profesor ekonomie Stephen Wu z Hamilton College ve státě New York publikoval v roce 2004 výzkum, kde uvádí, že ti, kteří mají pocit, že v jejich finančním úspěchu hrají významnou roli štěstí a další vnější faktory, méně často spoří.
Ekonom tvrdí, že pocity fatalismu a protichůdné výdajové návyky se v posledních letech staly běžnějšími, zejména po pandemii a velké recesi. Tehdy si lidé začali uvědomovat, že "velkou část svých úspěchů a neúspěchů nemohou ovlivnit", říká Wu.
To je i případ 26letého Adriana Siegy, který nedávno utratil poslední úspory, aby si koupil napodobeninu kabelky Burberry, která se objevila v populárním seriálu HBO Boj o moc.
Siega se v roce 2019 přestěhoval z Filipín do New Yorku s cílem dostat se na vysokou školu, najít si práci a koupit si dům. Postupem času však cítil, že se mu sny o vlastním bydlení vzdalují. I když doufá, že letos konečně nastoupí na vysokou školu, stále žije u své matky, která ho finančně podporuje.
"Před třiceti lety stál byt v Elmhurstu 90.000 dolarů a teď je to 400.000 dolarů za jednu místnost; to je šílené," říká Siega, který pracuje jako asistent osobní péče. Zatím se tedy soustředí na to, co "momentálně potřebuje" - jako jsou přípravky na péči o pleť, námořnický kabát a padělaná kabelka Hermes 35cm Birkin Gold Togo za 1088 dolarů.
Podle 27leté Marii Melchorové, která vytváří obsah zaměřený na finanční vzdělávání pro generaci Z na sociální síti TikTok, se nákladné nákupy mohou jevit jako chyba. Pokud se však člověk vzdal snu o životě na předměstí s dětmi, nemusí to být nutně pravda. V příspěvku na tiktoku s více než 1,8 milionu zhlédnutí říká absolventka Yaleovy univerzity, že když se starší lidé ptají, jak si mladí lidé mohou dovolit věci, které si oni sami nikdy nekoupí, je to podle ní proto, že si prostě nic jiného dovolit nemohou.
vjn jrm