Generace Z v zoufalství ze svých ekonomických vyhlídek utrácí za luxus
New York 3. února (ČTK) - Generace Z v zoufalství ze svých ekonomických vyhlídek utrácí za luxusní předměty, jako je třeba vintage kabelka od francouzské značky Chanel. Lidé narození od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2010 nevěří, že si někdy budou moct koupit dům, pořídit děti nebo spořit na důchod. Takové drobné radosti jim alespoň přinášejí okamžité uspokojení, píše agentura Bloomberg.
Na čem vlastně záleží, říkala si 24letá Nia Hollandová, když utratila 2500 dolarů (asi 58.000 Kč) za vintage kabelku Chanel, a vyčerpala tak své úspory. Na postgraduálním studiu si přivydělávala trochu peněz výzkumem. Věděla, že by své peníze mohla utratit lépe, ušetřit je nebo investovat. Koupě luxusní kabelky z jehněčí kůže s 24karátovým řetízkem jí ale zlepšila náladu.
"Ekonomika nestojí za nic, globální oteplování, neustálé politické a sociální nepokoje na celém světě," říká Hollandová, kterou rodina finančně podporuje na doktorátu z pedagogiky a psychologie na Michiganské univerzitě. "Je prostě jednodušší utrácet peníze za věci, které vám přinesou okamžité uspokojení," dodává mladá žena.
Když se lidé ocitnou v ekonomicky nejisté situaci, obvykle začnou omezovat výdaje. Mladší generace ale stále častěji dělají pravý opak, protože si myslí, že jejich finanční budoucnost je odsouzena k zániku, ať se děje, co se děje. Dosažení velkých finančních cílů jim totiž komplikují vyšší dluhy za studentské půjčky, vyšší životní náklady a změny na trhu práce.
"Je to způsob, jak se s tou situací vyrovnat - i když ne ten nejzdravější," říká Courtney Alevová, finanční poradkyně ze společnosti Credit Karma.
Tento fatalistický přístup k utrácení ale není zdaleka nový. Profesor ekonomie Stephen Wu z Hamilton College ve státě New York publikoval v roce 2004 výzkum, kde uvádí, že ti, kteří mají pocit, že v jejich finančním úspěchu hrají významnou roli štěstí a další vnější faktory, méně často spoří.
Ekonom tvrdí, že pocity fatalismu a protichůdné výdajové návyky se v posledních letech staly běžnějšími, zejména po pandemii a velké recesi. Tehdy si lidé začali uvědomovat, že "velkou část svých úspěchů a neúspěchů nemohou ovlivnit", říká Wu.
To je i případ 26letého Adriana Siegy, který nedávno utratil poslední úspory, aby si koupil napodobeninu kabelky Burberry, která se objevila v populárním seriálu HBO Boj o moc.
Siega se v roce 2019 přestěhoval z Filipín do New Yorku s cílem dostat se na vysokou školu, najít si práci a koupit si dům. Postupem času však cítil, že se mu sny o vlastním bydlení vzdalují. I když doufá, že letos konečně nastoupí na vysokou školu, stále žije u své matky, která ho finančně podporuje.
"Před třiceti lety stál byt v Elmhurstu 90.000 dolarů a teď je to 400.000 dolarů za jednu místnost; to je šílené," říká Siega, který pracuje jako asistent osobní péče. Zatím se tedy soustředí na to, co "momentálně potřebuje" - jako jsou přípravky na péči o pleť, námořnický kabát a padělaná kabelka Hermes 35cm Birkin Gold Togo za 1088 dolarů.
Podle 27leté Marii Melchorové, která vytváří obsah zaměřený na finanční vzdělávání pro generaci Z na sociální síti TikTok, se nákladné nákupy mohou jevit jako chyba. Pokud se však člověk vzdal snu o životě na předměstí s dětmi, nemusí to být nutně pravda. V příspěvku na tiktoku s více než 1,8 milionu zhlédnutí říká absolventka Yaleovy univerzity, že když se starší lidé ptají, jak si mladí lidé mohou dovolit věci, které si oni sami nikdy nekoupí, je to podle ní proto, že si prostě nic jiného dovolit nemohou.
vjn jrm
Trump nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky
New York 2. února (ČTK) - Donald Trump, pokud bude znovu zvolen prezidentem Spojených států, nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Zdůvodnil to tím, že hlava Fedu má podle něj příliš politický přístup k měnové politice a předpověděl, že předseda Rady guvernérů letos sníží úrokové sazby, prý aby pomohl demokratům. Trump přitom Powella, který je stejně jako on republikán, v roce 2018 do čela banky sám jmenoval.
Bývalý americký prezident, který má aktuálně velkou šanci stát se znovu kandidátem republikánů do Bílého domu, to podle deníku Financial Times (FT) uvedl v rozhovoru s televizí Fox Business Network, jenž bude odvysílán v neděli.
Trump byl vůči Powellovi v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, ostře kritický. Jeho poslední komentáře podle FT naznačují vážné třenice mezi Fedem a Bílým domem, které by mohly propuknout příští rok, pokud Trump v listopadu porazí Joea Bidena.
"Myslím, že udělá něco, co pravděpodobně pomůže demokratům," řekl Trump podle deníku televizi Fox Business Network. "Připadá mi, že se snaží snížit úrokové sazby kvůli tomu, aby mohli být lidé zvoleni, nevím," pokračoval a na otázku, zda by Powellovi v roce 2026 nabídl další čtyřleté funkční období, odpověděl: "To bych neudělal".
Trump činnost Fedu, když byl v prezidentské funkci, často a ostře kritizoval. Banku obviňoval, že v době obchodních válek s Čínou a Evropou udržuje úrokové sazby příliš vysoko. V srpnu 2019 napsal na twitter (nyní sociální síť X), že "jediná otázka je, kdo je náš největší nepřítel" zda Jerome Powell nebo čínský prezident Si Ťin-pching.
Powell svou funkci uhájil i poté, co do křesla v Bílém domě usedl demokrat Joe Biden. Ten ho na konci svého prvního roku v úřadu nominoval do čela Fedu znovu a druhé Powellovo funkční období pak začalo v květnu 2022.
Šéf Fedu může odsloužit více mandátů. Nejdéle stál v čele americké centrální banky William McChesney Martin, který ji vedl v letech 1951 až 1970.
vjn jd