Ruské banky měly loni rekordní zisk díky růstu úvěrů
Moskva 30. ledna (ČTK) - Ruské banky vykázaly za loňský rok rekordní zisk 3,3 bilionu rublů (zhruba 835 miliard Kč). Pomohl jim prudký růst hypotečních, spotřebitelských a podnikových úvěrů. Vyplývá to z prohlášení, které dnes zveřejnila ruská centrální banka.
Ruský bankovní sektor v loňském roce oživil z propadu v roce 2022 způsobeného sankcemi. Předloni zisky bank klesly o téměř 90 procent, protože západní země uvalily na ruský finanční sektor rozsáhlé sankce v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu.
Ředitel odboru bankovních regulací a analýz centrální banky Alexandr Danilov podle agentury Reuters řekl, že letos zisky bank klesnou. Podle jeho odhadu by se měly pohybovat v rozmezí 2,3 bilionu až 2,8 bilionu rublů. Banka již dříve uvedla, že vyšší úrokové sazby sníží zájem o úvěry.
Centrální banka na svém zatím posledním zasedání v prosinci zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 16 procenta. Očekává se, že úrokové sazby zůstanou nad deseti procenty celý rok, i když guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová dnes, po návratu do práce po krátké nevysvětlené absenci, vyslala spíše holubičí signál, což znamená, že úroky by se neměly zvyšovat.
Objem poskytnutých hypotečních úvěrů u bank se loni zvýšil o rekordních 34,5 procenta, uvedla centrální banka. Objem firemních úvěrů stoupl o 20,1 procenta a spotřebitelských úvěrů o 15,7 procenta.
Danilov upozornil, že hypoteční úvěry loni vykazovaly známky přehřátí sektoru. Letos tak očekává zpomalení jejich růstu na sedm až 12 procent. Patrné je také zpomalování růstu spotřebitelských a firemních úvěrů.
Od vyslání armády na Ukrajinu v únoru 2022 Moskva zaznamenala odliv zahraničního kapitálu a při financování vládních a soukromých výdajů spoléhá na domácí věřitele. Rusko loni vydalo státní dluhopisy za 2,5 bilionu rublů. Domácí banky jich koupily zhruba 60 procent, uvedla centrální banka.
irl ank
MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,1 procenta
Johannesburg 29. ledna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle aktualizované prognózy se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 3,1 procenta, zatímco v říjnu MMF letošní růst odhadoval na 2,9 procenta. Za zlepšením prognózy podle fondu stojí příznivější hospodářské vyhlídky ve Spojených státech a v některých velkých rozvíjejících se ekonomikách.
Tempo růstu globální ekonomiky by tak podle aktualizované prognózy mělo zůstat stejné jako loni. Měnový fond v dnešní zprávě také potvrdil, že v příštím roce i nadále počítá s růstem světové ekonomiky o 3,2 procenta. "Oživení globální ekonomiky z pandemie covidu-19, ruské invaze na Ukrajinu a krize životních nákladů je překvapivě odolné," uvedl fond. "Inflace klesá rychleji, než se očekávalo," dodal.
Odhad letošního růstu ekonomiky ve Spojených státech měnový fond zlepšil na 2,1 procenta, zatímco dosud předpokládal 1,5 procenta. Růst největší ekonomiky světa by tak i navzdory zlepšení výhledu zpomalil z loňských 2,5 procenta. V příštím roce navíc MMF očekává další zpomalení, a to na 1,7 procenta.
Růst ekonomiky eurozóny v letošním roce podle MMF zrychlí na 0,9 procenta z loňského tempa 0,5 procenta. Fond nicméně odhad letošního hospodářského růstu v zemích používajících euro zhoršil proti říjnové prognóze, která počítala s růstem HDP eurozóny o 1,2 procenta. V příštím roce MMF nyní očekává zrychlení růstu na 1,7 procenta.
"Předpokládá se, že motorem oživení (ekonomiky eurozóny) bude silnější spotřeba domácností, protože poleví dopady cenového šoku u energií a zároveň klesne inflace, což podpoří růst reálných příjmů," uvedl MMF.
Odhad letošního růstu čínské ekonomiky fond zlepšil na 4,6 procenta z dříve předpokládaných 4,2 procenta. Ke zlepšení letošního výhledu MMF přikročil také například u Indie, Brazílie a Mexika.
Výrazným zlepšením prošel výhled pro Rusko. Měnový fond nyní předpokládá, že ekonomika Ruské federace letos vykáže růst o 2,6 procenta, zatímco v říjnu růst odhadoval na 1,1 procenta. Zlepšení výhledu ruské ekonomiky podle MMF odráží pokračování jejího překvapivě silného růstu z loňského roku, za kterým stály vysoké vojenské výdaje.
Ruská ekonomika loni podle MMF vykázala růst o tři procenta, zatímco o rok dříve o 1,2 procenta klesla. V příštím roce očekává měnový fond zpomalení růstu na 1,1 procenta. Ředitel evropského odboru MMF Alfred Kammer loni na podzim uvedl, že krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, zatímco dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky označil za pochmurné, a to kvůli omezenému přístupu k technologiím.
pmh spr