Studie: V roce 2023 v ČR přibylo 12.897 firem, o tisíc méně než předloni
Praha 28. ledna (ČTK) - Loni v Česku přibylo 12.897 firem, zhruba o tisícovku méně než v předchozím roce. Vzniklo 28.960 společností, o 662 více než v roce 2022. Zaniklo jich 16.063, o 1677 více než v předchozím roce a nejvíce hned po roce 2020, poznamenaném pandemií. Vyplývá to z analýzy, kterou společnost CRIF - Czech Credit Bureau poskytla ČTK.
"Počet zaniklých firem se oproti předchozímu roku zvýšil a byl kromě pandemického roku 2020 historicky nejvyšší. To však nemusí značit nic nepříznivého. S narůstajícím celkovým počtem firem se dá očekávat, že jich větší počet bude také zanikat," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Český statistický úřad registroval v ČR ke konci roku 2023 více než 570.000 společností, z nichž však čtvrtina nevykazuje žádnou činnost. "Počet společností i nadále poroste, ale pomaleji než v předchozích letech. Pokles tempa růstu jejich počtu se projevuje již delší dobu,“ dodala Kameníčková.
V prosinci loňského roku bylo založeno 2484 společností, o 172 více než za stejné období roku 2022. Zároveň zaniklo 1297 firem. Čistý prosincový přírůstek tak činil 1187 firem.
V roce 2023 vzniklo nejvíce společností v Praze, a to 14.403. V Jihomoravském kraji to bylo 3627 a v Moravskoslezském kraji 2139. Nejméně firem přibylo v Karlovarském kraji, kde jich vzniklo 347. V žebříčku zaniklých firem opět vede Praha se 8373 případy, následovaná Jihomoravským krajem s 1697 zaniklými firmami.
Společností loni přibývalo ve všech krajích. Nejrychleji se počet společností zvyšoval na Vysočině, kde připadlo 30 nových firem na deset zaniklých. Na druhém místě byl Zlínský kraj a dále Olomoucký kraj. Nejpomaleji naopak přibývaly firmy v Karlovarském kraji.
Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví obchodu, a to 4047. Následovalo odvětví nakládání s nemovitostmi s 3754 novými společnostmi a zpracovatelský průmysl, kde jich vzniklo 3238. Nejvíce firem zaniklo v obchodu, 5075, v nakládání s nemovitostmi s 3162 případy a v profesních, vědeckých a technických činnostech, kde jich zaniklo 2116.
V téměř všech odvětvích se celkový počet firem zvyšoval. V peněžnictví a pojišťovnictví se jejich počet prakticky nezměnil. V obchodu, kde na deset zaniklých firem připadlo pouze osm vzniklých, pokračoval pokles jejich počtu. Meziroční snížení nastalo rovněž v odvětví těžby a dobývání. Rychlý růst naopak zaznamenala zdravotní a sociální péče, kde na deset zaniklých připadlo 51 nových firem. Jen o něco pomaleji rostl počet společností v odvětví výroba a distribuce elektřiny, plynu a tepla a rovněž v odvětví informační a komunikační činnosti.
fd snm
Průzkum: Většina Čechů očekává rychlejší růst cen než příjmů lidí
Praha 28. ledna (ČTK) - Většina Čechů očekává, že ceny letos porostou rychleji než příjmy lidí. Téměř polovina se zároveň obává, že inflace letos bude vyšší než v loňském roce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podle hospodářských predikcí odborných institucí by přitom inflace měla letos výrazně zvolnit z loňských 10,7 procenta a reálné mzdy by se po dvou letech poklesu měly znovu zvýšit.
V průzkumu 80,6 procenta dotázaných uvedlo, že považuje za pravděpodobné, že ceny porostou rychleji než příjmy lidí. O rychlejším zdražování jsou víc přesvědčeny ženy, očekává ho 85,7 procenta z nich. U mužů je to 75,9 procenta. Podle průzkumu se také 49,1 procenta respondentů domnívá, že letošní inflace přesáhne loňskou, opačného názoru je 45,1 procenta. Rovněž v očekávání inflace jsou ženy pesimističtější než muži, když překonání loňské hodnoty předpokládá 59 procent žen a 40,1 procenta mužů.
Odborné instituce ale naopak čekají výrazný pokles inflace, a to už od ledna. Podle čtvrteční hospodářské predikce ministerstva financí by letos průměrná inflace měla být 3,1 procenta, po většinu roku by se měla pohybovat pod třemi procenty. Zatím poslední prognóza České národní banky (ČNB) z listopadu očekává letos průměrnou inflaci 2,6 procenta. Nominální mzdy by měly podle obou institucí růst rychleji než inflace, takže se po dvou letech obnoví i růst reálných mezd. Ministerstvo financí ho odhaduje na 3,2 procenta.
Lidé v průzkumu také uvedli, že letos očekávají zvýšení nezaměstnanosti, tento názor zastává 70,1 procenta dotázaných. Růst nezaměstnanosti předpokládají i prognózy ministerstva financí a ČNB, stejně jako ekonomičtí analytici. Podle nich ale míra nezaměstnanosti nadále zůstane na jedné z nejnižších úrovní v Evropské unii a firmy i nadále budou mít problémy s obsazením volných míst.
V hodnocení loňského roku se 74,7 procenta lidí domnívá, že byl pro Českou republiku špatný. Z osobního pohledu ale hodnotí Češi loňský rok výrazně lépe, za špatný ho považuje 43,3 procenta respondentů a opačného názoru je 56,6 procenta. V hodnocení se shodují obě pohlaví i všechny věkové skupiny. Do letošního roku hledí lidé s optimismem, když 70 procent očekává, že pro ně bude lepší než loňský. Nejvíc optimistů je ve věkové skupině mezi 27 a 35 lety, kde zlepšení předpokládá 78,6 procenta lidí. Nejméně lidí má dobré vyhlídky do budoucna ve skupině mezi 54 a 65 lety, lepší rok letos očekává 63,2 procenta z nich.
Průzkum se uskutečnil letos v lednu na reprezentativním vzorku 1028 respondentů ve věku 18 až 65 let.
str rdo