Analytici: Důvěra v ekonomiku neukazuje na razantní odraz ode dna
Praha 24. ledna (ČTK) - Údaje o důvěře v českou ekonomiku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), neukazují na razantní odraz ode dna. Problémy jsou patrné zejména v průmyslu, shodují se analytici oslovení ČTK. Za pozitivní signál naopak považují zlepšení nálad domácností proti loňskému prosinci. Podle nich to dává naději, že spotřeba domácností vzroste a potáhne letos české hospodářství.
Důvěra v ekonomiku v lednu meziměsíčně klesla o 1,3 bodu na 92,5 bodu. Pokles táhla podnikatelská důvěra, která se snížila o 2,8 bodu na 92,7 bodu, naopak mezi spotřebiteli vzrostla o 5,8 bodu na 91,2 bodu, uvedl ČSÚ.
"Ekonomická nálada zůstává na varovně nízkých hodnotách, což pro začátek roku 2024 nevěstí mnoho dobrého. Na lednovém zhoršení se dominantně podílel průmyslový sektor, který se již od konce roku 2022 potýká se slabou poptávkou, přičemž žádné výraznější zlepšení není na dohled. Nepříjemný je v tomto ohledu hlavně deklarovaný úmysl snižovat stavy zaměstnanců, což by se mohlo projevit již v lednové statistice nezaměstnanosti," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
"Celkově jsou lednové výsledky průzkumu důvěry vlastně korekcí prosincového optimismu, který se ve světle reality ukázal jako předčasný. Situace se jen těžko bude měnit, dokud nebudou přicházet nové zakázky z domova i ze zahraničí," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové patří k faktorům nižší důvěry podnikatelů riziko, že se projeví problémy v námořní dopravě v Rudém moři. Dopadnout na podnikatele může i slabý vývoj německé ekonomiky, na kterou je Česko silně napojené. "Zde by se však měla situace postupně zlepšovat, což by mohlo pomoci i českému průmyslu. Oživení zde však bude pouze pozvolné," uvedla Steckerová.
Pozitivně hodnotí odborníci zlepšení spotřebitelské nálady. "Na oslavy by bylo ovšem stále brzy, jelikož navzdory lednovému zlepšení i jejich sentiment zůstává hluboce záporný," upozornil Hradil. "Vzhledem k očekávanému uklidnění inflace a růstu reálných mezd ovšem předpokládáme, že bude zlepšování nálady domácností pokračovat a nadále tak počítáme s tím, že se oživení jejich spotřeby letos stane tahounem ekonomického růstu," dodal.
Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude v nadcházejících měsících prostor pro další zlepšování spotřebitelské nálady. "Domácnosti se vymaňují z nejistot ohledně vývoje cen energií a potravin. Zdá se, že novoroční přepisování ceníků žádný šok nepřineslo a inflace by měla v české ekonomice výrazně klesnout, což je dobrá zpráva nejen pro spotřebitele," konstatoval.
"Zvyšující se optimismus spotřebitelů může být dobrým signálem k hospodářskému oživení, protože zvýšení spotřeby domácností pomůže k postupnému restartu ekonomiky," uvedl jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel. Z pohledu inkasa pohledávek je podle něj patrná dobrá platební morálka lidí i firem a úspěšnost vymáhání pohledávek se drží na stabilní úrovni.
str rot
Dvacet největších hedgeových fondů loni vydělalo rekordních 67 miliard dolarů
New York 23. ledna (ČTK) - Dvacet největších hedgeových fondů na světě loni zajistilo svým akcionářům rekordní zisk v celkovém objemu 67 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč). K výsledku přispěl zejména pokračující růst na akciových trzích, uvedla v analýze společnost LCH Investments. Hedgeové fondy, na rozdíl od klasických investičních fondů pro veřejnost, mohou více spekulovat a více využívat vypůjčené peníze.
Odvětví jako celek vytvořilo za loňský rok zisk po odečtení poplatků 218 miliard dolarů (pět bilionů Kč). Nejlepšího výsledku dosáhl fond TCI Fund Management, na který připadá zisk 12,9 miliardy dolarů, pak je fond Citadel se ziskem 8,1 miliardy USD, třetí byl fond Viking se ziskem šest miliard USD, uvádí analýza podle agentury Bloomberg.
Roční průzkum se zaměřuje na správce soukromého majetku s nejvyššími celkovými zisky v absolutních částkách od svého založení. Největší a nejstarší hedgeové fondy tak mají obvykle tendenci dosahovat nejlepších výsledků. Prvních 20 firem, které mají ve správě asi 19 procent aktiv tohoto odvětví, loni vygenerovalo zhruba třetinu celkového zisku.
Měřeno tradičnějším způsobem hodnocení výnosů, pak skupina dvaceti nejlepších fondů loni zvýšila zisk o 10,5 procenta. Překonala tím průměrný hedgeový fond, který zvýšil zisk o 6,4 procenta. Za poslední tři roky pak 20 nejlepších fondů vygenerovalo 83 procent absolutních zisků všech správců hedgeových fondů, uvádí společnost LCH Investments. Ta je sama fondem hedgeových fondů.
"Ve většině případů to odráží schopnost omezit ztráty v nepříznivých podmínkách, a vytvářet zisk, když jsou podmínky příznivé, jako tomu bylo ke konci roku 2023," uvedl šéf společnosti LCH Investments Rick Sopher. "Tito správcové dosahují nadprůměrného výkonu desítky let, což je dokladem stability vynikajících výsledků," řekl k dvacítce předních hedgeových fondů.
Hedgeové fondy tak zlepšily hospodaření i proti roku 2021, který byl pro akcie rovněž úspěšný. V té době odeznívala pandemie a 20 nejlepších fondů tehdy za celý rok vydělalo asi 65 miliard dolarů.
spr