Agentura Moody's zhoršila výhled ratingu Maďarska, obává se o miliardy z EU
Frankfurt 30. listopadu (ČTK) - Americká ratingová agentura Moody's zhoršila výhled ratingu Maďarska ze stabilního na negativní. Obává se, že země ztratí přístup k miliardám z evropských fondů. Také podle ní hrozí, že Budapešť před parlamentními volbami zvýší výdaje, což se negativně odrazí na státních financích, které se už nyní vyvíjejí nepříznivě. Moody's o tom v pátek informovala na svém webu. Hlavní rating zůstává na stupni Baa2.
Maďarský premiér Viktor Orbán čelí před volbami plánovanými na rok 2026 největšímu ohrožení své 14 let trvající vlády, uvedla agentura Reuters. V průzkumech veřejného mínění se prosazuje opoziční nováček. Předseda vlády v říjnu obvinil exekutivu Evropské unie, že se snaží svrhnout jeho pravicovou vládu.
"Pokud maďarské instituce nebudou schopny nebo ochotny splnit zbývající podmínky stanovené EU pro uvolnění jejích prostředků, může Maďarsko nakonec přijít o značnou část dotací a levných úvěrů,“ uvedla Moody's. Dodala, že úvěrový rating Maďarska by mohla snížit v případě dalšího výrazného zpoždění dohody s EU ohledně fondů nebo v případě, že by se objevily známky zvratu fiskální konsolidace a výrazně slabšího růstu, než se očekávalo.
"Negativní výhled signalizuje, že v nejbližší době pravděpodobně nedojde ke zvýšení ratingu. Výhled se pravděpodobně vrátí na stabilní, pokud se výrazně a trvale zlepší vztahy s EU," uvedla ratingová agentura.
Maďarské ministerstvo hospodářství uvádí, že země je odhodlána snížit svůj fiskální deficit i veřejný dluh, který je teď největší ve střední Evropě. Ministerstvo potvrdilo, že cílem na příští rok je snížit rozpočtový deficit na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
vjn spr
Růst indické ekonomiky zpomalil na 5,4 procenta, je nejslabší za sedm čtvrtletí
Dillí 29. listopadu (ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) Indie ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,4 procenta, a zpomalil tak z tempa 6,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Dnes o tom informovalo indické ministerstvo statistiky. Tempo růstu je tak nejpomalejší za posledních sedm čtvrtletí. Výrazně zaostává také za odhady analytiků i za stejným obdobím loňského roku. Tehdy indická ekonomika vykázala meziroční růst o 8,1 procenta.
Analytici se zpomalením růstu za třetí čtvrtletí počítali, ale jen s mírným. V anketě agentury Reuters odhadovali růst na 6,5 procenta. Agentura Bloomberg označila ta rapidní zpomalení za šokující.
Podle listu Financial Times (FT) aktuální údaje odrážejí nižší spotřebu v důsledku vysoké inflace u potravin a nárůstu objemu spotřebitelských úvěrů. Spotřebitelské výdaje domácností byly meziročně o šest procent vyšší, zatímco v předchozím čtvrtletí vzrostly o 7,4 procenta.
Zpracovatelský průmysl páté největší ekonomiky světa ve čtvrtletí vykázal meziroční růst o 2,2 procenta. "Zdá se, že největší ránu utrpěl výrobní sektor," sdělila agentuře Reuters ekonomka Upasna Bhardvadžová ze společnosti Kotak Mahindra Bank. Celoroční hospodářský růst by se podle ní mohl pohybovat kolem 6,2 procenta.
Zemědělská produkce ve čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,5 procenta. Díky příznivým podmínkám v monzunovém období růst v tomto odvětví zrychlil. V předchozím čtvrtletí činil růst zemědělské produkce dvě procenta.
Nečekaně silné zpomalení růstu by podle ekonomů mohlo mít vliv na rozhodování centrálních bankéřů o úrokových sazbách. "Zvyšuje se možnost snížení sazeb na zasedání centrální banky 6. prosince. To však není náš základní scénář. Vzhledem k jestřábím komentářům guvernéra Šaktikanty Dase stále očekáváme, že centrální banka sazby ponechá," uvedl Abišek Gupta, ekonom Bloombergu zaměřený na Indii. Aktuálně indická centrální banka drží základní úrokovou sazbu na 6,5 procenta. Na tuto úroveň ji zvýšila loni v srpnu z předchozích 6,25 procenta.
Indie zůstává mezi nejrychleji rostoucími velkými ekonomikami a vládní představitelé předpokládají, že v závěru roku by růst indické ekonomiky mohl znovu zrychlit, k čemuž by mohla přispět lepší poptávka na venkově a zvýšení vládních výdajů. Někteří ekonomové i tak předesílají, že celoroční hospodářský růst může být výrazně nižší než odhad centrální banky, který počítá s růstem o 7,2 procenta.
boz jd