Průmysl a zahraniční obchod v ČR si v září polepšily, stavebnictví oslabilo
Praha 6. listopadu (ČTK) - Další růst průmyslové výroby a přebytek zahraničního obchodu v Česku zaznamenali letos v září statistici. Naopak stavebnictví po dvou měsících růstu oslabilo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory růstu je ale i v průmyslu podle analytiků situace křehká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu u hlavních partnerů v čele s Německem.
Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 0,8 procenta, oznámili statistici. V srpnu průmysl po pěti měsících poklesu posílil o 1,5 procenta. "Průmyslovou produkci v září v mírném růstu udržela především odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel," uvedl k meziročnímu vývoji ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Zvýšila se také hodnota nových zakázek v průmyslu, a to o více než pět procent proti loňsku. Ve srovnání s letošním srpnem však průmysl oslaboval. Produkce meziměsíčně klesla o 1,1 procenta a hodnota nových zakázek o 0,9 procenta.
Do zářijové průmyslové statistiky nebyly vkládány velké naděje a příliš nadějně podle analytika firmy Cyrrus Víta Hradila ani nedopadla. Objem české průmyslové výroby se drží na hodnotách, které vykazoval na jaře roku 2017, tedy před více než sedmi lety, uvedl. Pozitivní zprávou je pokračující růst hodnoty nových zakázek o 5,1 procenta, což dává naději na zlepšení situace v následujících měsících, sdělil analytik Deloitte Filip Pastucha. Také podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského dává poslední vývoj některých ukazatelů pro průmysl v Česku i eurozóně jisté šance na další mírné oživení v posledním čtvrtletí roku.
Polepšil si i zahraniční obchod Česka. V září skončil podle předběžných údajů ČSÚ v přebytku 21,3 miliardy korun, který byl o 9,9 miliardy vyšší než před rokem. Výsledek kladně ovlivnil nárůst přebytku obchodu s auty o 6,2 miliardy. Vývoz ve sledovaném měsíci meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 399,8 miliardy a dovoz o 5,6 procenta na 378,5 miliardy. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění ale vývoz klesl o 6,1 procenta a dovoz o 4,6 procenta.
"Z teritoriálního hlediska jsme zaznamenali nejvyšší meziroční nárůst u vývozu zboží do Německa, Spojeného království a na Slovensko. Z pohledu dovozu pak došlo k nejvyššímu nárůstu u zboží původem z Číny a Polska," uvedla k zářijovému obchodování ČR s cizinou vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.
Do vyššího přebytku obchodu s auty se podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové promítlo odeznění problémů se subdodávkami, což výrobcům umožnilo dokončit rozpracovanou výrobu. Zářijovému výsledku zahraničního obchodu ale podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka pomohla i relativně nízká srovnávací základna. "Porovnáme-li vývoz s daty ze září 2022, uvidíme pokles o 1,7 procenta, v případě dovozu dokonce o 9,7 procenta," uvedl. V dalších měsících podle něj bude z hlediska vývozu zásadní roli hrát oživení německé ekonomiky.
Stavební výroba v Česku si na rozdíl od průmyslu a zahraničního obchodu pohoršila. V září po předchozích dvou měsících růstu meziročně klesla o 7,1 procenta, uvedli statistici. Meziměsíčně se stavební produkce snížila o 5,5 procenta. "Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více, než je dlouhodobý normál," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Matějka.
Produkce v pozemním stavitelství, tedy výstavbě domů či kanceláří, se v září snížila o 6,1 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 8,7 procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v září vydáno stavební povolení, meziročně vzrostla o dvě procenta na 46,6 miliardy korun. V září se začalo podle statistiků stavět 4529 bytů, což je o téměř polovinu více než loni. Naopak dokončeno bylo 1761 bytů, meziročně o čtvrtinu méně.
red ver ptd
Brazilské úřady připravují zásah proti ilegálním těžařům zlata v Amazonii
Brasília 6. listopadu (ČTK) - Brazilské úřady se chystají vystěhovat nelegální těžaře zlata z přírodní rezervace v amazonském deštném pralese, která je domovem místních indiánů. V oblasti kmene Munduruku se nachází několik desítek ilegálních vzletových a přistávacích ploch a voda je kontaminována rtutí, uvádí zpráva organizace pro ochranu amazonského pralesa, kterou cituje agentura Reuters.
Domorodé území kmene Munduruku ve státě Pará v Brazílii má rozlohu 24.000 kilometrů čtverečních a leží v něm 61 vesnic indiánských kmenů Munduruku a dalších domorodých skupin v oblasti známé násilnými sváry o půdu.
Podle zprávy vládní agentury Censipam, která usiluje o ochranu amazonského deštného pralesa, je rezervace Munduruku druhou největší oblastí s nelegální těžbou v Brazílii. Nejpostiženější je oblast obývaná kmenem Janomamů (též Yanomamiové) na severu země, kde podle Censipam nelegální těžaři přenášejí malárii a jiné nakažlivé choroby.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil, že bude bojovat proti nelegální těžbě na území původních obyvatel poté, co se za jeho předchůdce Jaira Bolsonara prudce zvýšila, připomíná agentura Reuters. Nelegální těžba kontaminuje vodu v řekách, a ohrožuje tak zdraví obyvatel na území přírodních rezervací.
Zpráva organizace Censipam uvádí, že v roce 2022, tedy v posledním roce Bolsonarovy vlády, vzniklo na území Munduruku 388 nových nelegálních těžebních míst. Loni jejich počet klesl na 128 a letos se zatím snížil o dalších 23.
Úřady identifikovaly na území Munduruku 21 nelegálních přistávacích ploch, které zajišťují zásobování těžební činnosti. Úředník z ministerstva pro obranu domorodých národů Nilton Tubino uvedl, že cílem plánovaného zásahu ministerstva proti těžařům bude přerušit letecké dodávky a narušit tak nelegální těžbu. Tubino dále uvedl, že se vláda chce vyhnout rozdmýchávání konfliktu.
Brazilská vláda provedla rozsáhlou razii proti nelegálním těžařům zlata v Amazonii na severu země u hranic s Venezuelou už v roce 2023. Tehdy v oblasti, kde žije asi 27.000 příslušníků kmene Janomamů, mnoho lidí onemocnělo kvůli znečištění řek těžkými kovy používanými při ilegální těžbě. Znečištěním řek domorodci také přišli o zdroj obživy a jejich děti trpěly podvýživou.
V Brazílii, která má 216 milionů obyvatel, žije asi 850.000 příslušníků tří stovek domorodých kmenů.
cht sch