Prodejci: Nižší daň ze stavebních prací výrazně neovlivní cenu a odbyt stavebnin
Praha 7. ledna (ČTK) - Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u stavebních prací z 15 na 12 procent nebude mít výrazný vliv na cenu a odbyt stavebnin. Klíčový pro vývoj cen bude hlavně cena energií. Vyšší poptávka by mohla nastat ve druhé polovině roku, kdy by měly klesnout úrokové sazby u spotřebitelských a hypotečních úvěrů i inflace. Cena stavebních materiálů by v letošním roce měla spíše stagnovat, výkyvy cen by mohly v průběhu roku nastat maximálně v jednotkách procent a lišit se budou podle typu materiálu. ČTK to sdělili oslovení prodejci stavebnin. Kapacity obchodů jsou podle nich naplněné, trh by proto neměla ani nijak omezit pozastavená výroba ze strany některých českých cihlářů a ocelářů.
"Snížení DPH u stavebních prací o tři procentní body je změna, která jde určitě správným směrem ve snaze podpořit výstavbu a prodej novostaveb. Jeho vliv na poptávku ale zřejmě nebude zásadní. Očekáváme, že v prvním pololetí bude situace ještě stále komplikovaná, trh pozemního stavitelství je v útlumu, navíc má nějakou setrvačnost. Pokud se sníží inflace a následkem toho i úrokové sazby hypoték, bude to významný stimul pro oživení výstavby. Otázkou zůstává, jak rychle se sazby budou snižovat a jak pružně na to bude reagovat trh," uvedl ředitel Stavebniny DEK Radek Vít.
Poptávka po stavebninách na novou výstavbu by měla být podle oslovených odborníků stejná jako loni. Stabilní je ale poptávka po materiálech spojených s rekonstrukcemi, na kterou podle generálního ředitele Saint-Gobain pro východní Evropu Tomáše Rosáka nemá například takový vliv výše úrokových sazeb. "Rekonstrukce se navíc často týkají opatření, která snižují energetickou náročnost budovy, kde je zásadní zvýšení izolačních vlastností celé obálky budovy. Vzhledem k vysokým cenám energií a nákladům na vytápění o ně zájem stoupá. Podpořeny jsou navíc státními dotačními programy," dodal Rosák.
Cena energií se celkově propisuje do cen vyrobených materiálů. Kvůli kombinaci vysokých vstupních nákladů a nízké poptávce na podzim pozastavili některé ze svých závodů například výrobci cihel Wienerberger a Heluz. V prosinci se pak kvůli nízké poptávce i dalším faktorům přestala vyrábět ocel v huti Liberty Ostrava a společnost se dostala do insolvence. Pozastavení dodávek by ale nemělo prodejce podle jejich mínění nijak ovlivnit. Naskladněno mají dostatek zboží a jejich cena bude moci zůstat stabilní.
"Výrobci mají racionální potřebu zdražit díky ekonomice výroby. Trh to ale nedovolí a spíš očekáváme zlevnění v některých sortimentech do pěti procent. Plošně výkyvy cen ale budou minimální a spíš se ceny měnit nebudou, a to bez ohledu na nízkou poptávku. Nemáme možnost zdražovat ani zlevňovat mimo mantinely nákupních cen," řekl ČTK generální ředitel a člen představenstva Pro-Doma Petr Vaněrka.
Od začátku roku 2024 byly v rámci takzvaného konsolidačního balíčku stanoveny pouze dvě sazby DPH, a to vyšší 21 procent a nižší 12 procent. Cena stavebních materiálů se po novém roce snížila z 15 na 12 procent. Daň ze stavebních materiálů zůstala na 21 procentech.
jbr mha
Analytici odhadují prosincovou inflaci mezi 7,2 a 7,5 procenta a za rok 10,8 pct
Praha 7. ledna (ČTK) - Spotřebitelské ceny rostly v prosinci obdobným meziročním tempem jako v listopadu, inflace se pohybovala mezi 7,2 a 7,5 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Za celý loňský rok potom průměrná inflace podle nich dosáhla 10,8 procenta, což by znamenalo třetí nejvyšší hodnotu v historii samostatného Česka. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní prosincovou i celoroční inflaci ve čtvrtek.
"V prosinci pravděpodobně opět došlo k mírnému zdražení potravin, naopak směrem dolů zamířily ceny pohonných hmot. Zdražovací trend zřejmě pokračoval v kategorii stravování a ubytování, byť umírněným tempem," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Celkově podle něj spotřebitelské ceny proti listopadu klesly o 0,1 procenta, což by znamenalo prosincovou meziroční inflaci 7,2 procenta.
"V prosinci by měla cenová hladina zůstat na podobné úrovni, jako tomu bylo v listopadu. Klesnout by měly ceny pohonných hmot, které reagovaly na nižší ceny ropy. Naopak mírné zvýšení cen čekáme u cen potravin. Nejistota panuje okolo cen energií," uvedli analytici České spořitelny. Meziroční inflace podle nich dosáhla 7,3 procenta, tedy stejně jako v listopadu.
Podle analytiků Raiffeisenbank mírně převážily položky, u nichž se ceny zvýšily, meziroční inflaci odhadují na 7,5 procenta. "Ceny potravin, které jsou jedním z nejdiskutovanějších témat v posledních týdnech, podle naší prognózy stoupaly mírně rychlejším tempem než v listopadu. Je možné, že obchodníci se snažili období adventu využít vyšší poptávky a ochotu spotřebitelů v tomto čase akceptovat i vyšší ceny," uvedli.
U celoroční inflace se analytici shodují na hodnotě 10,8 procenta, kterou očekává i Česká národní banka (ČNB). Znamenalo by to třetí nejvyšší roční inflaci v historii Česka. "Primát v tomto ohledu drží rok 1993 s inflací 20,8 procenta, druhé místo pak náleží roku 2022 s hodnotou 15,1 procenta," připomněl Hradil.
V letošním roce čekají odborníci výrazné zpomalení tempa růstu cen. "V lednu by měla inflace skokově spadnout, když z meziročního srovnání vypadne výrazné zvýšení cen z ledna 2023," uvedli analytici České spořitelny. Lednovou inflaci odhadují na 3,5 procenta.
Za celý letošní rok se ale podle analytiků Raiffeisenbank nepodaří dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB. "V průměru prognózujeme inflaci pro letošní rok ve výši 3,4 procenta, ale určujícím faktorem bude síla lednového přecenění, která je velikou neznámou," uvedli.
str mha