Analytici odhadují prosincovou inflaci mezi 7,2 a 7,5 procenta a za rok 10,8 pct
Praha 7. ledna (ČTK) - Spotřebitelské ceny rostly v prosinci obdobným meziročním tempem jako v listopadu, inflace se pohybovala mezi 7,2 a 7,5 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Za celý loňský rok potom průměrná inflace podle nich dosáhla 10,8 procenta, což by znamenalo třetí nejvyšší hodnotu v historii samostatného Česka. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní prosincovou i celoroční inflaci ve čtvrtek.
"V prosinci pravděpodobně opět došlo k mírnému zdražení potravin, naopak směrem dolů zamířily ceny pohonných hmot. Zdražovací trend zřejmě pokračoval v kategorii stravování a ubytování, byť umírněným tempem," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Celkově podle něj spotřebitelské ceny proti listopadu klesly o 0,1 procenta, což by znamenalo prosincovou meziroční inflaci 7,2 procenta.
"V prosinci by měla cenová hladina zůstat na podobné úrovni, jako tomu bylo v listopadu. Klesnout by měly ceny pohonných hmot, které reagovaly na nižší ceny ropy. Naopak mírné zvýšení cen čekáme u cen potravin. Nejistota panuje okolo cen energií," uvedli analytici České spořitelny. Meziroční inflace podle nich dosáhla 7,3 procenta, tedy stejně jako v listopadu.
Podle analytiků Raiffeisenbank mírně převážily položky, u nichž se ceny zvýšily, meziroční inflaci odhadují na 7,5 procenta. "Ceny potravin, které jsou jedním z nejdiskutovanějších témat v posledních týdnech, podle naší prognózy stoupaly mírně rychlejším tempem než v listopadu. Je možné, že obchodníci se snažili období adventu využít vyšší poptávky a ochotu spotřebitelů v tomto čase akceptovat i vyšší ceny," uvedli.
U celoroční inflace se analytici shodují na hodnotě 10,8 procenta, kterou očekává i Česká národní banka (ČNB). Znamenalo by to třetí nejvyšší roční inflaci v historii Česka. "Primát v tomto ohledu drží rok 1993 s inflací 20,8 procenta, druhé místo pak náleží roku 2022 s hodnotou 15,1 procenta," připomněl Hradil.
V letošním roce čekají odborníci výrazné zpomalení tempa růstu cen. "V lednu by měla inflace skokově spadnout, když z meziročního srovnání vypadne výrazné zvýšení cen z ledna 2023," uvedli analytici České spořitelny. Lednovou inflaci odhadují na 3,5 procenta.
Za celý letošní rok se ale podle analytiků Raiffeisenbank nepodaří dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB. "V průměru prognózujeme inflaci pro letošní rok ve výši 3,4 procenta, ale určujícím faktorem bude síla lednového přecenění, která je velikou neznámou," uvedli.
str mha
Míra inflace v Polsku v prosinci překvapivě zvolnila na 6,1 procenta
Varšava 5. ledna (ČTK) - Míra inflace v Polsku v prosinci zvolnila na 6,1 procenta z listopadové hodnoty 6,6 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl polský statistický úřad. Pro ekonomy je to překvapení, domnívali se totiž, že inflace zůstane bez větších změn. Zaskočil je hlavně slabý růst cen potravin. Zároveň ale upozorňují, že vývoj v dalších měsících je nejistý.
Část analytiků předpokládala, že míra inflace v prosinci o desetinu bodu vzroste, část expertů naopak očekávala, že inflace o desetinu bodu zvolní. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 procenta, což je výrazné zpomalení proti listopadu, kdy vzrostly o 0,7 procenta. I zde se čekal výraznější růst, většinou o 0,2 až 0,3 procenta. Zpřesněná data statistický úřad zveřejní 15. ledna.
Na dlouhodobém rekordu se inflace v Polsku ocitla v únoru loňského roku, kdy se dostala na 18,4 procenta. Od té doby vytrvale klesá.
"Ty výsledky nás pozitivně překvapily v tom, že úroveň inflace se dostala pod očekávání, a to jak naše, tak trhu," řekl podle agentury PAP analytik banky ING BSK Adam Antoniak. "Zarážející je relativně nízký růst cen potravin - meziměsíčně pouze o 0,2 procenta," dodal.
Antoniak upozornil, že pozitivním aspektem je i klesající jádrová inflace, která nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energií. "Celkově to je dobrá zpráva pro konec loňského roku a dobrý start do prvního čtvrtletí," uzavřel.
"Očekáváme další doznívání inflačních tlaků v polské ekonomice," řekl ekonom Marcin Klucznik z Polského ekonomického institutu (PIE). "Poklesu inflace na začátku roku 2024 ještě pomůže srovnávací základna," dodal.
"Meziroční pokles indexu spotřebitelských cen v prosinci na 6,1 procenta jasně napovídá, jaký bude vývoj inflace v následujících měsících," řekla analytička finančního ústavu Bank Pocztowy Monika Kurteková. "Inflace se může v únoru ocitnout meziročně pod čtyřmi procenty a v březnu se dostat k horní hranici pásma odchylky od cíle centrální banky, který činí 3,5 procenta," dodala.
Podmínkou tohoto scénáře je ale zachování nižších sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) u některých potravinářských výrobků a předpoklad, že vláda prodlouží platnost stropu cen energií pro domácnosti.
Polsko, spolu s ostatními zeměmi Visegrádské skupiny (V4), mělo v posledním roce výrazně vyšší inflaci než průměr Evropské unie. Skupinu V4 tvoří vedle Polska ještě Česká republika, Slovensko a Maďarsko. Pouze Slovensko je zároveň členem eurozóny, tedy užšího klubu zemí, které používají společnou měnu.
spr