ČNB: Dluhy českých domácností v říjnu stouply na 2,36 bilionu korun
Praha 29. listopadu (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank v říjnu meziměsíčně stouply o 15,4 miliardy na téměř 2,36 bilionu korun. Dluhy firem se proti září snížily o 1,7 miliardy na 1,44 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). V meziročním srovnání narostl objem úvěrů u domácností o 118,3 miliardy korun a u nefinančních podniků o 65,5 miliardy korun.
"I v říjnu se zadlužení domácností zvýšilo více než před rokem. Stále vidíme vyšší tempo zadlužování jak na úvěrech pro bydlení, tak na spotřebitelských úvěrech, kde meziměsíčně vzrostlo o 1,1 procenta, zatím v říjnu 2023 to bylo 0,9 procenta," řekl ČTK finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. S ohledem na růst maloobchodních tržeb předpokládá i v listopadu vyšší růst zadlužení než před rokem.
Podle jednatele inkasní společnosti EOS KSI Vladimíra Vachela růst zadlužení domácností odpovídá zvýšení spotřebitelské důvěry za současného poklesu inflace i úrokových sazeb. "Doufejme, že zadlužování je rozumné, podložené racionální úvahou a směřující do podstatných investic spojených se životem člověka a jeho rodiny. Budeme věřit, že racionální uvažování udrží spotřebitelé i na konci roku a nepodlehnou nutkání pořizovat například vánoční dárky na úvěr," uvedl.
Dluhy domácností u bank trvale rostou od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale bylo podle ČNB kvůli odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Většinu dluhů domácností - více než tři čtvrtiny - dlouhodobě představují úvěry na bydlení. V říjnu se jejich objem podle ČNB meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta na 1,81 bilionu korun.
Objem dluhů firem kolísá. Letos se jejich zadlužení do dubna zvyšovalo, v květnu kleslo, poté dva měsíce rostlo a následující měsíce zadlužení podniků střídavě klesalo a rostlo. U dluhů firem mají nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V říjnu činily 787 miliard korun, tedy 55 procent z objemu úvěrů nefinančních podniků.
Centrální banka zveřejňuje bankovní statistiku každý měsíc. V říjnu 2024 byla sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
ktp str rdo
EIB půjčí Komerční bance a SGEF 10,1 miliardy Kč na podporu růstu menších firem
Praha 29. listopadu (ČTK) - Evropská investiční banka (EIB) půjčí Komerční bance a společnosti SG Equipment Finance Czech Republic (SGEF) celkem 400 milionů eur, tedy asi 10,108 miliardy Kč, s cílem podnítit růst malých a středních podniků v ČR a na Slovensku. EIB o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.
Část peněz banka přidělila na opatření v oblasti klimatu a na environmentální udržitelnost. Podporu získají projekty prosazující obnovitelnou energii a energetickou účinnost, jako je doprava, stavebnictví a strojírenství. Úvěry budou mimoto zaměřeny na iniciativy, jež posilují hospodářskou a sociální soudržnost regionů. Předpokládá se, že více než 90 procent peněz uvolněných EIB bude směřováno do méně rozvinutých oblastí.
"Malé a střední podniky a společnosti se střední tržní kapitalizací jsou páteří evropského hospodářství a podpora jejich růstu představuje jednu z našich hlavních priorit," uvedl viceprezident EIB Kyriacos Kakouris. Díky partnerství s Komerční bankou a společností SGEF poskytuje EIB podle něj dlouhodobé a stabilní financování na inovativní projekty, které urychlují ekologickou a digitální transformaci a zvyšují konkurenceschopnost Evropy.
Část úvěru je vyhrazena na opatření v oblasti klimatu a na environmentální udržitelnost, mimo jiné na investice do solární a větrné energie a biomasy. Úvěr podpoří také bytová družstva a společenství vlastníků při zvyšování energetické účinnosti velkých obytných budov v soukromém vlastnictví.
Oba úvěry navazují na dlouhodobou spolupráci EIB s Komerční bankou a společností SGEF. V posledních 19 letech poskytla EIB oběma finančním institucím významný objem peněz, SGEF od roku 2005 částku 2,1 miliardy eur a Komerční bance od roku 2006 částku 1,2 miliardy eur.
Evropská investiční banka je institucí EU, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů a kterou vlastní členské státy Evropské unie. Financuje solidní investice, jež přispívají k plnění politických cílů EU.
fd rdo