Analýza CRIF: V Česku letos do konce listopadu ubylo 207.772 podnikatelů
Praha 19. prosince (ČTK) - V Česku letos do konce listopadu ubylo 207.772 podnikatelů. Většina z nich živnostenské oprávnění již nevyužívala, takže se jednalo převážně o ukončení činnosti neaktivních podnikatelů. Šlo hlavně o důsledek zavedení povinných datových schránek. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Celkem v ČR podle dat ministerstva průmyslu a obchodu podniká 1,903 milionu lidí.
V ČR začalo v tomto období podnikat 67.328 lidí, o 337 více než ve stejném období loni. Podnikání jich naopak ukončilo 275.100. V samotném listopadu začalo podnikat 5330 lidí a svou činnost naopak ukončilo 3988 podnikatelů.
"Další měsíc potvrdil, že vlna hromadného ukončování podnikatelské činnosti v souvislosti se zaváděním datových schránek definitivně skončila. Navíc letos můžeme pozorovat růst počtu začínajících podnikatelů a zároveň meziroční úbytek jejich bankrotů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce lidí od začátku letošního roku do konce listopadu začalo podnikat v Praze, a to 11.397. V Ústeckém kraji to bylo 9073 a v Jihomoravském kraji 7662. Nejvíce osob ukončilo podnikání v Praze, kde jich bylo 33.468. V Ústeckém kraji to bylo 33.468 a v Jihomoravském kraji 28.772. Proti loňsku se nejvíce zvýšil počet nových podnikatelů v Pardubickém, a to o sedm procent, v Karlovarském kraji a na Vysočině, kde to bylo shodně o pět procent. Nejvíce se tento počet naopak snížil v Praze, o tři procenta, a ve Zlínském kraji, kde činil pokles dvě procenta.
V rámci základních odvětví začalo nejvíce lidí od začátku roku do konce listopadu podnikat ve zpracovatelském průmyslu, a to 9481. Ve stavebnictví to bylo 9066 a v profesních vědeckých a technických činnostech 7984. Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce vzrostl ve vzdělávání, dopravě a skladování, shodně o osm procent, a ubytování a stravování. Tam to bylo o sedm procent.
S podnikáním letos skočili převážně starší lidé. Celkem 59 procent lidí, kteří ukončili své podnikání, je ve věkové skupině 61 a více let, dalších 20 procent ve věkové skupině 51 až 60 let. V nejmladší věkové skupině 18 až 30 let jsou jich pouze tři procenta. Zanikala především oprávnění podnikatelů, kteří na trhu působili delší dobu. Více než 80 procent podnikatelů, kteří v letošním roce ukončili činnost, začalo s podnikáním před rokem 2007 a pouze pět procent až po roce 2017.
fd rdo
Slovenská centrální banka očekává rychlejší růst HDP a výrazně nižší inflaci
Bratislava 19. prosince (zpravodaj ČTK) - Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled růstu domácí ekonomiky na příští rok, a to na 2,8 procenta z dosavadního odhadu 2,7 procenta. Počítá rovněž s výrazným poklesem tempa inflace, konkrétně na 2,5 procenta z letošní dvouciferné hodnoty, hlavně díky rozhodnutí vlády zmrazit ceny energií pro domácnosti. Novou prognózu dnes NBS představila na tiskové konferenci, kde guvernér centrální banky Peter Kažimír upozornil i na přetrvávající zranitelnost veřejných financí země.
"Zpomalení inflace bude díky vládním opatřením. Nejdůležitější vliv má zmrazení cen energií. Zůstane více peněz na spotřebu, což pomáhá ekonomickému růstu," řekl Kažimír.
Nová vláda premiéra Roberta Fica rozhodla, že ceny elektrické energie, zemního plynu a tepla domácnostem na Slovensku v příštím roce nestoupnou. Na udržení cen stát podle dřívějšího oznámení ministerstva hospodářství vyčlení kompenzace 1,25 miliardy eur (30,6 miliardy Kč). Už bývalá slovenská vláda díky dotování dodavatelů energií dosáhla toho, že letos domácnostem zdražily energie výrazně méně, než by tomu bylo při plném promítnutí vývoje cen na burzách.
Ještě v říjnu NBS předpokládala, že inflace na Slovensku sestavená na základě mezinárodní metodiky dosáhne v příštím roce 5,6 procenta.
"Cenou za stabilizaci cen energií je rostoucí zranitelnost veřejných financí. Navzdory ohlášenému balíčku konsolidačních opatření zůstávají deficity veřejných financí na vysoké úrovni," řekl Kažimír.
NBS očekává, že v roce 2025 inflace na Slovensku znovu zrychlí tempo, a to z toho důvodu, že vláda podle jejího odhadu už nebude pokračovat v kompenzacích cen energií ve stávajícím rozsahu. Kažimír řekl, že zmrazení cen nemotivuje k šetření energií, týká se všech příjmových skupin obyvatel a stát na to nemá peníze.
Pro letošní rok NBS snížila odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska na 1,2 procenta. Dosud předpokládala, že se HDP zvýší o 1,5 procenta.
Adrian Bobok spr