Řetězce reagují akcemi na změny DPH, podle analytika je to hlavně marketing
Praha 14. prosince (ČTK) - Některé obchodní řetězce již nyní reagují na plánované změny v DPH na potraviny akcemi, které do cen promítají snížení sazby z 15 na 12 procent, které bude od ledna. Podle analytika společnosti XTB Jiřího Tylečka zprávy o zlevnění určitého zboží jsou hlavně dílem marketérů firem a nejde o závazek, který by znamenal dlouhodobé zlevnění. Po několika týdnech mohou opět ceny růst, navíc sleva se má týkat jen určitého množství produktů, takže jiné naopak mohou zdražit, sdělil ČTK.
"Z posledního prohlášení řetězců cítím, že jsou pod tlakem. Na jedné straně se očekává zlevnění po poklesu DPH, snížení cen v obchodech, na stranu druhou však dodavatelům i obchodníkům objektivně rostou náklady, které chtěli promítnout od ledna do cen. Po posledním koordinovaném prohlášení řetězců se vzedmula vlna kritiky, kterou je nyní třeba uhasit," uvedl Tyleček.
Minulý týden oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po jednání se zástupci obchodních řetězců a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), že od ledna by měly potraviny zdražit. Prezident svazu Tomáš Prouza poté uvedl, že důvodem je zvyšování cen dodavatelů. Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová dnes řekla, že členové komory sice jako každý rok rozesílají nové ceníky, ale nemohou řetězcům oznámit, že zdraží s tím, že obchodníci to bez výhrad přijmou. "Pokud je pustí do nějakého zdražení, tak to budou jednotky procent," uvedla. Jednání dodavatelů s obchodníky jsou podle ní velmi tvrdá. "Máme i signály o tom, že řada řetězců trvá na zlevnění," doplnila.
Řetězec Penny Market koncem listopadu oznámil, že do cen vybraných produktů promítne snížení DPH již od 1. prosince. Sleva se odečítá u pokladny držitelům zákaznické karty, kteří předloží kupon z letáku, aplikace nebo dalších médií. "Jsme rádi, že nás ostatní řetězce následují. K cenám po 1. lednu 2024, kdy dojde k úpravě cen všech produktů dle platných sazeb, pak můžeme našim zákazníkům slíbit, že i přes nejrůznější informace o zdražování v průběhu ledna neplánujeme zvyšování cen potravin, a to ani v souvislosti se zdražováním energií nebo na základě rostoucích dodavatelských cen," sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti Tomáš Kubík.
Tesco minulý týden oznámilo, že od tohoto týdne u stovky potravin snižuje ceny tak, aby odpovídaly poklesu sazby DPH. "Po Novém roce budeme v této aktivitě pokračovat a chceme našim zákazníkům nižší sazbu DPH promítnout do cen dalších výrobků," uvedl produktový ředitel společnosti pro ČR Pavol Halász. Lidl dnes v tiskové zprávě uvedl, že do cen více než 1000 produktů promítne snížení DPH dvojnásobně a ceny budou od ledna na úrovni, jako kdyby sazba daně klesla o šest procent.
Podle analytiky Capitalinked Radima Dohnala jsou všechna prohlášení ohledně cen potravin hlavně pokusem o důkaz síly. "Vypadá to, že stát tentokrát vyhrál či vyhraje. Řetězce cítí silnou mediální ofenzivu proti nim, uvědomují si, jak dopadly v Maďarsku. Tak horký brambor negativní publicity raději přehrály na výrobce potravin," uvedl. Řetězcům se podle něj vyplatí podpořit klesající poptávku domácností cenou. "Výsledkem takové iniciativy může být to, že podíl nákupů ve slevách v ČR po nějaké době klesne, tedy lidé začnou méně sledovat akce. A po nějaké době, až se spotřebitelská poptávka napraví, svoje marže zvýšit," doplnil.
Stát by podle něj měl místo současného tlaku uvolnit podmínky pro obchod, a lákat tak nové řetězce. Zmínil například dobu povolování staveb nebo uvolnění pravidel pro zahraniční zaměstnance. Usnadnit vstup nových hráčů na trh by měl stát i podle Tylečka.
zaz ktp
Službu plateb na kontakt si za měsíc aktivovalo přes 400.000 lidí
Praha 14. prosince (ČTK) - Službu platby na kontakt, kdy místo čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví stačí zadat mobilní číslo příjemce platby, si za první měsíc od spuštění aktivovalo přes 400.000 lidí. Pomocí služby uskutečnili desítky tisíc plateb, vyplývá z vyjádření bank, které službu svým klientům nabídly. Platbu na kontakt zatím podporuje šest bank, další dvě se chtějí připojit příští rok.
U Air Bank si platbu na kontakt aktivovalo 110.000 klientů. "V prvních dnech od spuštění byli klienti zvědaví a službu si hlavně zkoušeli. Počet plateb dosahoval k i čtyřem tisícům denně. Nyní službu denně využívá přibližně tisícovka našich klientů denně. Počet je stabilizovaný už několik týdnů a drží se denně na podobné úrovni," řekla ČTK mluvčí Air Bank Jana Pokorná.
Službu si aktivovalo také 100.000 klientů České spořitelny, z nichž 80.000 ji podle mluvčího Filipa Hrubého aktivně využívá. "Objem odchozích plateb již překročil čtyři miliony, zatímco objem příchozích plateb je již více než sedm milionů. Stále platí, že z hlediska objemu se zhruba polovina transakcí pohybuje v řádu desítek korun, zatímco druhá polovina v řádu stovek korun," řekl ČTK Hrubý.
Také u ČSOB si službu aktivovalo 100.000 klientů. "Ukazuje se, že pokud je placení stejně snadné jako volání, tak jde o ideální zákaznickou potřebu. Číslo účtu je totiž na rozdíl od mobilu pro většinu lidí složité k zapamatování i používání," uvedl výkonný ředitel za oblast Daily Banking v ČSOB Vladimír Vojtíšek.
Mezi klienty Raiffeisenbank si platbu na kontakt aktivovalo kolem 60.000 lidí, což odpovídá předpokladům banky. "Klienti za první měsíc úspěšně odeslali 15.000 plateb. V 33.000 případů si vyzkoušeli, že pro platbu stačí vybrat příjemce ze seznamu kontaktů, a ujistili se, že jim platbu mohou v budoucnu takto poslat," uvedla banka.
U Komerční banky se počet registrovaných klientů blíží 50.000, plateb na kontakt zatím uskutečnili desítky tisíc, sdělila ČTK mluvčí banky Šárka Nevoralová. Fio banka zatím registruje 10.000 klientů s aktivovanou službou a zhruba 5000 plateb provedených za měsíc jejího fungování, uvedl mluvčí banky Jakub Heřmánek.
Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím své banky. Čísla jsou registrovaná v České národní bance. V registru ČNB je možné uchovávat k jednomu číslu účtu více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více čísel účtů. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Peníze tedy z účtu neodejdou. Platbu na kontakt je možné zadat jen v korunách a minimální částka je jedna koruna, maximální 5000 korun.
Službu platby na kontakt zatím spustily Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Moneta a UniCredit Bank ji nabídnou v příštím roce.
str ktp