ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí přebytkem 4,6 miliardy Kč
Praha 14. prosince (ČTK) - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve třetím čtvrtletí letošního roku přebytkem zhruba 4,6 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období byla platební bilance ve schodku 227,3 miliardy. Letos zaznamenala v prvním čtvrtletí přebytek a ve druhém schodek. Celkově je letos od začátku roku v přebytku asi 13,3 miliardy korun, zatímco loni byla za první tři čtvrtletí ve schodku 331,7 miliardy.
Proti loňsku se zlepšila třeba bilance zboží a služeb, která letos skončila ve třetím čtvrtletí přebytkem zhruba 62 miliard korun. "Meziročně se výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 84,8 miliardy korun vzhledem k výraznějšímu snížení dovozu zboží v porovnání s poklesem vývozu. Obchodní bilance se zbožím tak byla aktivní ve výši 38,3 miliardy korun - meziroční zlepšení o 89,8 miliardy. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem 23,7 miliardy korun, což představuje meziroční pokles aktivního salda o pět miliard," sdělila v komentáři k bilanci ČNB.
Na poklesu salda u služeb měl podle centrální banky podíl především pokles vývozu telekomunikačních služeb a růst poplatků za využívání duševního vlastnictví. Přispěl k němu i vznik pasivní bilance zahraničního cestovního ruchu při nárůstu objemu vyvážených a dovážených turistických služeb.
Saldo bilance prvotních důchodů bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku stejně jako loni záporné, ale meziročně se zlepšilo z minus 197,5 miliardy na zhruba minus 47,5 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 150 miliard korun ovlivnil především nižší objem dividend a podílu na reinvestovaném zisku náležejících zahraničním vlastníkům. Objem poukázaných dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí činil 69,7 miliardy korun, což představuje v meziročním srovnání pokles o 104,2 miliardy," uvedla banka.
Schodek v bilanci druhotných důchodů se naopak meziročně prohloubil asi o 2,9 miliardy na minus 9,9 miliardy korun. Kapitálový účet byl ve třetím čtvrtletí aktivní s 4,1 miliardy korun, ale jeho bilance se proti loňsku také zhoršila, a to zhruba o 10,3 miliardy. Podle ČNB to způsobily nižší příjmy z rozpočtu Evropské unie zaznamenávané na kapitálovém účtu.
ver ptd
Pětitisícikoruna je nejméně používaná a třetí nejčastěji padělaná bankovka
Praha 14. prosince (ČTK) - Pětitisícikorunová bankovka je nejméně využívaná z českých papírových peněz, ale třetí nejčastěji padělaná. Vyplývá to ze statistik České národní banky (ČNB). Letos se do oběhu dostal čtvrtý vzor pětitisícovek, první sada z roku 1993, od jejíhož vydání v pátek uplyne 30 let, ale už byla stažena. Pokud se s ní lidé setkají, stále mají možnost ji vyměnit za platné bankovky na pobočkách ČNB.
Ke konci loňského roku bylo v oběhu 28,9 milionů kusů pětitisícovek, tvořily tak 5,5 procenta všech 524,8 milionu kusů používaných bankovek. Důvodem malého rozšíření pětitisícovek je jejich vysoká nominální hodnota, protože je lidé nepoužívají při každodenním placení. Nejvíc je v oběhu dvoutisícovek, kterých se používá 181,8 milionu kusů, následují tisícikoruny, kterých je v oběhu 136,9 milionu kusů.
Přestože je pětitisícikoruna relativně málo rozšířená, loni byla třetí nejčastěji padělanou českou bankovkou. ČNB zachytila 133 jejích padělků, tvořily 14,3 procenta všech padělaných bankovek. Nejvíce se padělají tisícikoruny, kterých ČNB loni zachytila 359, následují padělané dvoutisícovky, kterých bylo zajištěno 320.
První emisi pětitisícikorun vydala ČNB 15. prosince 1993. Od července 2001 jejich platnost skončila. Lidé mohou tyto neplatné bankovky odlišit od platných nejen podle roku vydání, ale i podle chybějícího stylizovaného lipového listu na rubové straně bankovky vpravo pod nominální hodnotou.
Druhý vzor pětitisícovek vydala ČNB v roce 1999, třetí v roce 2009 a čtvrtý letos v říjnu. Centrální banka k vydání nového vzoru přistoupila z důvodu nové technologie tisku, rozdíly vyplývající z této technologie nejsou pro lidi pouhým okem rozeznatelné. Nový vzor bankovky má stejné ochranné prvky jako předchozí vzory. Liší se letopočtem vydání 2023 a podpisem guvernéra Aleše Michla. ČNB hodlá novými pětitisícikorunami postupně nahrazovat starší bankovky podle míry jejich opotřebení.
str ptd