Průzkum: Vánoce budou letos skromnější, na dárcích bude šetřit 60 procent Čechů
Praha 13. prosince (ČTK) - Vánoční svátky budou v Česku letos skromnější, na dárcích bude šetřit 60 procent Čechů, a to zejména pro své příbuzné či přátele. Výdaje za vánoční pohoštění omezí dvě třetiny lidí, šetřit plánují hlavně na silvestrovské oslavě či nákupu alkoholu mezi svátky. Na zimní dovolenou kvůli finanční situaci nevyrazí 70 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Generali Investments koncem listopadu. Zúčastnilo se ho 1050 respondentů.
Strach z připravovaného konsolidačního balíčku tak podle průzkumu Čechy neopustil ani na Vánoce. Jeho dopadů na své peněženky se obává 83 procent respondentů, tedy o dva procentní body více než na konci léta.
"Na vině může být jak vysoká míra inflace, která výrazně zasahuje do rozpočtů domácností a aktuálně ji na sobě pociťuje 82 procent Čechů, tak obavy z vládního balíčku, kterého se obává dokonce 83 procent lidí," uvedl finanční ředitel Generali Investments Marek Beneš.
Také vánoční pohoštění bude letos chudší, šetřit na něm bude oproti loňsku více Čechů. Silvestr levněji oslaví třetina Čechů a výdaje za alkohol na svátky plánuje omezit poté 35 procent dotázaných. Utrácení za občerstvení na vánočních trzích omezí 36 procent lidí, tedy o šest procentních bodů více než minulý rok. Také štědrovečerní hostina bude letos na vánočních stolech o něco chudší než loni. Na kaprovi s bramborovým salátem bude šetřit 18 procent lidí.
Proti loňsku však klesl počet lidí, kteří plánují šetřit na dětech či pravnoučatech. Třetina Čechů bude naopak šetřit na dárcích pro vzdálenější rodinu, čtvrtina poté na dárcích pro přátele.
Vánočními svátky však šetření nekončí, chudší budou mít Češi také zimní dovolené. Nejet na žádnou zimní dovolenou se letos rozhodlo 70 procent Čechů, tedy o 315.000 lidí více než minulý rok. Levnější ubytování v horských oblastech plánují využít čtyři procenta dotázaných, ukázal průzkum.
Vedle vánočních dárků, pohoštění a zimních dovolených jsou české domácnosti nuceny šetřit také na každodenních položkách. Celkem o desetinu stoupl počet Čechů, kteří omezili proti loňské zimě návštěvy restaurací. Čtvrtina dotázaných poté omezuje či ruší předplatné streamovacích služeb. Na potravinách poté šetří téměř dvě třetiny Čechů.
"Šetření neopustilo Čechy podle našeho průzkumu ani po roce a dlouhodobý růst cen je donutil k přehodnocení finančních výdajů za každodenní aktivity. Největší vrásky na čele dělají aktuálně českým domácnostem s ohledem na jejich vlastní finanční situaci opět vysoké ceny energií, a právě proto na energiích nyní šetří," řekl Beneš.
fd rdo
Analytici ČSOB: Inflace v ČR příští rok klesne, růst HDP bude slabý
Praha 12. prosince (ČTK) - Inflace v Česku příští rok významně klesne, ale zůstane nad dvouprocentním cílem České národní banky (ČNB). Za celý rok bude průměrně 2,9 procenta po letošních 10,7 procenta. Ekonomika se dočká oživení po letošním celoročním poklesu, růst hrubého domácího produktu (HDP) ale bude slabý kolem 1,4 procenta, zejména kvůli problémům s exportem. Na setkání s novináři to dnes uvedli analytici ČSOB.
V listopadu byla meziroční inflace 7,3 procenta, v lednu by se měla snížit na 3,36 procenta, řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Za pomalým ústupem inflace podle něj stojí hlavně zvýšená finanční očekávání podniků, které tato očekávání promítají do nastavení svých ceníků. Projevuje se to zejména ve službách, které v Česku zdražovaly rychleji než byl evropský průměr. Od roku 2019 se v Česku zvýšily o 34 procent, průměr EU přitom byl 16 procent.
Přestože inflace zřejmě zůstane nad cílem ČNB, může se centrální banka podle Bureše chystat na pozvolné uvolňování měnové politiky. První snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu ze současných sedmi procent by podle něj mohlo přijít na zasedání bankovní rady příští týden. Další uvolňování sazeb ale bude opatrné a éra extrémně levných peněz, jaká byla před rokem 2019, se nevrátí. "Myslíme si, že nová rovnovážná úroveň (základní úrokové sazby) bude kolem 3,5 procenta," řekl Bureš. Na tuto úroveň by sazby měly klesnout v roce 2025, na konci příštího roku odhaduje sazbu na čtyři procenta.
Zvýšené úrokové sazby zůstanou i v zahraničí, doplnil analytik ČSOB Dominik Rusinko. Velké centrální banky podle něj nebudou spěchat s uvolňováním politiky kvůli obavám, aby se inflace znovu nevrátila. Rusinko předpokládá, že americký Fed i Evropská centrální banka začnou sazby snižovat v polovině roku 2024. V USA podle něj klesnou ke třem procentům, v eurozóně budou nad dvěma procenty.
V příštím roce by se Česko mělo dočkat hospodářského oživení, když po opadnutí inflace začnou znovu růst reálné mzdy, což podpoří spotřebu domácností. Bureš ale upozornil, že opačným směrem bude na HDP působit čistý export, protože hlavní český obchodní partner Německo prochází dlouhodobou stagnací. "K nějakému oživení v příštím roce dojde, ale bude to nemastné, neslané oživení, zvlášť ve světle letošního poklesu a toho, že se ekonomika stále nevrátila na úroveň roku 2019. Za celý příští rok čekáme růst 1,4 procenta," řekl.
Na hospodářské problémy Německa upozornil i Rusinko, podle něj se projevují v celkovém hospodářském výkonu Evropy. Německo podle něj čelí potížím kvůli propadu exportu do Číny i kvůli propadu průmyslové výroby v důsledku vysokých cen energií. Situaci navíc komplikuje rozhodnutí německého ústavního soudu, který zakázal vládě finanční injekci pro průmyslové podniky. "Náš základní scénář je, že německá ekonomika bude přešlapovat na místě. Nečekáme dynamické oživení, protože nevidíme solidní růstové impulsy, které by ji nakoply," řekl Rusinko.
str ptd