PwC: Hlavním strašákem pro investory zůstává inflace, obavy jsou nižší než loni
Praha 10. prosince (ČTK) - Hlavním strašákem pro globální investory zůstává inflace, jejich obavy jsou ale výrazně nižší než loni. Naopak detailněji se letos zaměřili na to, jak se potenciální zainvestované společnosti staví k udržitelnosti nebo jak pracují s umělou inteligencí a čelí hrozbám moderních technologií, vyplývá z letošního průzkumu společnosti PwC mezi 345 velkými investorskými společnostmi.
"Vysoká míra inflace nadále zůstává hlavní hrozbou, kvůli inflaci a obecně negativním ekonomickým výhledům zůstávají investoři hodně opatrní. Investoři své investice odkládali, protože zdroje výrazně zdražily a řada firem se potýkala s poklesem poptávky či dokonce existenčními problémy. Tento efekt jsme viděli nejen na globální úrovni, ale také na českém trhu. Zároveň je ale vidět, že obavy z vysoké inflace poměrně rychle odeznívají," uvedl ředitel fúzí a akvizic PwC ČR Jan Hadrava.
Dopady inflace na provoz firem přesto nadále představují hlavní hrozbu pro 46 procent velkých globálních investorů, loni to bylo 67 procent. S tím spojené obavy z makroekonomického vývoje trápí 39 procent investorů proti loňským 62 procentům. "Negativní dopady včetně jen velmi postupného oživování jednotlivých ekonomik nebo přetrvávajících obav z geopolitických konfliktů ale v myslích investorů stále zůstanou. Větší obavy než z inflace teď ale budou mít investoři z recese a z pomalého oživování ekonomiky," doplnil Hadrava.
Do popředí hlavních rizik se tak letos dostávají i témata, která byla v posledních letech upozaděná, například klimatická krize a další sociální aspekty podnikání. Zatímco loni se o dopad změny klimatu na případně financované společnosti zajímalo 22 procent investorů, letos je to 32 procent.
"U třetiny transakcí v regionu střední a východní Evropy se na přání investorů provádí takzvaná ESG due diligence, tedy hloubková prověrka, která zkoumá jak vliv firmy na životní prostředí a společnost, tak i obráceně, tedy nakolik je budoucnost podnikání ohrožena například právě klimatickou změnou," připomněl partner PwC ČR pro udržitelnost Jan Brázda.
Také sociální otázky hrají při rozhodování investorů o umístění své investice stále větší roli. Tři čtvrtiny z nich připouští, že je to jeden z důležitých faktorů. Zároveň přiznávají, že v tomto směru budou v budoucnosti potřebovat ještě více informací a detailnější monitoring.
Investoři se více zajímají také o to, jak firmy využívají umělou inteligenci a další rozvíjející se technologie. Pro 61 procent investorů je rychlý nárůst AI důležitým faktorem. Domnívají se, že technologická změna se nejspíš stane v nejbližších třech letech klíčovým tématem, který ovlivní to, jak úspěšně budou firmy budovat svou hodnotu, uzavřel Hadrava.
fd ktp
Analytici čekají zpomalení meziroční inflace v listopadu k sedmi procentům
Praha 10. prosince (ČTK) - Meziroční inflace v Česku v listopadu zpomalila k sedmi procentům z říjnových 8,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny mírně klesly, shodují se analytici oslovení ČTK. V prosinci výraznou změnu meziroční inflace nečekají, v lednu se podle nich skokově sníží. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní listopadovou inflaci v pondělí.
"V průběhu listopadu si čeští spotřebitelé mohli užít poměrně výrazné zlevnění pohonných hmot a mírně směrem dolů zřejmě zamířily i ceny potravin. Meziměsíční inflaci patrně sníží i oddíl bydlení," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. V segmentech oděvů, obuvi, stravovacích a ubytovacích služeb očekává meziměsíční stagnaci, celkově tak cenová hladina proti říjnu podle něj klesla o 0,2 procenta. "Což by v meziročním vyjádření odpovídalo růstu cenové hladiny o sedm procent," uvedl.
"Na inflaci v říjnu působily pozitivně ceny pohonných hmot a očekáváme, že v podobném rozsahu by tomu tak mělo být i v listopadu," míní analytici Raiffeisenbank. Ceny podle nich meziměsíčně poklesly o 0,1 procenta, meziročně vzrostly o 7,2 procenta.
"Pro listopad čekáme další oslabení inflačních tlaků, které je ovlivněno slabou spotřebou domácností a ochlazením v globální ekonomice," uvedli analytici České spořitelny. Podle nich byla v listopadu meziroční inflace sedm procent. Upozornili zároveň na to, že meziroční srovnání stejně jako v říjnu ovlivňuje statistický efekt loňského úsporného tarifu na energie. Bez tohoto efektu by se inflace pohybovala kolem čtyř procent.
V prosinci analytici očekávají inflaci podobnou jako v listopadu a v lednu se podle nich sníží ke třem procentům. "Na začátku příštího roku inflace skokově spadne. V tuto chvíli je stále nejisté, jak se budou vyvíjet ceny energií a také zdali nedojde k výraznějšímu přecenění cen tak, jak tomu bylo na začátku letošního roku. Data již ale delší dobu signalizují rychlé slábnutí inflace, což je ovlivněno především útlumem ekonomického vývoje," uvedli analytici České spořitelny.
Za celý letošní rok odhadují analytici, ministerstvo financí (MF) i Česká národní banka (ČNB) průměrnou inflaci mírně pod 11 procenty. Loni byla celoroční inflace 15,1 procenta. Příští rok čeká MF průměrnou inflaci 3,3 procenta a ČNB 2,6 procenta.
str ktp