Moody's zvýšil rating Kypru o dva stupně, poprvé od r. 2011 je v kategorii A
Nikósie 23. listopadu (ČTK) - Ratingová agentura Moody's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o dva stupně na známku A3 z předchozích Baa2. Odůvodnila to podstatným zlepšením fiskálních a dluhových ukazatelů, které by mělo být trvalé. Je to poprvé od roku 2011, kdy se rating Kypru dostal do kategorie začínající písmenem A, která značí vyšší střední kvalitu dluhu.
Zvýšení ratingu kyperského dluhu je vyjádřením důvěry v ekonomiku ostrova, uvedl prezident Nikos Christodulidis. Podle jeho prohlášení "obezřetná fiskální politika, stabilita ve finančním sektoru a neustálé reformy, které jsou jádrem naší politiky, přinášejí pozitivní výsledky". Prezident dodal, že lepší rating také otevírá prostor pro kvalitní zahraniční investice, které přinesou nová pracovní místa.
Úvěrový rating Kypru začal klesat v roce 2011. Země se po řadě nepříznivých událostí, včetně dluhové krize v Řecku, dostala na pokraj bankrotu a byla nucena v roce 2013 požádat o mezinárodní finanční pomoc. Výměnou byl Kypr nucen ukončit činnost jedné z velkých komerčních bank a zabavit část nezajištěných úspor klientů v jiné bance.
Moody's uvedla, že Kypr výrazně snížil veřejné zadlužení oproti jeho vrcholu v roce 2020. Zařadil se tak mezi země s největším snížením míry zadlužení na světě. V roce 2020 byl poměr dluhu k hrubému domácímu produktu 113,6 procenta, loni činil 73 procent. Do roku 2027 by se měl dále snížit na 50 procent. Moody's také očekává, že ekonomika poroste v letech 2024 až 2028 v průměru o 3,2 procenta díky pokračujícímu růstu v sektorech jako informační a komunikační technologie, finance a pojišťovnictví.
Řada firem si na Kypru zřizuje své sídlo, zejména společnosti z Ukrajiny, Izraele a Blízkého východu. Hospodářský růst mají ve střednědobém horizontu podpořit také zahraniční investice do energetiky, vzdělávání stavebnictví, zdravotnictví a cestovního ruchu.
Mezi rizika ohrožující příznivý vývoj patří podle Moody's zrušení velkých investičních projektů, rostoucí platové náklady ve veřejném sektoru a tlaky na výdaje ve zdravotnictví, napsala agentura AP.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, protože ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
irl ank
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu překvapivě výrazně zhoršila
Brusel/Berlín/Washington 22. listopadu (ČTK) - Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu citelně zhoršila. Po říjnové stagnaci se opět vrátila k poklesu, vyplývá z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost SP Global. Index podnikatelské aktivity v eurozóně v listopadu sestoupil na desetiměsíční minimum, zatímco ve Spojených státech se vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než 30 měsíců.
V eurozóně prudce zrychlil pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu a nově klesá také aktivita v dominantním sektoru služeb, která ještě o měsíc dříve rostla a částečně kompenzovala útlum výroby.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v listopadu v eurozóně klesl na 48,1 bodu. V říjnu byl po zpřesnění dat na 50 bodech, předběžná zpráva ukazovala hodnotu 49,7 bodu, což byl stále útlum aktivity.
Analytici přitom očekávali, že aktivita zůstane beze změn, a to jak u souhrnného indexu, tak pro sektor služeb a pro zpracovatelský sektor. Souhrnný index je tak zpět pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.
Dílčí index pro dominantní sektor služeb klesl z 51,6 na 49,2 bodu. Aktivita v sektoru tedy klesá. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu pak prohloubila pokles, dílčí index tam klesl ze 46 na 45,2 bodu.
V Německu podnikatelská aktivita v listopadu pokračovala v poklesu. Index PMI v nejsilnější evropské ekonomice klesl ze 48,6 na 47,3 bodu. Byl tak výrazně horší než očekávání analytiků, kteří se klonili k názoru, že index zůstane na 48,6 bodu.
"Německou ekonomiku donedávna do jisté míry stabilizoval sektor služeb, který nahrazoval prudký pokles ve zpracovatelském průmyslu. Teď už ne," uvedl hlavní ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia, kterého cituje agentura Reuters.
Pokles v eurozóně pravděpodobně posílí očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) příští měsíc opět sníží úrokové sazby. Letos už je snížila třikrát, depozitní sazba je teď na 3,25 procenta.
Společnost SP Global dnes rovněž oznámila, že index podnikatelské aktivity v USA v listopadu vzrostl na 55,3 bodu z říjnových 54,1 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2022. K růstu indexu přispěly vyhlídky na další snižování úrokových sazeb a naděje, že politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa bude k podnikatelským aktivitám vstřícnější.
"Nárůst indexu signalizuje, že hospodářský růst (v USA) ve čtvrtém čtvrtletí zrychluje," uvedl analytik Chris Williamson ze společnosti SP Global. "Vyhlídky na nižší úrokové sazby a vstřícnější přístup k podnikání ze strany nové administrativy vedly k růstu optimismu, což podpořilo výrobu i příliv zakázek," dodal.
pmh boz ank