Analytici: Snížení nezaměstnanosti bylo vzhledem k poklesu HDP překvapivé
Praha 8. listopadu (ČTK) - Říjnové snížení nezaměstnanosti na 3,5 procenta ze zářijových 3,6 procenta je překvapivé vzhledem k poklesu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich by ale nezaměstnanost mohla v příštích měsících růst, pokud potrvá hospodářská recese a firmám se zvýší náklady kvůli očekávanému zdražení energií.
"Tento vývoj je do jisté míry překvapením, protože HDP zaznamenal ve třetím čtvrtletí mezikvartální i meziroční pokles. Ekonomika se v něm potýkala s nižší spotřebou domácností a slabší poptávkou, což se nepříznivě odrazilo ve většině odvětví včetně průmyslu, obchodu, dopravy, ubytování nebo pohostinství. A například v průmyslu je recese dlouhodobá s prohlubujícím se propadem," komentoval meziměsíční pokles nezaměstnanosti generální ředitel firmy Randstad Martin Jánský. Podle něj zřejmě převážily pozitivní faktory jako předvánoční otevírání pracovních pozic v logistice a u on-line obchodu.
"Jakkoliv česká ekonomika letos z pohledu HDP nevykazuje žádné silné výkony, tak hlad po pracovní síle zatím stále trvá, i když by byl asi přirozenější mírný nárůst nezaměstnanosti," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "V závěru roku lze v souvislosti s útlumem sezonních prací a vypršením pracovních kontraktů na dobu určitou čekat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, udržet by se však měla pod úrovní čtyř procent," dodal.
Podle odbornice PwC na lidské zdroje Andrey Linhartové Palánové je nízká míra nezaměstnanosti vzhledem k pokračující tuzemské recesi až nezdravá. "Firmy věří, že ekonomické ochlazení bude krátkodobé a v blízké budoucnosti budou moci opět navyšovat svou výrobu a dále růst. Proto zatím nesahají k unáhlenému snižování počtu lidí a chtějí se vyhnout tomu, že za pár měsíců obtížně budou zaměstnance opět hledat," míní.
"Ačkoliv některé firmy již skutečně nábory omezily, nebo dokonce sáhly i k propouštění, deficit pracovní síly na tuzemském trhu je tak hluboký, že dokázal okamžitě všechny uvolněné pracovníky absorbovat na nových působištích. Ani ve zbytku nebude hrozba ztráty práce pro Čechy strašákem," soudí hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Ve střednědobém horizontu ale analytici očekávají, že by se nezaměstnanost zvýšit mohla. "Uvidíme, jak se v míře nezaměstnanosti promítnou další vývoj ekonomiky, ukončování smluv na dobu určitou, které má největší dopady právě v závěru roku a nejistota firem z vývoje nákladů na elektrickou energii v důsledku avizovaného zvýšení regulovaných složek její ceny. Pokud by náklady na energie výrazněji vzrostly, odrazí se to pochopitelně ve mzdových rozpočtech, omezování náborů a propouštění," uvedl Jánský.
"Přelom roku může přinést oproti běžným rokům větší zvýšení nezaměstnanosti a podíl nezaměstnaných nad čtyři procenta, jelikož řada podniků bude v důsledku útlumu ekonomiky nucená racionalizovat náklady," upozornil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
str rot
Tržby ve službách dál klesají, ve 3. čtvrtletí meziročně klesly o 5,2 pct
Praha 8. listopadu (ČTK) - Tržby ve službách ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 5,2 procenta. Největší pokles zaznamenala doprava a skladování. Naopak rostly tržby v ubytování a stravování a také ve vědeckých a technických činnostech. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tržby se snížily třetí čtvrtletí v řadě a zrychlily pokles. V letošním druhém čtvrtletí vykázaly tržby ve službách meziroční snížení podle revidovaných údajů o 3,3 procenta.
"Tržby ve službách se snižovaly třetí čtvrtletí v řadě a tento pokles se postupně prohluboval. Největší podíl na tom mělo odvětví dopravy a skladování," řekl Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ. V dopravě a skladování tržby klesly o 12,9 procenta, z toho nejvíce, a to o 17,4 procenta, ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě. Ze šesti hlavních odvětví služeb se tržby snížily ve třetím čtvrtletí meziročně ve čtyřech.
V informačních a komunikačních činnostech tržby ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím poklesly o 4,1 procenta. Z této oblasti největší pokles, o 13,5 procenta, zaznamenaly informační činnosti, které zahrnují například zpracování dat, webové portály a hosting. Naopak vyšší tržby o 14,8 procenta vykázala tvorba programů a vysílání.
V činnostech v oblasti nemovitostí evidují statistiky meziroční pokles tržeb o 2,5 procenta. V administrativních a podpůrných činnostech se tržby snížily o 1,8 procenta. Největší pokles v této oblasti zaznamenaly agentury práce, a to o 15,5 procenta. Naopak o 9,3 procenta rostly tržby cestovním agenturám, kancelářím a jiným rezervačním a souvisejícím činnostem.
Tržby v ubytování, stravování a pohostinství rostly o 2,5 procenta, přičemž více se zvýšily ve stravování a pohostinství než v ubytování.
Druhou oblastí, kde tržby meziročně stouply, jsou profesní, vědecké a technické činnosti, mezi které se řadí mimo jiné architektonické a inženýrské činnosti či právní a účetnické služby. Zvýšení činilo půl procenta. Nejvyšší nárůst o 6,1 procenta zaznamenaly reklamní agentury a průzkum trhu. Naopak o 6,2 procenta klesly tržby v ostatních činnostech, do kterých se řadí mimo jiné zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo činnosti stavebního dozoru.
Mezičtvrtletně tržby za služby poklesly za červenec až září o 1,2 procenta. Proti druhému čtvrtletí statistici růst zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství a rovněž v profesních, vědeckých a technických činnostech.
sdv rot ptd