Průmysl i stavebnictví zůstávají slabé, bilanci obchodu pomohl pokles dovozu
Praha 6. listopadu (ČTK) - Útlum českého průmyslu v září neskončil a podle analytiků bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících. Slabé zůstává také stavebnictví, zářijový meziroční nárůst po dvou předchozích poklesech je pouze důsledkem srovnání s nízkým výsledkem z loňského září, míní ekonomové. Přebytek zahraničního obchodu v září jejich očekávání překonal, spíše než ekonomický růst ale za tím vidí rychlejší pokles dovozu.
Zářijové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslová výroba v Česku se meziročně snížila potřetí za sebou, pokles navíc prohloubila na pět procent ze srpnových 1,7 procenta. Dolů šla také proti srpnu o 1,8 procenta. Stavební výroba meziročně vzrostla o 1,7 procenta, v meziměsíčním srovnání ale byla nižší o 0,2 procenta. Zahraniční obchod ČR skončil v září přebytkem 12,8 miliardy korun, což byl meziročně o 25,3 miliardy Kč lepší výsledek.
S poklesem produkce se český průmysl v září potýkal podle ČSÚ napříč téměř všemi odvětvími. K meziročnímu snížení nejvíce přispěla výroba elektřiny a plynu, což ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách a mimořádně teplé počasí. Klesla ale i výroba strojů a zařízení, růst zaznamenal farmaceutický, nápojový a oděvní průmysl. Hodnota nových zakázek pro český průmysl podle statistiků ve srovnání s loňským zářím klesla o 5,2 procenta.
Tuzemský průmysl prochází recesí, pokles zřejmě vykáže i za celý letošní rok, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. "Zářijový průmysl citelně zklamal, a ačkoli část slabých čísel jde na vrub technickým vlivům odstávek ve výrobě energií a teplejšímu počasí, nic se nemění na tom, že propad zaznamenává většina odvětví zpracovatelského průmyslu," podotkl. Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila český průmysl prochází mrazivým obdobím, když v září přišel o svou jedinou dosavadní oporu ve výrobě automobilů. Ta meziročně mírně klesla zřejmě vlivem chybějících součástek po požáru u dodavatele plastových dílů a záplavách ve Slovinsku.
"Aktuální pokles zakázek dává tušit, že pozitivního obratu se v průmyslu nejspíš do konce letošního roku už nedočkáme," konstatoval analytik Banky Creditas Petr Dufek. Průzkumy nálad ze zpracovatelského průmyslu v Česku i Německu naznačují, že výraznější zlepšení situace se pro tento sektor ekonomiky pro nejbližší měsíce nerýsuje, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč.
Ve stavebnictví meziroční růst evidují statistici v tomto roce teprve potřetí, vedle září se stavební produkce zvýšila v lednu a v červnu. V srpnu klesla o 0,2 procenta. Pozemní stavitelství, což jsou stavby budov, vykázalo v září růst o 2,2 procenta, inženýrská produkce, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se zvýšila o půl procenta.
Proti období před pandemií covidu-19 byl ale výkon pozemního stavitelství nižší o 2,2 procenta a inženýrského o 6,2 procenta, upozornil analytik Komerční banky Martin Gürtler. "Poptávka po stavebních pracích zůstává vlivem vysokých nákladů výstavby slabá. Jde o působení kombinace vysokých úrokových sazeb, cen nemovitostí a stavebních materiálů. K tomu se ještě přidává výrazné snížení kupní síly domácností související s propadem reálných mezd," uvedl.
Vysoké náklady na výstavbu stojí podle analytiků také za meziročním úbytkem vydaných stavebních povolení o 10,2 procenta. Výhled stavebnictví tak zůstává negativní, zejména kvůli pokračujícímu útlumu soukromé výstavby, uvedl Dufek. Během září se sice začalo stavět téměř o čtvrtinu bytů více než loni, za první tři čtvrtletí to ale bylo o 14,6 procenta méně. V lepší kondici než pozemní stavitelství je podle Dufka inženýrská výstavba. Pozitivní vliv na zářijové výsledky měly veřejné zakázky, ukázala data analytické společnosti CEEC Research.
K meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu přispěl v září zejména nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem. K přebytku bilanci podle ČSÚ i analytiků pomohlo to, že dovoz klesal rychleji než vývoz. Podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura meziročně klesly jak ceny, tak dovozené množství energií. "Útlum dovozu v dalších skupinách zboží souvisel hlavně s omezením domácí průmyslové produkce a nejspíš i s pokračujícím rozpouštěním zásob firem," doplnil.
Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf upozornil, že export se snižuje i přes slábnoucí korunu. "Ve prospěch vývozců by měly hovořit také další kroky České národní banky, protože se všeobecně zintenzivňuje debata o termínu začátku snižování sazeb," dodal. Celoročně by měl zahraniční obchod skončit v přebytku 100 miliard korun, uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Poukázala na to, že za prvních devět měsíců roku byl loni schodek 150 miliard korun, letos je bilance s 76,9 miliardy korun kladná.
red dvd
Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesly, index je v minusu 6,8 pct
Praha 5. listopadu (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích letos spíše klesly, nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuřice, plyn a elektřina. Naopak výrazně zdražilo zlato a cukr. ČTK to řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg je podle něj od počátku roku v minusu 6,8 procenta.
"Vývoj na komoditních trzích byl v posledních týdnech stabilní. Cena většiny komodit až na pár výjimek mírně klesala. Výrazné poklesy vidíme ve skupině průmyslových kovů a ztrácejí také některé zemědělské komodity. Naopak růst si stále zachovává ropa. Komoditám neprospívá posilování amerického dolaru," uvedl Tyleček.
V souvislosti s konfliktem Izraele s Hamásem se podle něj v poslední době výrazně měnily ceny ropy. Nyní se však situace uklidňuje. Texaský ropný benchmark WTI přidává letos tři procenta, cena severomořského Brentu vzrostla o 1,2 procenta. Geopolitická rizika však zůstávají výrazná a v případě zhoršení situace může cena podle analytika dramaticky vzrůst. Poukázal na to, že cenu ropy dlouhodobě táhne vzhůru rekordní globální poptávka a omezená těžba Saúdské Arábie a Ruska.
Naopak relativní klid panuje podle Tylečka u cen plynu a elektřiny. Měsíční kontrakt na plyn v Nizozemí, který je stěžejní pro ceny v Česku, letos klesl o 51 procent. Cena ročního kontraktu, který více odpovídá vývoji cen pro konečné zákazníky, klesl v tomto roce o 53 procent. Výrazný pokles nastal hlavně na počátku roku a v posledních měsících se situace příliš nemění. K příznivému vývoji cen pomáhají vysoké teploty a také vysoký stav zásob plynu v evropských zemích. Cena elektřiny k dodání v příštím roce letos klesla o 51 procent. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce letos ztratila 28 procent.
Z průmyslových kovů letos vykazuje nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena propadla o 40 procent. Měď, která je nejvíce obchodovaným kovem, klesla o 2,7 procenta. O něco vyšší ztráty se týkají hliníku, letos o 6,3 procenta.
Ceny nejvíce obchodovaných drahých kovů se letos vydaly opačným směrem. Cena zlata se zvýšila o 8,8 procenta. "V samotném říjnu přitom jeho cena stoupla o 164 dolarů a blíží se tak maximu ze začátku května," řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra, které většinou následuje vývoj hodnoty žlutého kovu, se naopak letos snížila o 4,6 procenta. Ještě výraznější propad v letošním roce zaznamenala platina. Její hodnota klesla o 13,2 procenta. Platina se hojně využívá v automobilovém průmyslu, a proto reaguje na vývoj odvětví, podotkl analytik.
U zemědělských komodit v tomto roce nastal pokles cen. Index cen potravin FAO se stabilně snižuje. Jednou z mála výjimek je cukr. Jeho cena v New Yorku letos přidala 36,5 procenta. Mírně zdražuje cena kávy Arabica, která se navýšila o 1,1 procenta. Cena většiny komodit však klesá. Nejvyšší ztráty se týkají kukuřice. V Chicagu zlevnila o 34 procent. Cena pšenice zaznamenala pokles o 28,5 procenta. Ceny obilovin negativně ovlivňuje vysoká úroda a dobré vyhlídky na příští sezonu, uzavřel Tyleček.
fd ptd