Analytici: Plánované daňové změny nebudou mít vliv na stavební a realitní trh
Praha 24. října (ČTK) - Daňové změny plánované od začátku příštího roku nebudou mít žádný významný vliv na český stavební trh a na trh s nemovitostmi. Změny v jednotkách procent, které se krom jiného budou týkat daně z nemovitosti, z koupě nových bytů a z příjmu právnických osob, budou zanedbatelné v porovnání s aspekty, jakými jsou změny úrokových sazeb, snižování inflace nebo snižování cen stavebních prací a materiálů. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
Od 1. ledna příštího roku by se měly zavést pouze tři typy zdaňování v sazbách nula procent, 12 procent a 21 procent. Daň za koupi nového bytu se sníží z 15 na 12 procent, stejně jako u stavebních a montážních prací na stavbě pro bydlení a u výstavby sociálního bydlení. Naopak se navýší daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent a téměř se zdvojnásobí daň z nemovitostí. Konsolidační balíček byl schválený Poslaneckou sněmovnou a 8. listopadu bude projednáván v Senátu.
Změny budou podle ředitele prodeje v developerské sekci skupiny MPR Holding Aleše Růžičky téměř neviditelné. "Pokud bych to stáhnul pouze na část nákladovou, tedy stavební práce a stavební materiály, tak ty se za posledních 18 měsíců pohybovaly v řádů desítek procent. Tříprocentní změny v daňové sazbě nám tak ekonomiku nerozhýbou," řekl Růžička.
Že se nižší sazba DPH vynuluje v porovnání s dlouhodobě rostoucími cenami stavebních prací, souhlasí také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Snížení DPH u nových bytů pak podle něj bude mít spíše krátkodobý efekt. "Také si nemyslím, že by stavební firmy reagovaly na vyšší daň z příjmu právnických osob. Na to tu není s ohledem na poptávku prostor. Pokud jde o daň z nemovitostí, tak její efekt bude z pohledu trhu marginální. Tato daň je dlouhodobě relativně nízká, a tak ani její zdvojnásobení nezmění postoj Čechů k vlastnímu bydlení," dodal Dufek.
Snížení daně na nové byty ve svých cenících začaly už nyní zohledňovat i některé developerské společnosti jako jsou Central Group a Trigema. Po Novém roce sníží cenu bytů o přibližně 250.000 korun také Skanska Residential, Penta Real Estate nebo Finep.
Zásadnějšími kroky pro oživení trhu by kromě snížení cen stavebních prací a materiálů byly podle Štěpána Křečka, ekonoma BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), zkrácení povolovacích stavebních procesů a změna úrokových sazeb. "O dnešní šestiprocentní hypotéky není příliš velký zájem, kdybychom se však vrátili k tříprocentním hypotékám, zájem lidí by se zásadně zvýšil, což by vedlo k přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V tomto scénáři by ceny nemovitostí opět začaly narůstat, což by motivovalo developery k rozsáhlejší výstavbě nových nemovitostí," uvedl Křeček.
Bydlení se podle Růžičky stává v dnešní době stále dostupnější hlavně kvůli poměru nárůstu nominálních mezd obyvatel v poměru k cenám nemovitostí. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v letošním druhém čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,7 procenta. Reálná mzda ale klesla o 3,1 procenta. Medián mezd v ČR činil 36.816 korun.
jbr rdo
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny překvapivě dál klesá, ukázal průzkum
Londýn/Berlín 24. října (ČTK) - Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se překvapivě dál snižuje, ukázaly dnes předběžné výsledky průzkumu agentury SP Global. Hlavní index je nejníže téměř za tři roky a napříč eurozónou je patrný pokles poptávky. To podle analytiků signalizuje, že ekonomika může sklouznout do recese. Obchodní aktivita klesá i v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, za říjen předběžně klesl na 46,5 bodu ze zpřesněné zářijové hodnoty 47,2 bodu. Předběžná zpráva za předchozí měsíc uváděla hodnotu indexu 47,1 bodu.
Index nad 50 body znamená růst aktivity, cokoliv pod touto úrovní je pokles. Říjnová hodnota je nejnižší od listopadu 2020. Pokud by se ale nebraly v úvahu mimořádné propady podnikatelské aktivity v době pandemie, pak je říjnová hodnota nejnižší od března 2013.
Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že aktivita se v říjnu zlepší a souhrnný index vystoupí na 47,4 bodu.
"V eurozóně to teď jde od desíti k pěti," poznamenal ekonom Cyrus de la Rubia z finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB). Tato banka se na sestavování indexu podílí ve spolupráci se společností SP Global. "Nepřekvapilo by nás, kdybychom se v eurozóně ve druhé polovině tohoto roku dočkali mírné recese, tedy kdy máme dvě čtvrtletí za sebou negativní růst," dodal.
Nedávný průzkum agentury Reuters ukázal, že eurozóna se letos jen těsně vyhne recesi. Očekává se ale, že ve třetím čtvrtletí ekonomika dvaceti členských zemí bloku stagnovala a že ve čtvrtém čtvrtletí bude vývoj podobný. Odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí zveřejní statistický úřad Eurostat příští týden.
Dílčí index pro sektor služeb, který je v západoevropské ekonomice dominantní, za říjen klesl na 47,8 bodu ze zářijové hodnoty 48,7 bodu. Dílčí index pro zpracovatelský sektor pak sestoupil na 43 z předchozích 43,4 bodu. Ekonomové čekali u služeb stagnaci indexu, v průmyslu počítali s růstem indexu na 43,7 bodu.
V Německu vývoj zaostal za průměrem eurozóny. Souhrnný index tam klesl na 45,8 ze zářijových 46,4 bodu, zatímco dílčí index pro sektor služeb sestoupil na 48 bodů z předchozích 50,3 bodu. Lépe si vedl průmysl, kde dílčí index aktivity vzrostl a ze zářijové hodnoty 39,6 bodu se dostal na 40,7 bodu.
spr