Šéf Fedu nevyloučil další zvyšování úroků, odkázal přitom na sílu ekonomiky USA
New York 19. října (ČTK) - Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell nevyloučil další zvyšování úrokových sazeb. Ve svém projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku přitom poukázal na sílu americké ekonomiky a přetrvávající napjaté podmínky na trhu práce. Inflace zůstává podle Powella příliš vysoká. Centrální banka se pomocí zpřísňování měnové politiky snaží dostat inflaci ke svému dvouprocentnímu cíli. Powell začal hovořit se zpožděním kvůli protestu klimatických aktivistů.
"Inflace je stále příliš vysoká a několik měsíců dobrých údajů je pouze začátkem toho, co bude potřeba k vybudování důvěry, že inflace trvale klesá směrem k našemu cíli," řekl Powell. "Zatím nemůžeme vědět, jak dlouho budou tyto nižší hodnoty přetrvávat nebo kde se inflace v příštích čtvrtletích ustálí," dodal.
"Ačkoli tato cesta bude pravděpodobně náročná a nějakou dobu potrvá, jsem se svými kolegy zajedno v odhodlání snížit inflaci udržitelným způsobem na dvě procenta," dodal šéf Fedu. "Hospodářská data z posledních měsíců ukazují pokračující pokrok směrem k oběma cílům našeho dvojího mandátu, kterým je maximální zaměstnanost a stabilní ceny," dodal Powell.
V září se spotřebitelské ceny v USA meziročně zvýšily o 3,7 procenta, tedy stejným tempem jako v srpnu. Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let.
Powell dále naznačil, že trh práce a hospodářský růst možná budou muset zpomalit, aby bylo nakonec dosaženo cíle Fedu. "Dosavadní údaje naznačují, že udržitelný návrat k našemu dvouprocentnímu inflačnímu cíli bude pravděpodobně vyžadovat období růstu pod trendem a určité další zmírnění podmínek na trhu práce," konstatoval.
Powell také upozornil na řadu nových "nejistot a rizik", které musí Fed zohlednit. Mezi ně patří nová geopolitická rizika vyplývající z "děsivého" útoku palestinské militantní skupiny Hamás na Izrael, uvedl Powell. "Úlohou Fedu jako instituce je sledovat tento vývoj z hlediska jeho ekonomických důsledků, které zůstávají velmi nejisté," řekl.
Šéf Fedu také upozornil na nedávný nárůst výnosů dluhopisů americké vlády, který pomohl "výrazně" zpřísnit celkové finanční podmínky.
Od nadcházející soboty do zasedání měnového výboru, které se koná 31. října a 1. listopadu, se zástupci Fedu nesmí k měnové politice vyjadřovat.
lsk mka
Ekonom: Globální ekonomika se posunula od liberalismu k větším státním zásahům
Praha 19. října (ČTK) - Globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum ekonom investičního fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko.
"V druhém desetiletí nového století jsme byli v celosvětovém měřítku svědky měnové expanze, šíření globalizace, demokracie, míru a deflace, investoři sázeli na akcie a dluhopisy. O dekádu později, ve 20. letech, čelíme rozpočtové expanzi, šíření protekcionismu, autokracie, válek a inflace. Investoři sází více na hotovost a komodity," uvedl Pírko.
Z demografických modelů podle něj vyplývá, že se o budoucí penzisty stát nedokáže dostatečně postarat. Po celou produktivní část života by proto měli pravidelně investovat. "Když investor uloží například do diverzifikovaných investičních fondů 3000 Kč měsíčně s ročním navýšením o dvě procenta s průměrným výnosem devět procent, za 40 let tak vybuduje díky složenému úročení portfolio o hodnotě téměř 15 milionů korun," řekl.
Lidé by podle ekonoma Golden Gate Pavla Ryby měli investovat v prvé řadě sami do sebe, aby v rostoucí konkurenci na trhu práce lépe obstáli a byli schopni navyšovat své příjmy. Ty by měli diverzifikovaně investovat a tvořit si tak investiční portfolio, které je zajistí na penzi.
"Státní dluh není dlouhodobě udržitelný, vlády začaly tvořit gigantické deficity, které bude těžké dostat pod kontrolu a přiblížit se vyrovnaným státním rozpočtům. Deglobalizace a dlouhodobě drahé energie způsobené překotným přechodem k obnovitelným zdrojům vedou ke ztrátě konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy proti USA nebo Asii," míní Ryba.
Vlády a lidé by si ale měli podle něj uvědomit, že nejcennější aktivum je schopnost jednotlivce vydělávat peníze a nejlepší investice je do profesního rozvoje člověka, nikoli pumpování peněz do ekonomiky. První peníze by měli lidé investovat do sebe, čímž zvýší své kompetence a tím i příjmy, díky kterým si mohou vybudovat svá investiční portfolia a doživotně z nich profitovat, dodal.
Přibližně 80 procent ceny člověka na trhu práce představuje podle Ryby schopnost vydělávat peníze, ti úspěšní si to uvědomují a tuto schopnost rozvíjejí. Největší prostor mají v roli podnikatelů, kdy se snaží využívat rozvoje svých schopností, dovedností a práce ve svůj prospěch, a ne ve prospěch pro svého zaměstnavatele, podotkl.
fd rdo