Druhý největší americký producent syntetických diamantů zkrachoval
New York 13. října (ČTK) - Americká společnost WD Lab Grown Diamonds, která je druhým největším producentem syntetických diamantů ve Spojených státech, zkrachovala. Stala se tak první velkou obětí rostoucího přebytku v odvětví umělých drahokamů, uvedl list Financial Times.
Společnost má podle soudních dokumentů celkové závazky 44 milionů USD (přes jednu miliardu Kč) a celková aktiva tři miliony USD. Celkem má 100 až 199 věřitelů.
Syntetické drahokamy se staly výraznou hrozbou pro sektor přírodních diamantů, protože spotřebitelé, zvláště ve Spojených státech, si raději vybírají kameny, které jsou vytvořené v laboratoři, ale chemicky jsou téměř totožné s protějšky vykopanými ze země.
Těžařské společnosti, včetně giganta De Beers, již delší dobu varovaly, že sektor se syntetickými diamanty se sám zničí kvůli nadprodukci, která způsobila kolaps cen syntetických diamantů a celému odvětví ztráty. Ceny laboratorně vytvořených diamantů o velikosti jednoho karátu se za posledních sedm let propadly více než trojnásobně, protože výrobci zaplavují trh.
WD Lab Grown Diamonds byla založena v roce 2008. Byla průkopníkem v odvětví, které otřáslo globálním diamantovým sektorem. V loňském roce tržby firmy činily 33 milionů USD.
Nezávislý analytik Paul Zimnisky uvedl, že WD Lab Grown Diamonds reprezentovala odvětví a její kolaps ukazuje, že je pro kohokoliv obtížné konkurovat čínským nebo indickým producentům.
Kolaps velkého producenta syntetických diamantů však může být i určitou úlevou pro těžařské firmy. Ty jsou pod tlakem poklesu cen způsobenému slabšími výdaji spotřebitelů, který měl rovněž negativní dopad i na trh se syntetickými diamanty.
Firma De Beers založila vlastní řadu laboratorně vytvořených diamantů, která má značku Lightbox. Minulý měsíc ale zrušila své původní rozhodnutí prodávat zásnubní prstýnky se syntetickými diamanty.
Další velký americký producent syntetických diamantů Diamond Foundry se poohlíží po možnostech růstu i mimo sektor šperků. Generální ředitel Martin Roscheisen řekl v srpnu listu FT, že chce dodávat diamantové destičky pro polovodičový průmysl.
irl jrm
Hypomonitor: Objem hypoték v září meziročně stoupl o 90 procent, sazby klesly
Praha 13. října (ČTK) - Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 90 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Proti srpnu objem hypoték klesl o 3,5 procenta. Z meziročního pohledu se projevil vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabým zářím minulého roku. "České domácnosti reagují pozitivně na mírný pokles úrokových sazeb a vnímají i meziročně nižší ceny nemovitostí a jejich širší nabídku. Na rostoucí poptávce klientů po úvěrech na bydlení se také příznivě projevuje i zklidnění ekonomického prostředí a odložená poptávka po nemovitostech,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v září dosáhl 11,3 miliardy Kč po srpnových 11,5 miliardy Kč. Objem interně či z jiné instituce refinancovaných úvěrů činil 2,3 miliardy Kč proti 2,6 miliardy o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték se v září také mírně snížil na 3500, zůstal ale nad průměrným měsíčním počtem letošního roku, který přesahuje 3000.
"Pozorujeme mírný růst hypoték čerpaných na malometrážní byty. Aktuálně byty 1+kk a 2+kk představují zhruba dvě třetiny z bytů, na něž naši klienti čerpají nové hypotéky. Specificky pozorujeme růst zájmu zejména o byty 1+kk, které ještě před pěti lety tvořily zhruba pětinu z nových hypoték, zatímco dnes je již zhruba každá třetí nová hypotéka poskytnuta právě na byty 1+kk,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů zůstává nejnižší od loňského července. Přesto sazby zůstávají mezi nejvyššími za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Nabídkové sazby v posledních měsících také mírně klesají, stále se však drží v průměru mírně nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují více než rok.
"Průměrná hypoteční sazba postupně mírně klesá s ohledem na letošní velmi rozkolísané tržní úrokové sazby, které jsou pro hypoteční sazby klíčové. I přes předpokládané snižování sazeb ze strany České národní banky v průběhu příštího roku v rozsahu několika procentních bodů budou sazby u hypoték klesat podstatně pomaleji, protože se odvíjí od dlouhodobějších sazeb na trhu," míní hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Průměrná hypotéka v září pokračovala v mírném růstu a dostala se na nejvyšší hodnotu od loňského dubna, kdy činila 3,18 milionu Kč. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku, kdy byla 2,83 milionu Kč. Od té doby se postupně zvyšuje.
fd ptd