Crowdfundingovým platformám zbývá poslední měsíc pro získání licence od ČNB
Praha 11. října (ČTK) - Poslední měsíc zbývá platformám, které nabízejí investiční crowdfunding, k získání licence od České národní banky (ČNB). Pokud se jim to nepodaří, nebudou smět od 10. listopadu zveřejňovat nové nabídky skupinového financování firem a jejich produktů a budou muset rovněž ukončit existující nabídky. V tiskové zprávě na to dnes upozornil řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal Petr Kincl. ČNB upozorňuje, že licenční řízení trvá standardně tři měsíce, za jistých okolností může být prodlouženo.
"Crowdfundingové platformy budou nově muset splňovat podobná pravidla jako například investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry," uvedl Kincl. Nová regulace, kterou Parlament schválil loni na základě evropského nařízení, je podle Kincla především ochranou klientů před nekalými praktikami a zajištěním dostatečného přístupu k informacím. "V České republice dosud existovaly jen dílčí regulace, nově se budou všechny crowdfundingové platformy řídit jednotnými pravidly a budou pod dohledem centrální banky," dodal Kincl.
ČNB zdůraznila, že do 10. listopadu musí crowdfundingové platformy povolení získat, aby mohly pokračovat v činnosti, nestačí o něj pouze požádat. "Lhůta pro udělení povolení ze strany ČNB činí tři měsíce, ale počíná běžet až od doručení úplné žádosti, a navíc může být tato lhůta v průběhu licenčního řízení přerušena, dojde-li k předložení aktualizovaných informací. V praxi tak může délka povolovacího řízení lhůtu tří měsíců překračovat, a to i výrazně," konstatovala centrální banka.
Platformy, které licenci ve stanovené lhůtě nezískají, budou moct pouze spravovat smlouvy, které se týkají už ukončených nabídek skupinového financování. Pokud budou bez licence poskytovat nové nabídky, bude to považováno za neoprávněný výkon činnosti, který může ČNB postihnout podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu.
Na základě nové regulace budou muset internetové platformy umožňující drobným investorům složit se na nákup dluhopisů, akcií, majetkových podílů či jiných obdobných aktiv zajišťujících firmám kapitál nově poskytovat více informací centrální bance i investorům. Povinnému zveřejnění bude podléhat například míra selhání i další předem definované údaje o jednotlivých projektech.
Generální ředitel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler ve vyjádření pro ČTK uvedl, že neočekává od nové regulace žádné komplikace. Platforma podle něj už podle nových pravidel funguje a o licenci ČNB zažádala. "Nová regulace nebude znamenat žádné dodatečné požadavky na zajištění nebo změny pravidel při stanovování úrokové sazby nebo splatnosti investice," uvedl.
Endler naopak předpokládá, že nová regulace sjednocující evropská pravidla umožní crowdfundingovým platformám rozšíření působnosti do dalších zemí. "Licence nám umožní působit po celé Evropské unii. Budeme moci nabízet investorům ještě bohatší nabídku investic, a naopak evropští investoři budou moci podpořit vybrané české projekty," uvedl.
str rot
Cena plynu pro evropský trh dál roste, vyšplhala se k 50 eurům za MWh
Amsterodam 10. října (ČTK) - Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes pokračuje ve výrazném růstu, panují obavy ohledně dodávek. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si krátce před 16:00 připisovala zhruba 11 procent a nacházela se v blízkosti 49 eur (přibližně 1200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Během dne vystoupila až na zhruba 49,8 eura za MWh.
Investory nadále znepokojuje ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem. "Konflikt v Pásmu Gazy, v jehož blízkosti se nachází plynárenská a ropná infrastruktura, vnesl na trhy určité nové obavy," uvedla poradenská společnost Auxilione. Izrael již v důsledku útoku teroristického hnutí Hamás pozastavil těžbu na plynovém poli Tamar, které provozuje americká společnost Chevron.
K obavám o dodávky přispívá rovněž vývoj kolem podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Úřadům se podařilo najít místo poškození a vyšetřovatelé se podle médií domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně.
K růstu ceny plynu přispívají rovněž vyhlídky na příchod chladnějšího počasí. Zásoby plynu v Evropě se nicméně nacházejí na vysokých úrovních. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii v neděli plné ze zhruba 97 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků také zhruba 97 procent a v České republice činila téměř 98 procent.
Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.
pmh jrm