FT: Ceny pšenice klesají, protože Rusko nahrazuje ukrajinské dodávky
Londýn 21. září (ČTK) - Ceny pšenice se pohybují blízko nejnižší hodnoty za tři roky, přestože ruská invaze nadále narušuje vývoz z Ukrajiny, která patří mezi přední světové vývozce. Od konce července se ceny snížily o více než pětinu díky mimořádně vysoké úrodě v Rusku, která nahradila výpadky dodávek z Ukrajiny, upozornil list Financial Times (FT). Analytici však varují, že eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem v oblasti Černého moře a vysoké sázky některých investičních fondů mohou způsobit opětovný nárůst cen.
Obchodníci sázejí na to, že nadbytek dodávek z Ruska v letošním roce pomůže udržet ceny nízko v době, kdy inflace táhne vzhůru ceny dalších zemědělských komodit, jako kakaa a kávy, na mnohaletá maxima. 'Viděli jsme výrazný pokles cen pšenice v podstatě v reakci na Rusko,' řekl analytik Rabobank Michael Magdovitz.
Analytici však varují, že ceny mohou prudce vzrůst, pokud se válka rozšíří v oblasti Černého moře. Ruské přístavy na pobřeží Černého moře odbaví zhruba 70 procent vývozu pšenice, což z nich dělá důležitou tepnu globálních dodávek obilí.
Globální ceny obilí loni po invazi Ruska na Ukrajinu stouply až na více než 13 USD (zhruba 300 Kč) za bušl (27,2 kg). Ceny prudce vzrostly, protože Moskva zablokovala ukrajinské přístavy v Černém moři, a odstřihla tak jednoho z největších světových vývozců od mezinárodních trhů. Hrozila globální potravinová krize. Od té doby však ceny klesly o více než polovinu. Pomohla k tomu loňská dohoda, která umožnila dodávky 33 milionů tun obilí z Ukrajiny, a zprávy o vysoké úrodě v Rusku v letošní sezoně.
Obchodníci sázejí na to, že tento trend bude pokračovat. Krátké pozice na trhu s pšenicí, tedy sázky na pokles cen, stouply nejvýše za tři měsíce, ukazují údaje z burzy CME. Investoři se nejprve obávali, že červencové rozhodnutí Ruska odstoupit od dohody pošle opět ceny nahoru, nicméně vývoz pšenice z Ruska nečekaně pomohl zaplnit výpadek dodávek z Ukrajiny.
Ukrajina se v sezoně 2021-2022, tedy poslední sezoně před invazí, podílela na globálním vývozu pšenice 9,2 procenty. SP Global Commodity Insights odhaduje, že v pěstitelské sezoně 2023-2024 její podíl klesne na 6,4 procenta. Naopak Rusko, které je již nyní největším světovým vývozcem, by mělo mít v sezoně 2023-2024 na celkovém vývozu podíl 22,5 procenta. V sezoně 2021-2022 jeho podíl činil 15,9 procenta.
Podíl Ruska může dále růst. V roce 2022 Rusko vyvezlo 46 milionů tun pšenice a SP očekává, že letos bude vývoz země činit 47 milionů tun. 'Nebudu překvapen, pokud vyvezou 50 milionů tun,' dodal ekonom SP Global Paul Hughes.
Analytici ale varují, že trh s pšenicí zůstává náchylný k náhlému růstu kvůli sázkám na další pokles cen a nepředvídatelnému geopolitickému vývoji. Cena termínových kontraktů je nižší než je základní hodnota pšenice. To zvyšuje riziko, že neočekávané narušení globálních dodávek by mohlo způsobit prudký růst cen. Rusko by se také mohlo pokusit stanovit spodní hranici ceny omezením vývozu. Další upozorňují, že ukončení černomořské dohody o dodávkách obilí zvýšilo riziko útoků z obou stran, což by mohlo také způsobit růst cen.
irl mka
Británie přerušila zvyšování úroků, základní sazba zůstává na 5,25 procenta
Londýn 21. září (ČTK) - Britská centrální banka dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 5,25 procenta. Pozastavila tak zvyšování úroků, které zahájila v prosinci 2021. Nevyloučila však, že zvyšování úroků obnoví. Přerušením dosavadního zpřísňování měnové politiky banka reaguje na zmírnění inflace a na zpomalující růst domácí ekonomiky. Základní sazba je teď nejvýše za 15 let.
"Narůstají známky určitého dopadu přísnější měnové politiky na trh práce a širší vývoj ekonomiky," uvedla centrální banka v dnešní zprávě. "Očekává se, že inflace bude v blízké době pokračovat ve výrazném poklesu," dodala. Zároveň snížila odhad růstu britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí na 0,1 procenta z dříve předpokládaných 0,4 procenta.
Pro zachování základní sazby dnes hlasovalo pět z devíti členů měnového výboru centrální banky. Čtyři členové se vyslovili pro její zvýšení na 5,50 procenta. "Další zpřísnění měnové politiky bude zapotřebí, pokud se prokáže existence trvalejších inflačních tlaků," uvedla banka.
Zvyšování nákladů na úvěry obvykle pomáhá snížit inflaci, zároveň má však negativní dopad na hospodářský růst. Britský statistický úřad ve středu oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v srpnu zpomalil na 6,7 procenta z červencových 6,8 procenta. Minulý týden úřad uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v červenci meziměsíčně snížil o 0,5 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od začátku letošního roku.
"Hlavním faktorem stojícím za rozhodnutím banky byl nepochybně srpnový pokles míry inflace," uvedl analytik Jeremy Batstone-Carr ze společnosti Raymond James. "Červencový hospodářský útlum navíc znamená zhoršení prognózy pro hospodářskou aktivitu ve třetím čtvrtletí. To je jasný signál, že inflační tlaky, včetně tlaků mzdových, budou v podzimních měsících dál ustupovat," dodal.
Guvernér centrální banky Andrew Bailey a někteří další členové měnového výboru v poslední době naznačovali, že se blíží přestávka ve zvyšování úroků. Zároveň však dali najevo, že úroky pravděpodobně po určitou dobu zůstanou na vysoké úrovni, aby byla inflace pod kontrolou.
"Budeme pozorně sledovat, zda je zapotřebí další zvýšení úroků," uvedl Bailey po dnešním rozhodnutí banky. "Budeme muset držet úrokové sazby dostatečně vysoko po dostatečně dlouhou dobu, abychom zajistili splnění svého úkolu. Za všech okolností budeme dělat to, co je zapotřebí, aby se inflace vrátila k normálu," dodal. Dlouhodobým cílem banky je držet inflaci na dvou procentech.
Analytik Hugh Gimber ze společnosti J.P. Morgan Asset Management uvedl, že navzdory snaze banky ponechat si otevřené dveře k dalšímu zpřísňování měnové politiky bude nyní řada investorů předpokládat, že zvyšování úrokových sazeb v Británii už skončilo. Varoval nicméně, že za nynějším poklesem inflace ve službách stojí zejména sezonní faktory související s cenami letenek a hotelových pobytů. Upozornil také, že pokles cen energií na domácím trhu by mohl v příštích měsících kompenzovat výrazný růst cen ropy na světových trzích.
pmh spr