Portugalská bankéřka: ECB by mohla snížit inflaci na dvě procenta dříve
Lisabon 18. září (ČTK) - Vzhledem ke křehkému stavu ekonomiky se Evropské centrální bance (ECB) může podařit vrátit inflaci v eurozóně na dvouprocentní cíl dříve, než se nyní předpokládá. Uvedla to viceguvernérka portugalské centrální banky Clara Raposová. Dodala, že není pesimista, pokud se týká výhledu ekonomiky, ale má obavy, že pokles poptávky po vývozu by mohl ještě více zatížit ekonomiku, která už teď bojuje s tím, aby si udržela růst. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Inflace podle Raposové výrazně zpomaluje a dopad minulých snížení úroků v eurozóně se ještě plně neprojevil. Ona sama by tak na minulém zasedání ECB dala přednost tomu, aby se náklady na půjčky nezměnily.
"Musíme dostat inflaci zpět k cíli, to je náš úkol číslo 1," uvedla Raposová na setkání evropských ministrů financí ve Španělsku. "Je to na dobré cestě a jádrová inflace konečně zpomaluje. Pokud ekonomika ještě trochu zpomalí, a to je možné, možná se tam dostaneme dříve, než naznačují některé prognózy."
ECB minulý týden zvýšila úrokové sazby podesáté za sebou a zveřejnila novou ekonomickou prognózu. Ta ukázala, že inflace dosáhne dvouprocentního cíle v polovině roku 2025. Výhled však byl vypracován předtím, než statistické údaje ukázaly, že expanze za tři měsíce do června byla mnohem slabší, než se původně předpokládalo.
Podle Raposové je ekonomika eurozóny zatím poměrně odolná. Je tu však velký tlak na straně externí poptávky. Vztahy s Čínou jsou v poslední době napjatější, což by mohlo způsobit snížení poptávky a vyvolat vážnější stagnaci, než se původně předpokládalo. Pro ECB je důležité, aby přesně pochopila, odkud cenové tlaky pocházejí a jak se zvyšování sazeb přenáší do ekonomiky.
Raposová je od loňského prosince viceguvernérkou portugalské centrální banky, kde má na starosti finanční stabilitu a trhy. Spolu s guvernérem Mariem Centenem se také pravidelně účastní zasedání Rady guvernérů ECB.
Uvedla, že ona sama by na posledním zasedání Rady guvernérů ECB dala přednost pauze ve zvyšování úroků. Upozornila, že jádrová inflace zpomalila a celková inflace se snížila na polovinu. Růst vývozu také zpomaluje, růst zaměstnanosti je nižší a zájem o úvěry slábne. Není si také jistá, zda je už dostatečně vidět dopad předchozích zvýšení úroků.
irl spr
Německá centrální banka očekává, že ekonomika v tomto čtvrtletí klesne
Frankfurt (Německo) 18. září (ČTK) - Německá ekonomika v aktuálním čtvrtletí zřejmě klesne, očekává německá centrální banka. Průmysl je v recesi a soukromá spotřeba na růst hospodářství podle ní nestačí. Deutsche Bundesbank, jak se oficiálně centrální banka v Německu nazývá, to dnes uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě. Největší evropská ekonomika zaznamenala na přelomu roku krátkou recesi a ve druhém čtvrtletí stagnaci růstu. Pokles v aktuálním čtvrtletí by tak znamenal čtyři čtvrtletí v řadě s poklesem nebo stagnujícím růstem.
"Navzdory poněkud zpomalujícímu tempu růstu cen, silnému růstu mezd a dobré situaci na trhu práce soukromé domácnosti stále brzdí výdaje," uvedla centrální banka. "Kromě zdrženlivosti spotřebitelů ovlivňují ekonomický výkon také sílící problémy v průmyslu,“ dodala.
Míra inflace v eurozóně se od konce loňského roku snížila na polovinu. V srpnu přesto činila 5,3 procenta, a byla tak výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB).
"Nízký a pokračující pokles příchozích zakázek a klesající objem nevyřízených zakázek mají stále větší dopad na průmyslovou výrobu," napsala německá centrální banka.
Německý průmysl, který je silně závislý na vývozu, byl obzvláště silně zasažen slabou poptávkou z Číny a jeho vyhlídky na oživení zůstávají slabé, uvádějí analytici.
Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se přesto domnívá, že hovořit o Německu jako o nemocném muži Evropy, což byl termín, který se v posledních měsících objevil v několika médiích, by byla chyba. Význam označení "made in Germany" podle něj není radno snižovat.
Banka vyzývá politiky, aby se zasadili o větší atraktivitu Německa. Seznam úkolů je dlouhý: cenově dostupná energie a restrukturalizace hospodářství v souvislosti se změnou klimatu, digitalizace a rychlejší schvalovací postupy, například při integraci zahraničních kvalifikovaných pracovníků nebo při realizaci investic, a snížení závislosti - například na dodávkách důležitých surovin a produktů z Číny.
vjn spr