Německá centrální banka očekává, že ekonomika v tomto čtvrtletí klesne
Frankfurt (Německo) 18. září (ČTK) - Německá ekonomika v aktuálním čtvrtletí zřejmě klesne, očekává německá centrální banka. Průmysl je v recesi a soukromá spotřeba na růst hospodářství podle ní nestačí. Deutsche Bundesbank, jak se oficiálně centrální banka v Německu nazývá, to dnes uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě. Největší evropská ekonomika zaznamenala na přelomu roku krátkou recesi a ve druhém čtvrtletí stagnaci růstu. Pokles v aktuálním čtvrtletí by tak znamenal čtyři čtvrtletí v řadě s poklesem nebo stagnujícím růstem.
"Navzdory poněkud zpomalujícímu tempu růstu cen, silnému růstu mezd a dobré situaci na trhu práce soukromé domácnosti stále brzdí výdaje," uvedla centrální banka. "Kromě zdrženlivosti spotřebitelů ovlivňují ekonomický výkon také sílící problémy v průmyslu,“ dodala.
Míra inflace v eurozóně se od konce loňského roku snížila na polovinu. V srpnu přesto činila 5,3 procenta, a byla tak výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB).
"Nízký a pokračující pokles příchozích zakázek a klesající objem nevyřízených zakázek mají stále větší dopad na průmyslovou výrobu," napsala německá centrální banka.
Německý průmysl, který je silně závislý na vývozu, byl obzvláště silně zasažen slabou poptávkou z Číny a jeho vyhlídky na oživení zůstávají slabé, uvádějí analytici.
Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se přesto domnívá, že hovořit o Německu jako o nemocném muži Evropy, což byl termín, který se v posledních měsících objevil v několika médiích, by byla chyba. Význam označení "made in Germany" podle něj není radno snižovat.
Banka vyzývá politiky, aby se zasadili o větší atraktivitu Německa. Seznam úkolů je dlouhý: cenově dostupná energie a restrukturalizace hospodářství v souvislosti se změnou klimatu, digitalizace a rychlejší schvalovací postupy, například při integraci zahraničních kvalifikovaných pracovníků nebo při realizaci investic, a snížení závislosti - například na dodávkách důležitých surovin a produktů z Číny.
vjn spr
Michl odmítá brzké snížení úrokových sazeb, příští rok čeká nízkou inflaci
Praha 17. září (ČTK) - V první polovině příštího roku čeká Česká národní banka (ČNB) nízkou inflaci kolem dvou procent, uvedl její guvernér Aleš Michl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Odmítl brzké snižování úrokových sazeb centrální banky v příštích měsících.
"Podařilo se nám přísnou měnovou politikou srazit inflaci na 8,5 procenta. Nyní se bude do konce roku pohybovat mezi sedmi a devíti procenty. Myslím, že přísná měnová politika, ze které nepolevíme, přinese výsledky a inflace budou v první polovině příštího roku kolem dvou procent," uvedl. Inflace je ale podle něj stále extrémně vysoká. "Zapomeňme na brzké snižování sazeb, nečekejme, že snížíme sazby v září, říjnu a podobně," dodal.
Připomněl, že v minulých letech byly sazby velmi nízké, byly i nulové. V roce 2016 a 2017 bylo vytisknuto velké množství peněz, což byla podle něj jedna z největších národohospodářských chyb centrální banky v historii.
Michl míní, že současná situace je daň za tyto kroky, což sebou nese i drahé hypotéky a úvěry, zamrznutí úvěrového trhu. Nepředpokládá, že peníze ještě budou někdy tak levné jako tehdy. "Naopak politika naší centrální banky je, že v příštích pěti letech očekávejte spíše vyšší úrokové sazby, než jsme byli zvyklí v posledních deseti letech. Chceme být banda jestřábů, chceme dohlídnout na to, aby už se nikdy nestalo to, že jádrová inflace je nejvyšší v celé EU," řekl.
Takzvaná jádrová inflace, kterou ovlivňují ceny potravin či energií, je ve výhledu stále nad třemi procenty, což podle něj neumožňuje nyní snížit sazby. Jádrová inflace je očištěná o sezonní vlivy, vliv změn regulovaných cen, vliv daňových úprav a jiná administrativní opatření.
Meziroční inflace v srpnu zpomalila na 8,5 procenta z červencových 8,8 procenta. Aktuální údaje budou podle analytiků argumentem pro ČNB, aby na zářijovém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Meziroční inflace zpomaluje vlivem loňské vysoké srovnávací základny, tento efekt se ale už vyčerpává, míní analytici.
fd ptd