Srovnávač: Objem korporátních dluhopisů se v červnu propadl, výnosy ale vzrostly
Praha 10. září (ČTK) - V červnu vydaly firmy korporátní dluhopisy za tři miliardy Kč, což je proti květnovým rekordním 11 milardám Kč výrazný pokles. Vážený průměr výnosů dluhopisů vzrostl na 8,8 procenta. Vyplývá to z údajů srovnávače dluhopisů, který provozuje společnost Dluhopisomat.
"Většinu připravovaných emisí se firmám podařilo vydat již v květnu, což se v červnových objemech pochopitelně odrazilo a trh se v tomto ohledu uklidnil. Ve dvouměsíčním průměru se objem vydaných dluhopisů pohybuje na čísle, kterého se podařilo dosáhnout v dubnu,“ uvedl analytik skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora. Mírně se v červnu zkrátila také splatnost dluhopisů, která se snížila z květnových 4,2 roku na 3,8 roku.
Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů, ovlivňovaný zejména velkými emisemi, dosáhl 8,8 procenta, zatímco v květnu představoval 8,1 procenta. Výnosy nad deset procent nabízí pětina emisí, výnosy mezi osmi až deseti procenty necelá polovina a mezi pěti až osmi procenty čtvrtina emisí. "Na trhu přibylo emisí, jejichž výnosy se pohybují nad deseti procenty. Emitenti se tak snaží zaujmout investory a nabídnout jim atraktivnější podmínky,“ řekl Pikora.
Mnoho prognóz počítá s tím, že Česká národní banka (ČNB) v zimě sníží úrokové sazby, což se odrazí i na dluhopisovém trhu. Přibývá proto emisí, v jejichž podmínkách je uvedeno, že pokud úrokové sazby výrazně klesnou, sníží se i výnos dluhopisu. "Emitenti se tak snaží vyhnout riziku, že budou muset vysoké výnosy splácet i potom, co se úrokové sazby zásadně sníží,“ dodal Pikora. Je to podle něj férový přístup, investoři by si však měli veškerou dokumentaci, která se k emisi váže, pečlivě prostudovat.
Necelou polovinu dluhopisů, tedy 48 procent, emitovaných v letošním roce tvořily emise s objemem do 25 milionů Kč, 34 procent připadá na emise v objemu 25 až 100 milionů Kč a 18 procent na emise nad 100 milionů Kč.
Dluhopisomat srovnává i výnosnost různých druhů aktiv. U bitcoinu bylo možné mezi loňským a letošním červencem vydělat 41,8 procenta, u zlata 11,8 procenta a u amerických akcií 11,1 procenta, zatímco na českých korporátních dluhopisech v červnu 2023 v průměru 8,1 procenta. "Bitcoin je ale velmi nestabilní a dokáže v krátkém čase ztratit i desítky procent. Je to spekulativní investice, která se často vyvíjí nezávisle na makroekonomických ukazatelích a s cennými papíry ji v tomto směru nelze srovnávat," podotkl Pikora.
Korporátní dluhopisy jsou mezi investory i přes aktuální pokles stále relativně atraktivní, řekl ČTK ředitel společnosti InvestBay Daniel Rajnoch. Investoři podle něj v době krize začali častěji vyhledávat tradiční investice v podobě například drahých kovů nebo alternativní aktiva, která mají dlouhodobě stabilní výnos. Jako například nemovitosti, u kterých je dnes možné nakupovat i menší podíly, řekl.
fd ptd
CVVM: Pro progresivní zdanění příjmů jsou tři pětiny Čechů, trend se nemění
Praha 8. září (ČTK) - Pro progresivní zdanění příjmů, tedy pro to, aby lidé s vyššími příjmy odváděli na daních vyšší procento z příjmů než lidé s nižšími příjmy, jsou téměř tři pětiny Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle autorů se tak potvrdil dlouhodobý trend, že podpora progresivního zdanění příjmů je v posledních letech nižší, než bývala před 15 až 20 lety. Výraznější posun oproti minulému průzkumu z prosince 2019 naopak nastal v porozumění systému daní, za srozumitelný ho pokládají zhruba dvě pětiny dotázaných, nejvíce od začátku měření v roce 2007.
Česko má dvě sazby daně z příjmu fyzických osob, základní činí 15 procent a zvýšená 23procentní se uplatňuje na výdělky nad čtyřnásobkem průměrné mzdy.
"Názory jak na progresivní zdanění, tak na hodnocení daní v souvislosti s výší příjmu jsou v posledních deseti letech poměrně stálé," uvedlo CVVM. Aktuální průzkum tak potvrdil, že česká veřejnost se spíše kloní k názoru, že daně lidí s vysokými příjmy jsou nízké, u lidí s průměrnými příjmy jsou daně vnímány nejčastěji jako přiměřené a v případě lidí s nízkými příjmy převládá názor, že jejich daně jsou vysoké.
Zároveň u české veřejnosti převládá podpora progresivního zdaňování příjmů. To, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, si myslí 59 procent dotázaných. Přibližně pětina uvedla, že by mělo být "mnohem vyšší". Necelá třetina respondentů se vyslovila pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu a tři procenta dotázaných uvedla, že by lidé s vyššími příjmy z nich měli na daních odvádět relativně menší část v porovnání s těmi, kdo mají nízký příjem. Zhruba šest procent pak odpovědělo, že neví.
V časovém srovnání je nynější podpora progresivního zdanění o 16 procent nižší než v roce 2008, kdy byla nejvyšší. Oproti poslednímu průzkumu z prosince 2019, kdy byla podpora progresivního zdanění naopak nejnižší, stoupla o čtyři procentní body.
Průzkum také zjišťoval, zda lidé podle svého vlastního mínění rozumí či nerozumí současnému daňovému systému v České republice. "Oproti předchozímu šetření z prosince 2019 zde došlo k významnému posunu odpovědí ve prospěch porozumění systému daní – v součtu odpovědí rozhodně ano a spíše ano o 12 procentních bodů. Od začátku měření v roce 2007 bylo letos dosaženo maximální hodnoty," uvedlo CVVM. Že daňovému systému rozumí, uvedlo v aktuálním průzkumu 38 procent respondentů.
Průzkum provádělo CVVM od 26. května do 24. července, zúčastnilo se ho 929 obyvatel České republiky starších 15 let.
fsl rot