Nezaměstnanost v ČR stoupla na 3,6 pct, ekonomická stagnace se v ní neprojevuje
Praha 8. září (ČTK) - Nezaměstnanost v Česku v srpnu vzrostla od července o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta, zvýšila se druhý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v srpnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta. Podle analytiků způsobily meziměsíční růst nezaměstnanosti výhradně sezonní faktory. Hospodářská stagnace, s níž se země potýká, se do trhu práce nepropisuje. Odborníci neočekávají, že by do konce roku nezaměstnanost překročila čtyři procenta.
Počet lidí bez práce proti červenci vzrostl o 1870 na 260.803. Pracovních míst naopak ubylo, ke konci prázdnin jich zaměstnavatelé nabízeli 281.207, což bylo o 4400 méně než v červenci.
"Trh práce ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Zájem je stále i o sezonní pracovníky, například v zemědělství, zahradnictví nebo v lesnictví. V menší míře se do evidence uchazečů o zaměstnání začali v předchozím měsíci hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují," uvedl Úřad práce ČR. Hlavní vlnu absolventů v evidenci nezaměstnaných očekává úřad v září, kdy postupně končí také sezonní práce.
V září každoročně nastává i oživení pracovního trhu. "V létě pozorujeme dlouhodobě pokles aktivity firem, pokud jde o přijímání nových zaměstnanců. V následujících měsících může nezaměstnanost stagnovat či mírně vzrůst, což ale odpovídá klasické vývojové křivce," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Analytici vidí za srpnovým mírným růstem nezaměstnanosti sezonní vlivy. "Minimální nárůst pravděpodobně způsobuje sezonní vliv - absolventi škol, kteří si ještě užívají poslední prázdniny, a postupný konec sezonních prací. V podstatě neměnící se údaj dokazuje, že stále přetrvává situace, kdy se déletrvající ekonomická stagnace hraničící s recesí nepropisuje na trh práce v té podobě, že by došlo k propouštění. Lidé, zejména ti kvalifikovaní, jsou stále potřeba," uvedl expert PwC na řízení lidských zdrojů Karel Kolář. Podle ředitele společnosti Randstad ČR Martina Jánského se může v nezaměstnanosti projevovat i změna podmínek pro pobyt a práci ukrajinských uprchlíků v Česku.
Podle Úřadu práce získalo v Česku od vypuknutí konfliktu na Ukrajině loni v únoru do konce letošního srpna práci 297.426 občanů Ukrajiny, zhruba tři čtvrtiny z nich byly ženy. Někteří se už ale vrátili domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci srpna tak v ČR pracovalo 113.890 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Ke konci prázdnin měly pracovní úřady v evidenci přes 15.000 Ukrajinců s dočasnou ochranou, z celkového počtu uchazečů o práci tak tvořili 5,3 procenta.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v srpnu nadále v Ústeckém kraji s podílem lidí bez práce 5,4 procenta. Následoval Moravskoslezský kraj se 4,9 procenta nezaměstnaných. Nejnižší nezaměstnanost byla stejně jako v červenci v Jihočeském kraji s 2,6 procenta. Zlínský kraj a Vysočina shodně vykázaly 2,7 procenta nezaměstnaných.
str ktp
ČNB spustí registr, který umožní posílat peníze na telefonní číslo
Praha 7. září (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) spustí registr, který umožní bankám zprovoznění služby, kdy pro poslání peněz bude stačit telefonní číslo příjemce. Banky budou mít přístup do registru od 30. října, služba by měla být lidem, kteří o ni projeví zájem, dostupná v listopadu. Nový systém by měl zjednodušit převádění peněz mezi lidmi, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
Registr umožní párovat čísla účtu s telefonními čísly. K jednomu číslu účtu bude možné přiřadit několik telefonních, například pro rodinu, která využívá společný bankovní účet. Naopak k jednomu telefonnímu číslu bude možné přiřadit pouze jeden účet. Limit pro jednotlivé platby bude 5000 korun, při posílání peněz by se mělo plátci vždy zobrazit jméno majitele účtu, na který obnos převádí.
ČNB na přípravě služby spolupracuje s Českou bankovní asociací. Zájem o provozování služby vyjádřilo zatím devět bank. Registr telefonních čísel bude spravovat ČNB. Služba bude dostupná těm klientům bank, kteří o ni aktivně projeví zájem.
Nová služba by měla podle ČNB zjednodušit a zrychlit platební styk a pomoci k omezení chyb, kterých se někdy klienti dopouštějí při zadání chybného čísla účtu nebo kódu banky. Centrální banka zároveň slibuje maximální zabezpečení systému. "I s ohledem na nedávné kybernetické útoky na finanční instituce v ČR klademe nejvyšší důraz na zabezpečení všech plateb," uvedla ČNB.
Centrální banka také při této příležitosti zopakovala své doporučení, aby lidé posílali peníze vždy pouze těm příjemcům, které znají a kterým důvěřují. Klienti by měli být zejména obezřetní při nevyžádaných žádostech o peníze, které mohou být podvodné. ČNB varovala, že se zrychlováním plateb se také zkracuje doba, za kterou mohou lidé o své peníze přijít.
Služba zjednoduší hlavně platby mezi přáteli a umožní tak tuzemským bankám udržet krok se zahraničními finančními společnostmi, jako je Revolut, řekl ČTK zakladatel finanční společnosti Orbi Jakub Škrabánek. Firmám podle něj zjednoduší drobné platby svým uživatelům. Sníží užívání platebních QR kódů, dodal. Tato služba může být také řešením pro obchodníky, kteří nechtějí přijímat platební karty a měli dosud jen omezené možnosti, jako například vygenerování platby na místě do QR kódu, doplnil ředitel IT ve společnosti FinGO Matěj Hlaváč.
str fd ptd