Analytici: Za poklesem stavební produkce jsou vyšší náklady, stavět se nevyplatí
Praha 6. září (ČTK) - Za poklesem červencové stavební produkce stojí nízký počet zakázek, který je způsobený nejistotou investorů ve výnosnost nových projektů. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich vysoké hypoteční úvěry, inflace, nedostatek pracovních sil a rostoucí náklady na výstavbu zdražují stavby, což vede ke snížení poptávky. Ceny nemovitostí tak přestaly růst, proto řada investorů přehodnotila nebo odložila nové projekty.
Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci stavební výroba meziročně klesla o 2,1 procenta, po červnovém revidovaném růstu o 0,9 procenta se tak vrátila k poklesu. Klesla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. Meziměsíčně byla stavební výroba nižší o 3,8 procenta.
"Problémem stavebnictví zůstávají nízké zakázky, za nimiž můžeme vidět nejenom tlak na omezování, respektive přesměrování investic, ale i vysoké ceny stavebních materiálů.Ty sice na první pohled už nerostou, avšak zůstávají vysoké ve srovnání s dobou, ve které byly dříve dohadované zakázky naplánované. Ostatně slabší zájem stavět se jasně zrcadlí ve výsledcích producentů stavebních materiálů," řekl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Hlavní překážkou pro další výstavbu jsou i dlouhodobě vysoké hypoteční úvěry. V červenci byla podle Hypomonitoru České bankovní asociace průměrná úroková sazba u nových hypoték 5,8 procenta, což je nejnižší hodnota od loňského srpna. Podle analytika a ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera povede snížení úvěru k opětovnému nárůstu cen nemovitostí.
"Řada developerů navíc vlivem slabé poptávky omezila výstavbu. Omezená nabídka nemovitostí se tak podle všeho jen tak nezlepší. S ohledem na délku povolovacího řízení v České republice vše ukazuje na to, že po poklesu hypotečních sazeb a oživení poptávky po nemovitostech začnou jejich ceny opět rychle růst," uvedl Gürtler.
Zlepšení situace podle analytiků do konce letošního roku nelze očekávat. To by mohlo přijít až v roce 2024, kdy vyjde nový stavební zákon. Ten má mimo jiné například zkrátit stavební povolovací procesy. U takzvaných jednoduchých staveb bude povolení vydáno do 30 dnů ode dne podání žádosti. Ostatní stavby bude stavební úřad muset posoudit do 60 dnů ode dne podání žádosti.
"Rovněž budou zahájeny úvahy o snižování úrokových sazeb. Díky tomu bude moci akcelerovat nová stavební produkce. Kapitálově silnější společnosti s tímto vývojem počítají, takže se v některých případech do projektů pouští dříve, protože je třeba počítat s časovým zpožděním mezi zahájením a dokončením výstavby," řekl ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
S ohledem na současné přehodnocování investic firem i domácností podle Dufka leží hlavní tíha dalšího vývoje ve stavebnictví i na veřejném sektoru, který svými zakázkami zásobuje především inženýrskou výstavbu.
jbr ktp
Zakázky německého průmyslu klesly, němečtí vývozci jsou teď pesimisté
Berlín 6. září (ČTK) - Zakázky německého průmyslu se v červenci snížily více, než se čekalo. Trend z června, kdy se počet zakázek naopak nečekaně zvýšil díky prudkému růstu v leteckém a vesmírném sektoru, tak vzal rychlý konec. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů německého statistického úřadu. Dobré zprávy nezveřejnil ani Spolkový svaz velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA). Pokles či dokonce silný pokles obchodu podle něj očekává v letošním roce většina německých exportérů. Svou prognózu letošního vývoje německé ekonomiky pak zhoršil Kielský institut pro světovou ekonomiku (IfW).
Objem zakázek německého průmyslu se v červenci proti předchozímu měsíci snížil o 11,7 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že objem zakázek klesne o čtyři procenta.
Podle analytiků je na vině horší stav globální ekonomiky. "Německo je vydáno na milost a nemilost globální ekonomice – ta v současnosti není v dobrém stavu,“ řekl analytik Thomas Gitzel z VP Bank Group. "Není proto překvapivé, že základní příjem objednávek je slabý," dodal. "Palec v průmyslovém sektoru stále ukazuje dolů. Obrat není v dohledu kvůli slabé globální ekonomice a vysokým nákladům na energie," domnívá se jeho kolega, analytik společnosti Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank Alexander Krüger.
Příčiny pesimistické nálady mezi exportéry jsou podle BGA spojeny se slabou ekonomickou situací v Asii a Jižní Americe. "Každé čtvrté pracovní místo v Německu závisí na exportu. Náš ekonomický a obchodní model je proto v ohrožení," uvedl dnes prezident BGA Dirk Jandura.
Šéf BGA také kritizoval Evropskou unii za to, že bude ukládat velkým společnostem povinnost kontrolovat, zda jejich dodavatelé nevyužívají dětskou práci nebo nepoškozují životní prostředí. "Bude to zátěž pro naše malé a střední firmy," uvedl Jandura s tím, že nařízení zvýší byrokracii a právní nejistotu. Za žalostné označil výsledky Evropské unie, pokud jde o uzavírání a ratifikaci nových obchodních dohod. "V Bruselu není slyšet významný německý hlas ve prospěch volného obchodu," řekl Jandura.
Do třetice přišla dnes nepříznivá zpráva pro německé hospodářství z ekonomického institutu IfW, který zhoršil svou prognózu na letošní rok. Nově předpovídá, že se ekonomika sníží o 0,5 místo dříve uváděných 0,3 procenta. Na příští rok institut předpovídá růst o 1,3 procenta místo 1,8 procenta.
"Přestože se dočasné negativní faktory, jako je vysoká nemocnost a nedostatek nabídky, zmírnily, hrubý domácí produkt (HDP) se zatím nevrátil k expanzivnímu kurzu," uvedl IfW ve své podzimní prognóze. "Podnikové průzkumy naznačují, že ekonomická dynamika zůstane ve druhé polovině roku slabá," dodali kielští analytici.
vjn spr