Průzkum: K vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent firem
Praha 1. září (ČTK) - K budoucímu vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent českých firem. Nejčastěji očekávají její stagnaci nebo úpadek. Naopak optimismus vyjádřilo pouze sedm procent firem. Vyplývá to z rozsáhlého srpnového průzkumu mezi 1267 podniky, který dnes na konferenci Česko na křižovatce představili prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj a prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Důvodem negativního postoje je hlavně absence strategických investic ze strany státu.
"Pětina firem vůbec nezaznamenala významnou činnost státu v oblasti strategických investic. Je potřeba provést razantní změny," uvedli autoři průzkumu. Chybějící strategické investice se v různé míře dotknou více než poloviny firem. "Dopad na českou ekonomiku může být kritický," upozornil Zajíček.
Pokračovat v podnikání v Česku v případě, že stát nebude strategicky investovat, je připraveno 42 procent firem. "Toto procento však klesá s tím, jak roste velikost firem. Větší firmy častěji uvádějí potenciální zredukování podnikatelských aktivit či zpomalení růstu firmy," uvedli autoři. Přesunutí firmy do zahraničí by zvažovalo pět procent podniků, tři procenta dokonce úplné ukončení činnosti.
Více než polovina společností se domnívá, že strategické investice nejvíce brzdí dlouhé povolovací procesy. Chybějící vizi státu vidí jako problém 45 procent firem a složitou legislativu a neprovázaní se strategickými dokumenty státu pak 43 procent.
Stát by měl podle podnikatelů prioritně investovat hlavně do vzdělání. "Firmy vnímají změny, které s sebou přináší rychle nastupující automatizace, robotizace, digitalizace, zavádění umělé inteligence a další trendy, a uvědomují si, že se těmto změnám musí svou kvalifikací přizpůsobit také zaměstnanci," sdělili autoři průzkumu.
Dalšími preferovanými oblastmi investic jsou pro firmy energetika, doprava a výzkum, vývoj a inovace. V energetice by podniky nejčastěji vítaly výstavbu jaderných elektráren. "I druhá nejčastější odpověď zohledňuje potřebu snižování uhlíkové stopy. Firmy si uvědomují vysoké ambice zelené politiky EU, kterým Česká republika nemusí být bez jádra a obnovitelných zdrojů schopna vyhovět," zjistil výzkum.
V dopravě firmy preferují především dobudování dálniční sítě, tuto odpověď uvedly více než čtyři pětiny z nich. "Nedobudovaná dálniční síť snižuje logistické možnosti firem, ale také znesnadňuje vyrovnání regionálních rozdílů v nezaměstnanosti - lidé nemohou snadno cestovat za prací," podotkli autoři průzkumu. Podniky chtějí také zlepšení kvality silnic a propojení dopravních tepen se sousedními státy, což může snížit náklady na vývoz i dovoz.
Nejrizikovějšími oblastmi pro podniky jsou trh práce, energetika, investice do státní a veřejné správy, vzdělání, a technická a digitální infrastruktura, vyplývá z průzkumu. "Nedostatek pracovních sil především pociťují firmy ve stavebnictví, automotive, strojírenství a v zemědělství," dodali jeho autoři. Energetika je častěji rizikovější pro firmy působící v automobilovém, chemickém a strojírenském průmyslu, zemědělství a potravinářství.
Spokojenost firem se strategickými investicemi státu (v procentech)
Odpověď Podíl
Velmi spokojen/a 1
Spíše spokojen/a 13
Spíše nespokojen/a 37
Velmi nespokojen/a 20
Nezaznamenal/a jsem významnou činnost státu v oblasti strategických investic 20
Nevím 9
Zdroj: Průzkum společnosti Ipsos
fd mtj rot
Moody's: Kvůli přetrvávající vysoké inflaci zpomalí růst globální ekonomiky
New York 1. září (ČTK) - Kvůli přetrvávající vysoké inflaci zpomalí růst globální ekonomiky, předpovídá agentura Moody's Investors Service. Zpomalení lze podle ní přičíst třem faktorům, a to vyšším úrokovým sazbám, zpomalujícímu růstu čínské ekonomiky a napětí ve finančním systému. Agentura nicméně upozornila, že některé odolnější oblasti, například Indie nebo Indonésie, se mohou celosvětovému trendu vyhnout.
"V celosvětovém měřítku očekáváme zpomalení růstu, což bude mít dopad (na rozvíjející se trhy v Asii) prostřednictvím obchodních podmínek i přístupu k financování v regionu," řekla v rozhovoru v televizi CNBC Marie Dironová z agentury Moody's.
Centrálním bankám se sice podařilo usměrnit globální ekonomiku zvyšováním úrokových sazeb, inflační rizika ale stále představují problém, řekla Dironová. "Stále hrozí, že by vysoká inflace mohla přetrvat déle, než se v současnosti očekává. To by na delší dobu zvýšilo rizika a zpomalilo růst," dodala.
Americká centrální banka (Fed) zahájila nynější cyklus zvyšování úroků loni v březnu, kdy inflace vystoupila na nejvyšší úroveň za posledních zhruba 40 let. Základní úroková sazba v USA se nyní pohybuje v pásmu 5,25 až 5,50 procenta a je nejvyšší od roku 2001. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týden varoval, že centrální banka možná bude muset úrokové sazby ještě zvýšit, aby se podařilo dostat inflaci pod kontrolu.
Druhým faktorem, který přispívá ke zpomalení globální ekonomiky, je podle Dironové napětí ve finančním systému. "Sledovali jsme, jak banky období vyšších sazeb vstřebávají. U některých z nich to mělo pozitivní dopady na marže, ale také musely uzpůsobit své podnikání tak, aby nadále přitahovaly vklady," řekla. "Není vyloučeno, že nějaká ohniska napětí se v současné době ještě zcela neprojevila a zhmotní se možná až později v tomto a příštím roce," varovala analytička.
Posledním zdrojem zranitelnosti globální ekonomiky je podle Moody's vývoj v Číně. Agentura neočekává v druhé největší ekonomice světa rychlý obrat a konstatuje "relativně pomalý růst (...) s dopady na celý region". Čína vykázala řadu neuspokojivých ekonomických údajů, přičemž poslední ekonomická data nesplnila očekávání.
Navzdory očekávanému zpomalení globální ekonomiky z letošního na příští rok se mohou vyskytnout nějaké odolné oblasti, řekla Dironová. "Na trzích, jako je Indie a Indonésie, očekáváme relativně silný růst a příznivé podmínky," uvedla.
Zejména Indonésie má potenciál zúročit své obrovské přírodní zdroje a rozvíjet navazující odvětví, poznamenala Dironová. V této zemi jihovýchodní Asie se nacházejí rozsáhlá přírodní ložiska včetně cínu, niklu, kobaltu a bauxitu - některé z těchto kovů jsou důležitými surovinami pro výrobu elektromobilů.
lsk spr