Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF
Praha 1. září (ČTK) - Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF. Odkoupili zhruba půlprocentní podíly Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta. Na svém webu to dnes uvedla PPF, finanční okolnosti transakce nezveřejnila. Vdova po zakladateli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta a Kellnerovy čtyři děti se staly majoritními vlastníky PPF po předloňské smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
PPF podle svého webu vlastnila ke konci loňska aktiva za 40 miliard eur (víc než 960 miliard Kč). Kellnerová a čtyři děti jejího zesnulého manžela dosud měly v PPF podíl 98,93 procenta. "Paní Renáta Kellnerová s rodinou, tedy společně s dcerami Annou Kellnerovou, Larou Kellnerovou, Marií Kellnerovou a Petrem Kellnerem mladším, odkoupili prostřednictvím jimi plně vlastněné společnosti minoritní podíly ostatních akcionářů skupiny PPF, Ladislava Bartoníčka (0,535 procenta) a J.-P. Duvieusarta (0,535 procenta), a stali se tak stoprocentními vlastníky skupiny PPF," oznámila PPF.
Akcionářská struktura PPF je nyní rozdělena mezi Kellnerovy dědice a logika řízení skupiny je jiná než v době jejího vzniku, uvedli ke transakci Bartoníček a Duvieusart. "Proto jsme se oba rozhodli, po dohodě s Renátou Kellnerovou, své akcie prodat a akcionářskou strukturu tak zjednodušit," dodali. Vedle rozvíjení vlastních podnikatelských aktivit zůstávají oba aktivní v PPF, Bartoníček jako předseda představenstva firmy SOTIO Biotech B.V. a Duvieusart jako předseda představenstva PPF Financial Holdings. Kellnerová Bartoníčkovi a Duvieusartovi poděkovala za jejich dosavadní práci pro PPF. "Oba pánové svou profesionalitou výrazně přispěli k zachování stability PPF po odchodu mého muže před dvěma lety," doplnila.
Bartoníček nastoupil do PPF v roce 1991, akcionářem byl od 90. let. V letech 1996 až 2006 byl generálním ředitelem České pojišťovny a poté výkonným ředitelem Generali PPF Holding N.V. Později jako generální ředitel vedl biotechnologickou společnost SOTIO, do loňska byl odpovědný za strategické řízení investic do telekomunikací, médií a biotechnologií. Po Kellnerově smrti v březnu 2021 byl do loňského června výkonným ředitelem skupiny PPF.
Duvieusart byl akcionářem skupiny PPF od roku 2010. Byl odpovědný zejména za investice v Rusku a do realit. Je výkonným předsedou představenstva Home Credit Group, kterou před tím vedl jako generální ředitel. Předsedou představenstva PPF Financial Holdings je od června 2021.
Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Loni PPF vykázala čistý zisk 140 milionů eur, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve. Aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta.
dvd rot
Indický podnik Adani čelí obvinění, že manipuloval s cenou akcií svých firem
Dillí 31. srpna (ČTK) - Indický konglomerát Adani čelí nové kontroverzi. Dnes zveřejněná zpráva investigativní skupiny OCCRP uvádí, že skupina používala fondy k obcházení pravidel, která brání manipulaci s cenami akcií. Konglomerát podle zprávy investoval miliony dolarů do akcií svých vlastních divizí prostřednictvím offshorových struktur. OCCRP zmiňuje dva investory, kteří podle ní jménem skupiny nakupovali a prodávali akcie. Skupina Adani tato tvrzení odmítla a označila je za neopodstatněná. Dotčené fondy vyšetřuje indická komise pro cenné papíry SEBI.
OCCRP jmenovala dva offshorové fondy se sídlem na Mauriciu, a to Emerging India Focus Fund (EIFF) a EM Resurgent Fund (EMRF). Ty jsou hlavními investory v některých společnostech skupiny Adani prostřednictvím investičního fondu se sídlem na Bermudách s názvem Global Opportunities Fund.
Jmenované fondy nakoupily podle investigativní skupiny osm až 14 procent akcií čtyř divizí skupiny, a sice Adani Power, Adani Enterprises, Adani Ports a Adani Energy Solutions. Fondy jmenované ve zprávě jsou už součástí regulačního vyšetřování a veškeré nové skutečnosti budou posouzeny regulačním orgánem, uvedly zdroje agentury Reuters.
Konglomerát Adani působí v Indii a dalších zemích v celé řadě odvětví. Obchoduje s komoditami, provozuje letiště a přístavy, poskytuje veřejné služby a působí v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V jejím čele stojí miliardář Gautam Adání, který v aktualizovaném žebříčku miliardářů agentury Blomberg zaujímá s odhadovaným majetkem za 64,1 miliardy dolarů (1,4 bilionu Kč) 20. pozici.
Indický podnikatel má blízko k indickému premiérovi Naréndrovi Módímu a dlouhodobě čelí obviněním opozičních politiků, že těží ze svých politických vazeb. To ovšem Adání odmítá.
Začátkem letošního roku otřásly pověstí i hodnotou konglomerátu závěry analytiků ze společnost Hindenburg Research. Ti tvrdí, že se firmy ze skupiny Adani desítky let podílely na manipulacích s akciemi a na účetních podvodech. Měly podle analytiků i značné dluhy, které celou skupinu stavěly na nejistou finanční základnu. I v tomto případě skupina Adani obvinění odmítla, a nadto je označila za útok na Indii.
Na vyšetřování těchto obvinění ze strany SEBI v současné době dohlíží komise jmenovaná indickým nejvyšším soudem.
Zpráva OCCRP uvádí, že dva investoři léta obchodovali s akciemi Adani Group v hodnotě stovek milionů dolarů. Oba muži podle ní mají úzké vazby na rodinu Adání a byli řediteli a akcionáři společností spojených se skupinou.
Investigativní skupina uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by finanční prostředky, které použili na své investice, pocházely od rodiny Adání. Dodala ale, že ze zpráv a dokumentů, které investigativní žurnalisté prošli, "poskytují důkazy", že jejich obchodování s akciemi Adani bylo koordinováno s rodinou.
lsk spr