Srovnávač: V insolvenci je za rok a půl deset emitentů dluhopisů, tedy 1,7 pct
Praha 30. srpna (ČTK) - Mezi loňským lednem a letošním červnem se v insolvenci ocitlo deset emitentů dluhopisů, tedy 1,7 procenta z jejich celkového počtu. Tito emitenti vydali 35 emisí dluhopisů (čtyři procenta) v objemu 3,2 miliardy Kč (3,6 procenta). Celkem v tomto období vydaly firmy 886 emisí korporátních dluhopisů za 90,4 miliardy Kč. Více než polovina emitentů nabídla výnosy vyšší než osm procent. Vyplývá to z údajů srovnávače dluhopisů, který provozuje portál Dluhopisomat.cz.
Na nadlimitní emise přes milion eur z nich připadalo 92 procent (83,5 miliardy Kč), na emise podlimitní devět procent (6,9 miliardy Kč). Dluhopisy zvolilo jako nástroj financování v tomto období 596 firem. "Za vzestupem zájmu o dluhopisy stály vysoká míra inflace a vysoké úrokové sazby, stejně jako negativní výnosy z akcií a dalších investic," uvedl analytik Comfort Finance Group Vladimír Pikora.
Dlouhodobá výnosová tendence ve sledovaném období rostla. Zatímco počátkem roku 2022 činil vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů 6,5 procenta, letos v červnu se přiblížil devíti procentům.
Nejvíce emisí, 424, bylo vydáno se splatností tři až pět let, 260 emisí se splatností do tří let a 202 emisí se splatností nad pět let. Průměrná životnost dluhopisů se prodloužila. Zatímco dříve činila 3,4 roku u podlimitních a 3,8 roku u nadlimitních emisí, v polovině roku 2023 vzrostla na 4,2 roku. "V období vysoké inflace a úrokových sazeb se dluhopisy staly silnou konkurencí bankám," dodal Pikora. Vzhledem ke zklidnění inflace předpokládá, že jejich výnosy se budou stejně jako úrokové sazby postupně snižovat.
Na celkovém počtu úpadců i objemu emisí v insolvenci se výrazněji podílely nadlimitní emise. V insolvenci skončilo mezi lednem 2022 a červnem 2023 šest procent firem, které vydaly nadlimitní emise, zatímco u podlimitních emisí činil jejich podíl 1,6 procenta. Pro 70 procent emitentů v insolvenci šlo o jejich první emisi, 80 procent z nich figurovalo v obchodním rejstříku pět a více let.
"Finanční trhy jsou vždy spojeny s určitými riziky a ani dluhopisy nejsou výjimkou. Na druhé straně jsem přesvědčen, že situace je pro investory výrazně bezpečnější a přehlednější než před několika lety, kdy odhady uváděly až desetinu emitentů v insolvenci," upozornil Pikora.
Nejvíce emitentů působilo v sektorech finančních služeb (244), realitního developmentu (178), stavebnictví (129) a obchodu (122). Z celkového počtu emisí jich bylo zajištěno 350, tj. 19,2 procenta, obvykle ručitelským prohlášením, obchodním podílem, nemovitostí nebo movitým majetkem.
fd rdo
Americká ekonomika po zpřesnění dat vzrostla ve čtvrtletí méně než podle odhadů
Washington 30. srpna (ČTK) - Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,1 procenta. Zrychlila tak růst z dvouprocentního tempa v prvním čtvrtletí, za původními odhady ale zaostala. Ve zpřesněné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu, které dříve růst za druhé čtvrtletí odhadlo na 2,4 procenta.
Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že údaj za období od dubna do června zůstane proti původnímu odhadu beze změny, tedy na 2,4 procenta. Růst za druhé čtvrtletí přesto naznačuje, že ekonomika odolává vyšším nákladům na úvěry.
Růst největší světové ekonomiky zpomaluje měnová politika americké centrální banky (Fed). Ta ve snaze bojovat s inflací už více než rok zvyšuje základní úrokové sazby. Na konci července zvýšila základní úrok do pásma 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 22 let. Růst v minulém čtvrtletí podpořily vyšší výdaje spotřebitelů i firem.
Američtí zaměstnavatelé navzdory politice Fedu také stále nabírají nové zaměstnance. Letos tvoří v průměru 258.000 pracovních míst měsíčně, i když průměr za poslední tři měsíce klesl na 218.000. Tvorba nových pracovních míst přesto stále zůstává výrazně pod úrovní před pandemií covidu-19.
Míra inflace od maxima 9,1 procenta z loňského června dosud víceméně stabilně klesala. Minulý měsíc činila 3,2 procenta, což je výrazné zlepšení, přesto ale zůstává nad dvouprocentním inflačním cílem Fedu.
Kombinace klesající inflace, pokračujícího ekonomického růstu a pomalejšího, ale stabilního náboru zaměstnanců vyvolala naděje na takzvané měkké přistání ekonomiky, uvedla agentura AP. To je scénář, ve kterém by se Fedu mělo podařit překonat vysokou inflaci, aniž by vyvolal hospodářskou recesi.
Dnešní zpráva o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) je druhá z celkem tří. Konečnou zprávu o vývoji HDP za druhé čtvrtletí ministerstvo vydá koncem příštího měsíce.
Údaje o růstu HDP ve Spojených státech ukazují, jak moc by americká ekonomika rostla, kdyby současné tempo pokračovalo celý rok. V Evropě se údaje přepočítávají jinak, a proto nejsou aktuální čísla o růstu HDP srovnatelná.
vjn spr