Inflace v říjnu zrychlila na 2,8 pct., analytici čekají její další růst
Praha 11. listopadu (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, inflace tak zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků táhly inflaci vzhůru především ceny služeb spojených s bydlením, u zboží byl růst cen umírněný. V závěru roku lze podle nich očekávat další zrychlení inflace nad tři procenta. V evropském srovnání si Česko pohoršilo, když mělo 15. nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných zemí, zatímco v září byla 17. nejvyšší.
V oddíle bydlení byly podle ČSÚ v říjnu meziročně vyšší ceny elektřiny o 10,5 procenta, teplo a teplá voda zdražila o 8,3 procenta, nájemné vzrostlo o 6,2 procenta. Dražší bylo v říjnu i stravování a ubytování, ceny stravovacích služeb stouply meziročně o 6,9 procenta a ubytovacích služeb o devět procent. Z potravin zdražily zejména máslo a čokoláda. Zlevnily naopak pohonné hmoty a oleje, jejich cena klesla o 11,4 procenta. Ceny zboží v říjnu meziročně úhrnem vzrostly o 1,3 procenta a ceny služeb o 5,3 procenta.
"Pozitivně lze hodnotit relativně umírněný meziměsíční cenový vývoj ve stravovacích a ubytovacích službách, u výrobků pro domácnost či oděvů a obuvi. Naopak ne zcela optimisticky vyznívá poměrně robustní růst cen v oddíle rekreací a kultury, který lze interpretovat jako nadále doutnající inflační uhlík v problematickém sektoru služeb, a také nezvykle silné zdražení v kategorii bydlení," řekl ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj tak zatím nelze mluvit o definitivním překonání inflace z minulých let.
V evropském žebříčku inflace podle investiční platformy Portu si Česko proti září pohoršilo. Ve srovnání se sousedními státy na tom byly lépe Rakousko, kde ceny meziročně vzrostly o 1,8 procenta, a Německo, kde vzrostly o dvě procenta. Naopak na Slovensku byla inflace 3,1 procenta a v Polsku pět procent.
Říjnová meziroční inflace 2,8 procenta byla v souladu s podzimní prognózou České národní banky (ČNB). Ani ve struktuře spotřebního koše nebyly odchylky od predikce významné, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V příštím roce bude podle něj nárůst cenové hladiny zpomalovat a postupně se navracet k dvouprocentnímu cíli centrální banky.
Analytici nicméně čekají v závěrečných měsících letošního roku zrychlení inflace, zejména kvůli vlivu loňské srovnávací základny. "V listopadu a prosinci inflace nejspíše opět vystoupí z tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Zkraje příštího roku se však opět vrátí pod hranici tří procent," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Tento vývoj by podle něj neměl bránit ČNB v pokračování snižování úrokových sazeb. Pokles sazeb by přitom podpořil výkon české ekonomiky.
str rot
Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly 150 mld. Kč, meziročně o šest pct víc
Praha 11. listopadu (ČTK) - Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly za letošní tři čtvrtletí podnikatelům a spotřebitelům financování za 150 miliard korun, což bylo meziročně o šest procent více. Výrazně stoupl zájem o financování nákupu osobních automobilů, naopak u strojů a zařízení klesl. ČLFA, která sdružuje 34 členských firem ze sektoru nebankovního financování, to sdělila ČTK.
Na pořízení osobních vozů poskytli členové asociace za prvních devět měsíců letošního roku 47 miliard Kč, což znamená meziroční růst o téměř desetinu. Podíl vozů financovaných členy ČLFA na všech nově registrovaných osobních vozidlech v ČR se tak aktuálně přiblížil 32 procentům.
Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli financování v objemu 127 miliard Kč, což bylo meziročně o pět procent více. Na financování zboží a služeb pro spotřebitele připadá zbylých 22,4 miliardy Kč, meziročně o 11 procent více.
"Statistiky asociace ukazují na rostoucí spotřebu domácností, když byl objem financování za tři čtvrtletí meziročně vyšší o více než desetinu. Zejména viditelné je to u pořízení osobních vozů, a to jak nových, tak i o ojetých. Naopak se ukazuje útlum českého průmyslu, kde objem financování strojů a zařízení meziročně klesl," uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.
Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti sdružené v ČLFA za tři čtvrtletí 72 miliard korun, meziročně o osm procent více. Z toho 47 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel. Díky financování členskými společnostmi klienti zakoupili 54.282 nových osobních vozidel. Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové asociace od ledna do konce září financování za 23,3 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta méně.
Ke konci září 2024 spravovaly členské společnosti ČLFA 935.000 aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 322 miliard korun, o 8,4 procenta více než před rokem.
Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR, byly postoupeny pohledávky za 214 miliard Kč, což byl meziroční nárůst o 1,6 procenta.
V podnikatelském financování reprezentují členské firmy ČLFA více než 84 procent trhu, u spotřebitelského financování je to 81 procent. U factoringu jejich podíl převyšuje 95 procent trhu.
fd snm