Inflace v České republice je pátá nejvyšší v zemích OECD, zjistila studie
Londýn/Praha 22. srpna (ČTK) - Míra inflace v České republice byla po uzavření prvního pololetí v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pátá nejvyšší, a to po Turecku, Maďarsku, Polsku a Slovensku. Vyplývá to ze zprávy o vývoji inflace v roce 2023, kterou sestavila společnost Utility Bidder. Naopak nejnižší míru inflace vykázalo Švýcarsko (1,7 procenta), následuje Řecko (1,8 procenta) a Španělsko (1,9 procenta).
Náklady na jídlo a nealkoholické nápoje za poslední rok do konce června vzrostly v zemích OECD o 17,37 procenta, což je více než u jakékoli jiné položky. Za nimi následovaly ceny za ubytování v hotelech (plus 9,52 procenta) a ceny za komunikační služby (plus 9,29 procenta).
Naopak nejslabší nárůst od loňského roku zaznamenaly náklady na dopravu, které se zvýšily o 1,68 procenta. Vzdělávání podražilo o 3,19 procenta. Ostatní zboží a služby ve sledovaných zemích, například textil a nábytek, dohromady zaznamenaly nárůst o 6,48 procenta.
"Česko se zařadilo mezi země OECD s nejvyšší inflaci, potkaly se zde silné poptávkové tlaky, výrazné dopady nabídkových tlaků a málo důrazná měnová politika," řekl ČTK analytik David Marek ze společnosti Deloitte. Daní za to je podle něj snížení životní úrovně.
Nejdůležitějším faktorem v pozadí tolik odlišných měr inflace je geografické umístění, konkrétně geografická blízkost k Rusku, doplnil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. V zásadě totiž platí, že čím blíže země EU k Rusku je, tím více závislá byla, respektive v některých případech stále ještě je na ruských dodávkách energií, dodal.
Země s nejvyšší mírou inflace v rámci OECD (k červnu 2023):
Pořadí
Stát
Míra inflace
1.
Turecko
38,21%
2.
Maďarsko
20,10%
3.
Polsko
11,50%
4.
Slovensko
10,88%
5.
Česká republika
9,70%
6.
Švédsko
9,30%
7.
Estonsko
9,20%
8.
Litva
9,00%
9.
Rakousko
8,00%
10.
Lotyšsko
7,90%
10.
Británie
7.90%
Zdroj: Utility Bidder
fd vjn spr
Bundesbank: Německá ekonomika bude ve třetím čtvrtletí zřejmě opět stagnovat
Frankfurt 21. srpna (ČTK) - Německé hospodářství bude ve třetím čtvrtletí pravděpodobně pokračovat ve stagnaci, předpověděla dnes německá centrální banka. Ve své pravidelné měsíční zprávě o vývoji ekonomiky rovněž varovala, že cenové tlaky zůstávají vysoké a narůstá riziko, že inflace se bude po delší dobu držet nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB).
'Německá ekonomika se nadále nachází ve slabé fázi,' uvedla Deutsche Bundesbank, jak se německá centrální banka oficiálně nazývá. 'Ve třetím čtvrtletí zřejmě zůstane výkon německého hospodářství bez větších změn,' dodala. Poukázala v této souvislosti rovněž na negativní hospodářské dopady vysokých úrokových sazeb, pomocí kterých se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí zůstal beze změny po poklesu o 0,1 procenta v prvním kvartálu. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Inflace v Německu se loni podle metodiky Evropské unie vyšplhala až na 11,6 procenta, od té doby však výrazně zpomalila. V červenci meziroční růst spotřebitelských cen zvolnil na 6,5 procenta z červnových 6,8 procenta.
Bundesbank dnes uvedla, že v příštích měsících se bude inflace v Německu pravděpodobně dál snižovat, zejména díky zlevňování energií. Varovala však, že pokles inflace bude brzdit silný růst mezd. 'To je jeden z hlavních důvodů, proč by se inflace mohla ještě delší dobu držet nad dvěma procenty,' dodala centrální banka. Poukázala i na riziko možného opakování cenových šoků u energií.
ECB loni v červenci v reakci na vzestup inflace v eurozóně zahájila zvyšování úrokových sazeb. Předtím základní sazbu několik let držela na rekordním minimu nula procent. Minulý měsíc ECB zvýšila svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Statistický úřad Eurostat minulý týden potvrdil, že inflace v eurozóně minulý měsíc klesla na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta. Loni v červenci přitom inflace dosahovala 8,9 procenta.
pmh spr