Colliers: Trh s průmyslovými nemovitostmi vzrostl nejvíce za pět let
Praha 18. srpna (ČTK) - Český trh s průmyslovými nemovitostmi v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 269.100 metrů čtverečních, což je meziročně o 11 procent více. Šlo o nejvyšší nárůst za posledních pět let. V České republice je nyní 11,3 milionu metrů čtverečních průmyslové plochy. Trh s průmyslovými nemovitostmi zaznamenává od pandemie covidu-19 setrvalý růst a jen za poslední dva roky na trhu přibyly dva miliony metrů čtverečních průmyslové plochy. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Colliers, který má ČTK k dispozici.
Důležitým faktorem, který podpořil zájem investorů o tento typ nemovitostí, byl podle průzkumu růst nájemného. To je jedním z důvodů, proč trh s průmyslovými nemovitostmi navzdory vyšším úrokovým sazbám, složitějšímu financování, zpomalení ekonomiky a výkyvům průmyslové výroby dále zrychluje svůj růst. Nájemné v nejžádanějších lokalitách vzrostlo ve srovnání s obdobím před pěti lety o 72 procent a o polovinu od roku 2021.
"Na vlně zvýšeného zájmu o české průmyslové nemovitosti se veze i zvýšená stavební aktivita. Ve výstavbě je aktuálně téměř 1,5 milionu metrů čtverečních nových moderních průmyslových prostor, které by měly být na trh uvedeny v příštích šesti až 18 měsících,“ řekl analytik ze společnosti Colliers Josef Stanko.
Například v Praze, jejíž okolí je nejatraktivnější lokalitou pro výstavbu průmyslových a logistických center, se nejvyšší nájem pohybuje mezi 7,50 až 7,80 eura (180 až 190 korun) za metr čtvereční. Výše nájemného by se v hlavním městě do budoucna podle Stanka měla stabilizovat. Naopak v ostatních regionech lze očekávat další nárůst. Důvodem je zvýšená poptávka po volných plochách mimo Prahu.
Kvůli zvýšené stavební aktivitě se podle průzkumu mírně zvedá již třetí čtvrtletí po sobě míra neobsazenosti průmyslových prostor. V Česku činí 1,71 procenta, což je v porovnání s okolními evropskými státy výrazně nižší hodnota.
"Zdravá úroveň neobsazenosti se pohybuje kolem čtyř až pěti procent. Naposledy se český trh na těchto úrovních pohyboval v letech 2019 a 2020, kdy neobsazenost začala klesat ze zhruba pěti procent až pod jedno procento na konci roku 2022," dodal Stanko.
Colliers je společnost poskytující poradenské služby a správu investic. Působí v 62 zemích a zaměstnává přibližně 17.000 zaměstnanců. V minulém roce dělaly tržby společnosti 4,1 miliardy dolarů (89 miliard korun).
jbr rot
Český HDP letos podle MF klesne o 0,2 pct., celoroční inflace bude 10,9 pct.
Praha 18. srpna (ČTK) - Českou ekonomiku letos čeká pokles o 0,2 procenta, příští rok hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 2,3 procenta. Celoroční inflace letos bude 10,9 procenta, příští rok tempo růstu spotřebitelských cen klesne na 2,8 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou dnes představilo ministerstvo financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň uvedl, že neočekává prodloužení kompenzací vysokých cen energií do příštího roku. Vláda také zváží, zda bude v dalších dvou letech uplatňovat daň z mimořádných zisků, tzv. windfall tax.
Po hospodářské stagnaci z prvního pololetí podle ministerstva ekonomika ve třetím a čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně poroste, růst ale bude slabší než v loňském roce. Brzdí ho zejména utlumená spotřeba domácností v důsledku vysoké inflace. Nízké jsou také investice, a to především v soukromém sektoru. Hlavním motorem ekonomiky je exportní aktivita firem, uvedl Stanjura.
Ministerstvo zhoršilo výhled od dubnové predikce, v níž čekalo letošní růst HDP 0,1 procenta a příští rok tři procenta. Je také pesimističtější než Česká národní banka (ČNB), která letos čeká růst 0,1 procenta a příští rok 2,3 procenta.
Prognóza už zohledňuje dopad vládního konsolidačního balíčku. Ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí David Prušvic řekl, že podle ekonomických modelů balíček sníží HDP zhruba o 0,3 procenta. Spuštění balíčku je ale podle něj vhodně načasováno, protože ekonomika už překoná stagnaci a bude v růstové fázi.
Prognóza také předpokládá letošní deficit sektoru vládních institucí 3,6 procenta HDP po loňských 3,2 procenta HDP. Zadlužení vládních institucí by se mělo zvýšit na 44,7 procenta HDP z loňských 44,2 procenta HDP.
Stanjura dnes znovu vyjádřil přesvědčení, že se podaří splnit plánovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun. Podle něj ale bude třeba upravit strukturu výdajů vzhledem k růstu mandatorních plateb. Úspory by měly dosáhnout 15 až 20 miliard korun a budou v provozní oblasti, nedotknou se investic. Ve středu Stanjura řekl, že čeká dohodu o úsporách do poloviny září.
Ministr také uvedl, že nepředpokládá prodloužení kompenzačních opatření kvůli vysokým cenám energií za konec letošního roku, ale ani jejich zkrácení. V souvislosti s ukončením kompenzačních opatření připravuje Stanjura také debatu o tom, zda bude stát i v příštím roce uplatňovat windfall tax. Daň, která se vztahuje na některé firmy z energetického, petrochemického a bankovního sektoru, by podle zákona měla platit pro zdaňovací období let 2023 až 2025. Ministr ale upozornil že účelem daně bylo pokrýt mimořádné náklady, které po konci kompenzačních opatření už nebudou vznikat.
Objem vybrané windfall tax zatím není možné odhadnout, zálohu za první tři čtvrtletí odvedou firmy v září. Loni při sestavování státního rozpočtu na letošní rok ministerstvo financí očekávalo celkový výnos windfall tax 85 miliard korun, letos v dubnu odhad přehodnotilo na 28 miliard korun s ohledem na vývoj cen energií.
str ptd