Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly 150 mld. Kč, meziročně o šest pct víc
Praha 11. listopadu (ČTK) - Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly za letošní tři čtvrtletí podnikatelům a spotřebitelům financování za 150 miliard korun, což bylo meziročně o šest procent více. Výrazně stoupl zájem o financování nákupu osobních automobilů, naopak u strojů a zařízení klesl. ČLFA, která sdružuje 34 členských firem ze sektoru nebankovního financování, to sdělila ČTK.
Na pořízení osobních vozů poskytli členové asociace za prvních devět měsíců letošního roku 47 miliard Kč, což znamená meziroční růst o téměř desetinu. Podíl vozů financovaných členy ČLFA na všech nově registrovaných osobních vozidlech v ČR se tak aktuálně přiblížil 32 procentům.
Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli financování v objemu 127 miliard Kč, což bylo meziročně o pět procent více. Na financování zboží a služeb pro spotřebitele připadá zbylých 22,4 miliardy Kč, meziročně o 11 procent více.
"Statistiky asociace ukazují na rostoucí spotřebu domácností, když byl objem financování za tři čtvrtletí meziročně vyšší o více než desetinu. Zejména viditelné je to u pořízení osobních vozů, a to jak nových, tak i o ojetých. Naopak se ukazuje útlum českého průmyslu, kde objem financování strojů a zařízení meziročně klesl," uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.
Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti sdružené v ČLFA za tři čtvrtletí 72 miliard korun, meziročně o osm procent více. Z toho 47 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel. Díky financování členskými společnostmi klienti zakoupili 54.282 nových osobních vozidel. Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové asociace od ledna do konce září financování za 23,3 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta méně.
Ke konci září 2024 spravovaly členské společnosti ČLFA 935.000 aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 322 miliard korun, o 8,4 procenta více než před rokem.
Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR, byly postoupeny pohledávky za 214 miliard Kč, což byl meziroční nárůst o 1,6 procenta.
V podnikatelském financování reprezentují členské firmy ČLFA více než 84 procent trhu, u spotřebitelského financování je to 81 procent. U factoringu jejich podíl převyšuje 95 procent trhu.
fd snm
Ifo: Německé podniky mají nejméně zakázek od finanční krize před 15 lety
Mnichov (Německo) 11. listopadu (ČTK) - Německé podniky mají nejméně zakázek od finanční krize před 15 lety. V říjnu si na nedostatek objednávek stěžovalo 41,5 procenta oslovených podniků, což je nejvíce od roku 2009. Dnes to na svém webu uvedl hospodářský institut Ifo. V průmyslu informoval o chybějících zakázkách téměř každý druhý podnik. To dál brzdí hospodářský rozvoj v zemi, uvedl šéf průzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.
"Nedostatek zakázek nadále brzdí hospodářský rozvoj v Německu," řekl Wohlrabe. Ušetřeno podle něj nezůstalo téměř žádné odvětví. "Nárůst počtu nevyřízených objednávek v září může být znamením naděje. K tomu, aby byly objednávkové knihy opět plné, však zbývá ujít ještě dlouhou cestu," dodává.
Obzvláště znepokojivá je situace v klíčových odvětvích, jako je strojírenství, kovoprůmysl a elektrotechnický průmysl. Nejvíce zakázek mají odvětví, jako je výroba nápojů a potravin, kde podíl firem s příliš malým počtem zakázek nedosahuje 20 procent. Kvůli špatné situaci v průmyslu si na nedostatek zakázek stěžuje také odvětví dopravy, u personálních agentur jsou to dokonce dvě třetiny. Sektor služeb je na tom lépe než průmysl, nedostatek zakázek tam hlásí 32,1 procenta firem. S nárůstem o 0,9 procenta se však i tam situace v poslední době zhoršila.
Podle analýzy manažerů, podnikatelů a ekonomů oslovených agenturou Reuters by se Německo mělo začít více soustředit právě na sektor služeb. Ten je totiž v Německu menší než ve srovnatelných evropských ekonomikách. Roste ale rychleji než výrobní odvětví. Německo má největší ekonomiku v Evropě.
Sektor služeb v Německu podle údajů Eurostatu představoval v loňském roce 70 procent hrubého domácího produktu (HDP), zatímco ve Francii to bylo 78 procent, v Itálii 72 procent a ve Španělsku 75 procent HDP.
"Pokud se podaří trochu posílit sektor služeb, mohlo by to kompenzovat pokles ve výrobě," řekl agentuře Reuters vedoucí pracovník think tanku Bruegel a profesor ekonomie na Svobodné univerzitě v Bruselu Guntram Wolff.
Služby sahají od pohostinství přes finančnictví až po IT a tvoří většinu německé ekonomiky. V první polovině letošního roku vzrostly proti stejnému období loni o 1,6 procenta, zatímco zpracovatelský průmysl o 2,8 procenta klesl, ukázaly údaje Institutu německého hospodářství (IW).
vjn spr