Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na šest procent
Tokio 15. srpna (ČTK) - Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla v celoročním přepočtu o šest procent. Tempo růstu bylo nejvyšší od konce roku 2020, zejména díky vysokému vývozu automobilů a oživení cestovního ruchu. Nečekaně se však snížila soukromá spotřeba. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila japonská vláda. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím reálný hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 1,5 procenta.
Analytici očekávali, že HDP se zvýší ročním tempem 3,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Za leden až červen ekonomika po revizi vzrostla o 3,7 procenta.
Export se zvýšil o 3,2 procenta. Vývoz automobilů se v poslední době zotavuje z předchozí stagnace způsobené nedostatkem čipů a dalších dílů. Ekonomiku podpořil také návrat zahraničních turistů po zrušení omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19.
Soukromá spotřeba však ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,5 procenta, protože růst cen negativně ovlivnil prodej potravin a domácích spotřebičů. Soukromá spotřeba se na růstu HDP v Japonsku podílí z více než poloviny. Analytici upozorňují, že vysoký růst ekonomiky nebude pravděpodobně udržitelný, pokud bude tažen pouze vývozem. Veřejná poptávka, která zahrnuje vládní výdaje, stoupla o 0,3 procenta.
"Největším faktorem byl pokles dovozu, který tlačil HDP vzhůru," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom výzkumného ústavu Shinkin Central Bank Research Institute Takumi Cunoda. "To neznamená silné oživení japonské ekonomiky."
Někteří analytici se domnívají, že signály oživení přimějí japonskou centrální banku, aby přistoupila ke změně politiky a přesunula se ke zvyšování sazeb. Bank of Japan, jak se tato instituce někdy také označuje, už několik let uplatňuje mimořádně uvolněnou měnovou politiku s nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami, aby podpořila ekonomiku sužovanou poklesem spotřebitelských cen. Centrální banky v USA a v eurozóně naopak úroky zvyšují kvůli vysoké inflaci. Cunoda se však domnívá, že centrální banka zatím ponechá současnou měnovou politiku a zaujme vyčkávací postoj.
Deflace, tedy pokles cen, signalizuje stagnaci a může být pro ekonomiku vážným problémem. Nedávné údaje však ukazují, že japonská ekonomika se zřejmě postupně zotavuje a vymaňuje se ze stagnace a deflace. Situaci ale komplikuje skutečnost, že vyšší úrokové sazby mohou zdražit úvěry a přispět ke zpomalení právě v době, kdy ekonomika začíná oživovat.
irl spr
UBS zaplatí v USA vysokou pokutu kvůli hypotečním cenným papírům
Washington/Bern 14. srpna (ČTK) - Největší švýcarská banka UBS a její americké dceřiné společnosti se dohodly, že ve Spojených státech zaplatí na pokutách celkem 1,435 miliardy dolarů (zhruba 31,5 miliardy Kč). Urovnají tak obvinění z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů. Oznámilo to dnes v tiskové zprávě americké ministerstvo spravedlnosti. Završilo tak rozsáhlé vyšetřování praktik při prodeji hypotečních cenných papírů, které přispěly ke vzniku finanční krize z let 2007 až 2009.
UBS v dnešní tiskové zprávě dosažení dohody o urovnání obvinění potvrdila. Upozornila, že na zaplacení pokut si již dříve vytvořila dostatečné finanční rezervy.
Ministerstvo již dříve podobné dohody uzavřelo s řadou dalších předních bankovních společností. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se v roce 2016 například dohodla, že za urovnání obvinění spojených s prodejem hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů. Dohody o urovnání ministerstvo sjednalo také s dalšími bankami, včetně firem Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan a Morgan Stanley.
V dnešní zprávě ministerstvo uvedlo, že dohoda s UBS představuje konec poslední kauzy, kterou iniciovala jeho pracovní skupina pro vyšetřování praktik při prodeji hypotečních cenných papírů, jež vedly k finanční krizi. Dodalo, že banky mu již kvůli těmto praktikám zaplatily celkově přes 36 miliard dolarů (zhruba 800 miliard Kč).
Firmu UBS ministerstvo spravedlnosti zažalovalo v roce 2018. Americká vláda tehdy uvedla, že banka v letech 2006 a 2007 poskytovala investorům zavádějící informace o kvalitě hypotečních úvěrů, na kterých byly nabízené cenné papíry založeny.
'V důsledku finanční krize řada lidí po celé zemi zažila finanční kolaps a emoční újmu. Ještě téměř 15 let poté se z toho mnozí zotavují,' uvedla v dnešní zprávě advokátka ministerstva Vanita Guptaová. 'Tato dohoda o urovnání demonstruje, že náš úřad zůstává odhodlán pohnat k zodpovědnosti ty, kteří porušují zákony a podkopávají blahobyt amerických rodin,' dodala. Podle státního zástupce Ryana Buchanana sehrály praktiky UBS významnou roli při vzniku finanční krize, která poškodila miliony Američanů.
pmh ank