Hypoindex: Průměrná sazba hypoték na počátku srpna klesla na 6,19 procenta
Praha 9. srpna (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku srpna klesla na 6,19 procenta z červencových 6,24 procenta, snížila se tak třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
"Nabídkové hypoteční sazby bank klesají již třetí měsíc po sobě. Pokles proti minulému měsíci byl však opět jen v řádu setin, a od května tak činil pokles jen 0,13 procentního bodu. Jde tak stále spíše o kosmetické úpravy než o nějakou dramatickou změnu trendu směrem k nižším sazbám," uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora. Pokles sazeb od letošního května tak představuje u splátky hypotéky 3,5 milionu korun se splatností 20 let rozdíl 276 korun.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,19 procenta klesla o 118 korun na 22.950 korun.
"Splátka hypotečního úvěru klesá stejně jako průměrná nabídková sazba třetí měsíc v řadě. Pod hranici 23.000 korun se průměrná měsíční splátka hypotéky dostala naposledy v říjnu loňského roku, kdy při průměrné nabídkové sazbě hypoték 6,2 procenta činila 22.991 korun," dodal Sýkora.
Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky fixované na tři roky, a to o osm bodů. U hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti klesla průměrná sazba na 6,2 procenta a u hypoték pro mladé do 36 let (se zástavní hodnotou nemovitosti nad 80 procent) na 6,48 procenta.
O sedm bodů se snížila průměrná sazba hypoték fixovaných na pět let. U hypoték se zástavní hodnotou nemovitosti do 80 procent klesla na 5,92 procenta a u hypoték pro mladé na 6,2 procenta. Pět bodů odepsaly hypotéky s desetiletou fixací, a to na 6,03 procenta u hypoték se zástavní hodnotou nemovitosti do 80 procent. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok klesly pouze o jeden bod, a to na 6,6 procenta, respektive 6,09 procenta.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na srpnovém zasedání ponechala v souladu s očekáváním úrokové sazby opět beze změny. Základní úroková sazba tak již více než rok zůstává a zřejmě ještě nějakou dobu zůstane na sedmi procentech. Vyhlídky na snižování úrokových sazeb hypoték tak nejsou příliš pravděpodobné.
Současné hypoteční sazby odrážejí očekávání bank, že v následujících 12 měsících se ČNB nebude pouštět do výraznějšího snižování úrokových sazeb, míní zakladatel finanční společnosti Orbi Jakub Škrabánek. Reálný pokles přijde pravděpodobně po snížení sazeb ČNB, doplnil zemský ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Zvýšený zájem o hypoteční úvěry registruje třetí měsíc po sobě. Pomáhají tomu zejména levnější nemovitosti na sekundárním trhu (prodeje od lidí lidem), developerské ceny zůstávají přibližně na svých hodnotách, podotkl.
"Tak jako ČNB na počátku srpna neučinila žádnou změnu ve vyhlašovaných sazbách, tak logicky ani banky nepřistupují k nějakému výraznějšímu snižování hypotečních sazeb. A tak jedinými hybnými silami, které roztáčejí kola hypotečního trhu, zůstávají snižující se ceny nemovitostí a zmírnění omezujícího limitu DSTI,“ upozornil Sýkora. S platností od 1. července totiž zrušila ČNB limit ukazatele DSTI, který určoval, jaký nejvyšší podíl může mít celková měsíční splátka úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr.
fd dvd rdo
Průzkum: Firmy se chtějí kvůli chystaným změnám zbavovat pracovníků na dohodu
Praha 8. srpna (ČTK) - Podniky kvůli chystaným změnám zákonů plánují snižovat počet uzavíraných dohod o provedení práce a pracovní činnosti. Práci přerozdělí mezi ostatní zaměstnance, najmou více osob samostatně výdělečně činných, pracovníkům nabídnou jiné smluvní vztahy, jako jsou smlouvy o dílo, nebo využijí služeb pracovních agentur. Změny kvůli úpravám pravidel nechystá pětina zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory ČR mezi čtyřmi stovkami firem všech velikostí z různých odvětví ekonomiky i regionů. O výsledcích průzkumu dnes ČTK informoval mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Komora uvedla, že plánované změny zaměstnavatelům zvýší náklady a administrativu.
S úpravou pravidel pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr počítá novela zákoníku práce a také vládní konsolidační balíček. Zaměstnavatelé by nově museli zaměstnancům na dohody rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři budou mít také nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. V návrhu konsolidačního balíčku je povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a při souběhu dohod u více zaměstnavatelů a překročení limitu 40 procent průměrné mzdy za pracovníky odvádět sociální pojištění. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) argumentuje tím, že ročně bylo pracovníkům na dohodu vyplaceno 57 miliard korun, ale pouze ze dvou miliard korun bylo zaplaceno sociální a zdravotní pojištění.
Snížením počtu dohodářů a přerozdělením jejich práce mezi ostatní zaměstnance chce na chystané úpravy reagovat zhruba 26 procent dotázaných podniků, čtvrtina chce dohodáře nahradit lidmi pracujícími na živnostenský list. Téměř 24 procent podniků chce místo pracovníků na dohodu najímat lidi v jiných smluvních vztazích. Převést dohody na zkrácené úvazky hodlá 16 procent firem, zhruba osm procent chce využít služby pracovních agentur. Shodně 20 procent firem uvedlo, že změny u dohodářů nechystá a že věc nedokážou posoudit. Součet odpovědí je vyšší než sto procent, protože průzkum umožňoval zvolit více odpovědí.
Řada oborů se bez dohod neobejde, používají se třeba na sezonní práce v zemědělství nebo cestovním ruchu, uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Přerozdělování práce mezi zaměstnance přitom může snížit míru specializace pracovníků, a tedy i produktivitu práce. Není přitom ani jisté, zda firmy budou schopné nahradit pracovníky na dohody osobami samostatně výdělečně činnými, což bude limitovat další rozvoj podniků," dodal.
Práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů, ukázal průzkum, přizpůsobit se novým pravidlům tak bude muset podle Hospodářské komory přes 250.000 podniků. Více než dvě pětiny firem dohodáře používají na práci nevyžadující vysokou kvalifikaci, hlavně na manuální sezonní nebo nárazové práce. Více než čtvrtina podniků podle průzkumu využívá dohody u pracovníků s vyšší kvalifikací, se kterým se jim nevyplatí uzavírat běžný pracovní poměr, například kvůli jejich úzkému zaměření na určitou oblast, kterou se firmy nezabývají, nebo že by řádný pracovní poměr byl pro zaměstnavatele příliš nákladný.
Průzkum také ukázal, že firmy dávají práci na dohodu hlavně studentům, seniorům a matkám na rodičovské. Kvůli plánovaným úpravám tak podle Hospodářské komory klesne podíl těchto lidí na trhu práce. Komora přitom kvůli stárnutí populace dlouhodobě doporučuje zapojení těchto skupin do práce zvýšit.
dvd rot