Nezaměstnanost vzrostla na 3,5 procenta, podle analytiků je to sezonní vývoj
Praha 8. srpna (ČTK) - Nezaměstnanost v Česku po čtyřech měsících poklesu stoupla letos v červenci na 3,5 procenta z červnových 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Podle analytiků oslovených ČTK ale mírný meziměsíční nárůst nezaměstnanosti odpovídá sezonnímu vývoji a nic se nemění na tom, že situace na trhu práce zůstává napjatá. Minulý rok v červenci byl podíl nezaměstnaných 3,3 procenta.
Počet lidí bez práce oproti červnu vzrostl o více než 9000 na 258.933. Volných míst naopak mírně ubylo, a to o přibližně tisícovku na 285.627. Loni v červenci bylo lidí bez práce asi o 18.000 méně než letos.
Nezaměstnanost předtím od března do června postupně klesala. Červencový nárůst ale podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období. "Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených a také každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR," sdělil zastupující generální ředitel Úřadu práce ČR Karel Trpkoš.
Také analytici vidí za meziměsíčním růstem podílu nezaměstnaných sezonní důvody. "V létě dochází k sezonnímu výkyvu způsobenému přílivem absolventů středních a vysokých škol. Ti si užívají prázdniny a do práce vstupují až v září, kdy ztratí status studenta. To platí i pro další uchazeče, kteří často vybírají zbytky svých dovolených u předchozího zaměstnavatele a na nové pozice nastupují až na podzim. Nárůst nezaměstnanosti mohly ovlivnit i celopodnikové dovolené, které omezují nábor nových zaměstnanců," uvedl generální ředitel společnosti Randstad Česká republika Martin Jánský. Určitou roli ve zvýšení nezaměstnanosti podle něj sehrálo i omezení podpory pro uprchlíky z Ukrajiny, po kterém část z nich z Česka odešla.
"Je povzbudivé, že se nezaměstnanost v České republice stále drží na velmi nízké úrovni. Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle posledních dat unijního statistického úřadu Eurostat za letošní červen měla po sezonním očištění nižší nezaměstnanost než Česko z členských zemí EU pouze Malta.
Podle odborníků zůstává situace na trhu práce napjatá a významnějším rizikem pro nadcházející měsíce je vývoj v průmyslu s ohledem na klesající počet nových zakázek. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale soudí, že se nezaměstnanost v dohledné době nestane problémem české ekonomiky. "Na podzim počítáme s jejím opětným poklesem a ani na konci letošního roku se podíl nezaměstnaných nepřehoupne přes čtyři procenta," řekl.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v červenci nadále v Ústeckém kraji s podílem lidí bez práce 5,4 procenta. Následoval Moravskoslezský kraj se 4,9 procenta nezaměstnaných. Nejnižší nezaměstnanost byla stejně jako v červnu v Jihočeském kraji s 2,6 procenta. Další tři kraje - Pardubický, Zlínský a Vysočina - pak měly shodně nezaměstnanost 2,7 procenta.
str mha
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 84,7 mld. Kč, meziročně o 5,7 pct více
Praha 8. srpna (ČTK) - Český pojistný trh v prvním pololetí zpomalil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 84,7 miliardy korun, což je meziročně o 5,7 procenta více. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Za rok 2022 trh vzrostl o sedm procent.
"Růst byl výrazně pod inflací, která loni přesáhla 15 procent, a tím ji pomáhal brzdit. Předepsané smluvní pojistné se letos meziročně zvýšilo o 5,7 procenta, respektive o 4,6 miliardy Kč. Ve srovnání s růstem 7,8 procenta ve stejném období loni či sedmiprocentním růstem v roce 2022 jde o zpomalení tempa růstu pojistného trhu," uvedla asociace. K tomu přispívá především vývoj v životním pojištění. Nižší je podle asociace letos i růst pojistného v podnikatelských pojištěních.
Předepsané pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 1,2 procenta na 25,3 miliardy korun. V dominantní skupině běžně placených smluv, které reprezentují 96 procent všech smluv životního pojištění, se dynamika růstu z loňských čtyř procent snížila na 1,4 procenta. Objem jednorázově placeného pojistného aktuálně meziročně klesá, konkrétně o výrazných 11,1 procenta. Dále se snižuje celkový počet smluv životního pojištění. Meziročně jich je o 1,2 procenta méně. Aktivních smluv je nyní 4,83 milionu.
Růst v neživotním pojištění se zpomalil vlivem aktuálně nižšího zastoupení předepsaného pojistného z podnikatelských pojištění, které loni nadstandardně posílilo. Dohromady se vybralo 59,4 miliardy korun, tedy meziročně o 7,8 procenta více.
Dominantní je i nadále pojištění vozidel, kde dosáhlo předepsané pojistné 15,8 miliardy korun, tedy o 5,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. V havarijním pojištění vozidel předepsané pojistné rostlo o 11,7 procenta na 15,6 miliardy korun. Trend částečně podpořilo i stále se zvyšující portfolio pojištěných vozidel.
V podnikatelském pojištění pojistné meziročně stouplo o 3,8 procenta. Počet uzavřených smluv podnikatelských pojištění se zvýšil o 1,3 procenta. Retailové majetkové a odpovědnostní pojištění pokračuje ve vysokém růstu, který má i nadále stoupající tendenci. Předepsané pojistné se meziročně zvedlo na 8,7 miliardy korun. Aktuální růst dosahující 13,4 procenta tak překonal jak zvýšení o 10,9 procenta v prvním pololetí roku 2022, tak i celkový loňský růst o 11,4 procenta.
fd snm