Rozhodnutí bankovní rady ČNB o stabilitě úrokových sazeb bylo jednomyslné
Praha 3. srpna (ČTK) - Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) o ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech bylo jednomyslné. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Konstatoval také, že základní makroekonomickou prognózou banky bylo konzistentní snižování úrokové sazby. Bankovní rada o tom ale nejednala, nynější inflace neumožňuje o takovém kroku uvažovat, řekl.
Je to poprvé za poslední rok, kdy stabilitu sazeb podpořili všichni členové bankovní rady. Při minulých hlasováních vždy člen rady Tomáš Holub navrhoval zvýšení sazeb, v některých případech získal i podporu dalších členů. Nejtěsnější poměr byl v květnu, kdy pro růst sazeb byli tři členové bankovní rady, pro stabilitu čtyři.
Michl dnes také zdůraznil, že bankovní rada je odhodlána bojovat proti inflaci, dokud nebude stabilizována na dvouprocentním cíli. Sazby tak budou podle něj v příštích čtvrtletích na vyšší úrovni, než by předpokládala prognóza ČNB. V červnu inflace byla 9,7 procenta.
Podle guvernéra jsou rizika makroekonomické prognózy proinflační, zejména to jsou hrozba vzniku mzdově-inflační spirály a delší působení fiskální expanze. Alternativní scénáře prognózy, které si bankovní rada nechala zpracovat, ale předpokládají, že zachování vyšších úrokových sazeb, než s jakými počítá základní prognóza, by mělo zajistit, že se i při těchto rizicích podaří dostat inflaci k cíli.
Současná výše inflace ani výhled na jádrovou inflaci v příštím roce ale zatím podle Michla neumožňují sazby snižovat. Na dnešním jednání bankovní rady se o takovém kroku podle něj nediskutovalo. Debata o poklesu sazeb může přijít na podzim, ale bude to pouze debata, zdůraznil. Nevyloučil ani možnost zvýšení sazeb, pokud by příliš rostla domácí poptávka. "Všechny možnosti jsou otevřené," řekl.
Rozhodnutí bankovní rady o sazbách na zářijovém jednání nechtěl předjímat. Podle něj bude záležet na vyhodnocení nových údajů o vývoji ekonomiky.
Analytik České bankovní asociace Jakub Seidler odhadl, že ČNB k mírnému snížení snížení sazeb patrně přistoupí až na listopadovém jednání. Prosinec je obvykle z důvodu nízké likvidity na trhu pro změnu cyklu ve vývoji sazeb méně vhodný termín. Alternativně by pak první snížení sazeb mohlo přijít až začátkem února, dodal.
str fd rot
ČNB nezměnila úrokovou sazbu, ukončila intervenční režim na podporu koruny
Praha 3. srpna (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí podpořilo všech sedm členů rady. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla sice základní scénář makroekonomické prognózy doporučoval snižovat sazby, rada se ale přiklonila k alternativním scénářům, které zohledňují proinflační rizika. Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022, koruna v reakci na to oslabila.
Podle guvernéra jsou rizika makroekonomické prognózy proinflační, zejména to jsou hrozba vzniku mzdově-inflační spirály a delší působení fiskální expanze. Alternativní scénáře prognózy, které si bankovní rada nechala zpracovat, ale předpokládají, že zachování vyšších úrokových sazeb, než s jakými počítá základní prognóza, by mělo zajistit, že se i při těchto rizicích podaří dostat inflaci k dvouprocentnímu cíli.
O snížení sazeb dnes bankovní rada nejednala, podle Michla to inflační vývoj zatím neumožňuje. Debata na toto téma přijde na podzim, ale bude to pouze debata, zdůraznil. Nevyloučil ani možnost zvýšení sazeb, pokud by příliš rostla domácí poptávka. "Všechny možnosti jsou otevřené," řekl. Výsledek zářijového jednání o sazbách podle něj bude záležet na vyhodnocení nových údajů o vývoji ekonomiky.
Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022. ČNB od října 2022 na devizovém trhu neintervenovala proti oslabení koruny. Dnes bankovní rada upozornila, že bude vždy z principu bránit nadměrným kurzovým výkyvům ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoli to uzná za vhodné. S formálním ukončením intervenčního režimu bankovní rada také obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.
K 17:00 si koruna oproti předchozímu závěru pohoršila vůči euru o 22 haléřů na 24,19 Kč/EUR a k dolaru o 18 haléřů na 22,12 Kč/USD. Analytik XTB Štěpán Hájek řekl ČTK, že dnešní oslabení koruny je největší od rok starého oznámení, že novým guvernérem ČNB bude Michl.
"Ukončení intervenčního režimu je čistě formální krok v rámci transparentnosti měnové politiky, dnešní rozhodnutí neberte jako změnu. Pro celou bankovní radu je silná koruna stále podstatná. Je to velice důležitý prostředek k tomu, aby byla nízká inflace," řekl na tiskové konferenci po jednání bankovní rady Michl.
"Rozhodnutí vyznívá tak, že se ČNB vydává na cestu ukončení politiky silné koruny, což se sice následně Michl snažil na tiskové konferenci popřít, ale otázkou je, zda se mu to dostatečně povedlo," reagoval analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
ČNB dnes také zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Zhoršila v ní výhled české ekonomiky, která by letos měla růst o 0,1 procenta a příští rok o 2,3 procenta. V květnové prognóze ČNB předpokládala letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta a příští rok o tři procenta.
Centrální banka zároveň zlepšila odhad celoroční inflace, která by podle ní měla dosáhnout 11 procent. V květnu odhadovala, že inflace bude 11,2 procenta. Příští rok by průměrná inflace měla být 2,1 procenta.
str rot