ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červnu stouply na 2,21 bilionu korun
Praha 31. července (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank v červnu meziměsíčně stouply o osm miliard korun téměř na 2,21 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o devět miliard na 1,3 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 107 miliard korun a u firem o 69 miliard. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
"Celkové tempo růstu zadlužení domácností se v červnu nezměnilo, hlavně v oblasti úvěrů na bydlení je přírůstek stabilní. Naopak u spotřebitelských úvěrů pozorujeme mírné zpomalení, jak v meziročním srovnání, tak v porovnání s předchozími měsíci, což ostatně potvrzují i naše čísla," sdělil ČTK finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. Výrazné změny trendu zadlužování ve druhé polovině roku neočekává.
Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.
Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,717 bilionu Kč.
Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červnu jejich objem dosáhl 711 miliardy Kč, což je 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červnu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
ktp str rot
České spořitelně klesl v pololetí zisk o 16 procent na 9,3 miliardy korun
Praha 31. července (ČTK) - České spořitelně (ČS) klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 17,3 procenta na 12,3 miliardy Kč, uvádí banka v dnes zveřejněných neauditovaných výsledcích hospodaření za první pololetí. ČS je největší banka v Česku podle počtu klientů. Jejím vlastníkem je rakouská finanční skupina Erste.
Meziroční pokles provozního zisku byl způsobený kombinací nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. Provozní výnosy se bance snížily v meziročním porovnání o 6,1 procenta. Celkové provozní náklady se zvýšily o 9,6 procenta.
Čistý výnos z poplatků a provizí spořitelně v prvním pololetí meziročně stoupl o 6,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se ve srovnání se prvním pololetím loňského roku naopak snížil, a to o 9,7 procenta na 16,7 miliardy korun. "Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především prostředím vyšších úrokových sazeb," uvedla banka v tiskové zprávě.
Celkové provozní náklady spořitelny zůstaly pod mírou inflace a meziročně se zvýšily o přibližně desetinu na 11,6 miliardy Kč. Důvodem byl zejména nárůst nákladů na zaměstnance a zvýšení ostatních správních nákladů.
"Klíčovým faktorem poklesu zisku je propad čistých úrokových výnosů. Ten souvisí s předčasným zastavením cyklu zvedání úroků. ČNB navzdory nepolevující inflaci drží úroky již déle než rok beze změny. V takovém prostředí již bankám chybí pozitivní impuls v podobě možnosti zvedat úroky u úvěrových produktů. Naopak musí zvedat sazby na vkladech, což vede k vyšším nákladům," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.
"Díky naší silné pozici jsme dokázali během prvního pololetí dokončit akvizici úvěrového portfolia Sberbank CZ," uvedl k dnes publikovaným hospodářským výsledkům člen představenstva ČS zodpovědný za finanční řízení Ivan Vondra. Úvěroví klienti zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank přešli do České spořitelny poslední dubnový víkend. Podle dřívějších informací spořitelna za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy Kč.
Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, vzrostl meziročně o 9,5 procenta na 987,7 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 9,3 procenta na 628,3 miliardy Kč. Objem úvěrů firmám vzrostl rovněž o 9,3 procenta na 355 miliard korun.
Vklady klientů ČS vzrostly v meziročním porovnání o 6,1 procenta na 1,46 bilionu Kč, což bylo způsobeno růstem vkladů korporátní klientely téměř o 40 procent na 383,6 miliardy Kč. Vklady domácností se meziročně téměř nezměnily a zůstaly na 924,2 miliardy Kč.
Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla loni 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy. Za první pololetí letošního roku vykázala Erste provozní výsledek 2,7 miliardy eur (zhruba 64,7 mld. Kč), meziročně o 44,5 procenta více. Čistý zisk Erste Group stoupl o 31 procent a činil 1,49 miliardy eur (přibližně 35,7 mld. Kč).
dto fd ptd