Japonská centrální banka překvapivě změnila politiku řízení výnosové křivky
Tokio 28. července (ČTK) - Japonská centrální banka dnes překvapivě změnila politiku řízení výnosové křivky, kterou se snaží ovlivňovat dlouhodobé úrokové sazby. Naopak cílovou krátkodobou sazbu podle očekávání ponechala beze změn na minus 0,1 procenta. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Ceny japonských akcií i státních dluhopisů v reakci na krok měnové autority oslabily.
"Na dnešní schůzce k měnové politice rada centrální banky rozhodla, že bude řízení výnosové křivky provádět s větší flexibilitou," píše se ve sdělení. Tím centrální banka podle analytiků podtrhla sílící obavy ohledně vedlejších vlivů, které s sebou nese dlouhodobě uvolněná měnová politika.
Guvernér centrální banky Kazuo Ueda na tiskové konferenci úpravu dosavadní politiky bagatelizoval, čímž ale nezabránil tomu, aby na změnu nezareagovaly finanční trhy. Kurz japonského jenu se vydal mírně vzhůru, dolar k němu ztrácel více než 0,2 procenta a pohyboval se kolem 139,20 jenu. za poslední téměř rok japonská měna vytrvale oslabovala, loni na podzim k ní dolar zpevnil až nad 150 jenů.
Centrální banka na závěr svého dvoudenního zasedání také rozhodla, že cílový výnos desetiletých státních dluhopisů ponechá v blízkosti nuly. Beze změn jsou i pokyny, které umožňují, aby se výnos těchto desetiletých dluhopisů pohyboval půl procenta nahoru a dolů od stanoveného cíle, tedy od nuly. Podle bankovní rady jde spíše o doporučení než o pevné limity.
"Takovou změnu jsme tentokrát nečekali," řekl televizi CNBC ekonom Šigeto Nagai ze společnosti Oxford Economics. Japonsko má základní sazby už léta blízko nuly, kroky centrální banky z posledních měsíců ale mezi analytiky vyvolávají otázky, zda se dosavadní přístup nezačíná zásadně měnit i v Japonsku.
Dluhopisy japonské vlády se splatností deset let je centrální banka ochotna při operacích s nástroji s pevným úrokem nakupovat s výnosem jedno procento. Dosud je byla ochotna kupovat s půlprocentním výnosem. Vzhledem k tomu, že se zvyšují ceny, obchodníci očekávají, že bude centrální banka v těchto změnách pokračovat.
spr
ECB podle očekávání zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu
Frankfurt 27. července (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rada guvernérů o zvýšení sazeb rozhodla už podeváté za sebou. Ponechala si však otevřené možnosti, zda bude potřeba úroky ještě zvýšit, čímž se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli. ECB to uvedla ve svém dnešním oznámení.
Depozitní sazba, tedy ta, za kterou si mohou banky u ECB bezpečně uložit přebytečné peníze, se zvýšila rovněž o čtvrt procentního bodu na rekordních 3,75 procenta.
Analytici podle agentury Reuters zvýšení o čtvrt procentního bodu očekávali, protože centrální banka další růst úroků avizovala na minulém zasedání. V názoru na to, zda ECB zvýší úroky i v září, nebo zda je už měnit nebude, jsou však analytici rozděleni.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci řekla, že je zatím nejisté, co bude následovat. Centrální banka, která byla široce kritizována za pomalou odpověď na loňský počáteční prudký růst inflace, je ale pevně odhodlána inflaci "zlomit vaz".
"Existuje možnost, že (příště) zvýšíme. Je zde možnost pauzy," řekla Lagardeová a dodala, že banka je nezaujatá. Uvedla ale také, že měnový výbor ví, že se blíží ke konci série zvyšování úrokových sazeb.
ECB ze svého prohlášení odstranila jasný náznak dalšího zvyšování úroků, což znamená, že nové zvýšení na zářijovém zasedání by nemělo být považováno za samozřejmost. Inflace v eurozóně se od loňského října snížila na polovinu, s hodnotou 5,5 procenta však zůstává výrazně nad cílem ECB. Na druhou stranu prudce ochladla poptávka po úvěrech a ekonomická aktivita, což ukazuje, že dosavadní zvyšování úroků si vybírá daň na ekonomice. ECB za rok zvýšila výpůjční náklady o rekordního 4,25 procentního bodu.
"Vývoj od předchozího zasedání podporuje očekávání, že inflace po zbytek roku bude nadále klesat, ale po delší dobu zůstane nad cílovou úrovní," uvedla ECB. "Budoucí rozhodnutí Rady guvernérů zajistí, že základní úrokové sazby ECB budou stanoveny na dostatečně restriktivní úrovni po nezbytně dlouhou dobu, aby bylo dosaženo včasného návratu inflace ke dvouprocentnímu střednědobému cíli," dodala ECB. Při stanovování odpovídající úrovně a trvání restrikce bude Rada guvernérů nadále uplatňovat přístup závislý na příchozích datech.
"Dnešní zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a včerejší zvýšení sazeb v USA dále zvýší tlak na českou korunu," řekl ČTK obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Ebury Tomáš Kudla.
Zatímco ECB by mohla úroky dále zvýšit, Česká národní banka (ČNB) by naopak už v tomto roce mohla podle některých analytiků úrokové sazby snížit. "Snižující se úrokový diferenciál mezi oběma měnami a výhled na brzké snižování sazeb v české ekonomice dále sníží atraktivitu české měny," dodal Kudla.
irl ank