Analytici: Průmysl začne letos růst pozvolna, asi do dvou procent
Praha 6. února (ČTK) - Český průmysl, který loni od většího poklesu zachránila výroba automobilů, začne letos růst pozvolna. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Díky oživení ve druhé půlce roku očekávají letos jeho růst do dvou procent. Průmyslová výroba v Česku se loni snížila o 0,4 procenta, výsledek je nejhorší od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19.
"Průmyslový sektor zakončil loňský rok v podobném duchu, v jakém se nesla celá jeho druhá polovina, tedy neslavně," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Zatímco v prvním pololetí průmyslníci těžili z uvolnění dodavatelských řetězců, odbavovali předchozí nahromaděné objednávky a dosáhli meziročního nárůstu výroby o 1,1 procenta, ve druhé polovině roku se podle něj naplno projevil pokles poptávky. Ten vyústil v propad výroby, což stáhlo celoroční výsledek do červených čísel.
Dobrou zprávou je podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče skutečnost, že nové průmyslové zakázky vykázaly v prosinci druhý meziroční růst v řadě, přičemž růst zrychlil z listopadových 0,2 procenta na 0,9 procenta. Za příznivými výsledky českého průmyslu v závěru roku vidí automobilky. Téměř skokové meziměsíční zvýšení produkce v prosinci tak zajistilo, že i celý průmysl tentokrát skončil v černých číslech, tedy alespoň v meziměsíčním srovnání, řekl.
Automobilky zachraňovaly výsledky průmyslu díky dříve neodbaveným zakázkám téměř po celý loňský rok, doplnil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Bez jejich přispění by podle něj celé odvětví skončilo hluboko v minusu. Výroba osobních automobilů se dostala na třetí nejvyšší úroveň v historii a k překonání rekordu stačilo poměrně málo, necelých 40.000 vozů, podotkl Dufek.
Letošní vyhlídky na tuzemský průmysl jsou podle konsensu Focus Economics zatím příznivé a průmysl by měl růst o téměř dvě procenta. Nicméně vše se bude odvíjet od rychlosti oživení zahraniční poptávky, která zůstává na začátku roku utlumená, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zároveň je podle něj pravděpodobné, že tuzemský automobilový průmysl nezopakuje tak pozitivní vývoj jako loni, kdy ho táhly mimo jiné jednorázové vlivy, jako bylo dokončování nedodělků z roku 2022 či vliv nízké srovnávací základny z důvodu výpadků produkce.
Mírný pokles či stagnace průmyslu bude s největší pravděpodobností pokračovat i v prvních měsících nového roku, odhadl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Poslední průzkumy nálady mezi podniky podle něj signalizují nanejvýš stabilizaci poklesu odvětví, ale žádné očividné zlepšení. Jako brzda českého průmyslu bude zřejmě působit hlavně slabá německá ekonomika, jejíž vyhlídky pro letošní rok se v poslední době dále zhoršují, upozornil. Citelnější oživení v průmyslu čeká ve druhé půlce roku.
fd ptd
Průmysl v Česku loni klesl o 0,4 procenta, což je nejhorší výsledek od covidu
Praha 6. února (ČTK) - Průmyslová výroba v Česku se loni snížila o 0,4 procenta. Pokles postihl zejména energeticky náročná odvětví jako hutnictví a slévárenství, nepomohlo ani oživení v automobilovém průmyslu. Loňský výsledek je nejhorší od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19, předloni průmysl vzrostl o 2,5 procenta. V prosinci meziroční pokles zpomalil na 0,7 procenta po listopadovém snížení průmyslové výroby o 2,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
K loňskému výsledku průmyslu v České republice významně přispěly poklesy v odvětvích výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství, uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Oproti roku 2022 se snížila i výroba elektřiny. Celkový pokles nedokázalo zvrátit ani oživení ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků," dodal. Hodnota nových průmyslových zakázek loni meziročně klesla o 1,7 procenta, stouply ale tržby z průmyslové činnosti o čtyři procenta.
Pokles výroby loni v Česku zasáhl většinu průmyslových odvětví. Produkce ostatních nekovových minerálních výrobků, kam patří výroba skla, porcelánu nebo stavebních hmot, se snížila o 17,8 procenta, výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství sestoupila o 14,4 procenta. O desetinu klesla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, těžba uhlí se snížila o 14,4 procenta. O 16,1 procenta se naopak zvýšila výroba motorových vozidel, o 17,8 procenta stoupla produkce ostatních dopravních prostředků. Růst o 9,3 procenta statistici evidují pro farmaceutický průmysl.
Zaměstnanců v českém průmyslu loni ubylo o 1,8 procenta, jejich průměrná mzda vzrostla o 8,7 procenta.
Ve srovnání s listopadem v posledním loňském měsíci průmyslová výroba vzrostla o 2,8 procenta. "Poslední měsíc roku 2023 zakončil průmysl prakticky na úrovni srovnatelné s prosincem roku 2022. Produkce meziročně velmi mírně klesla, hodnota nových průmyslových zakázek se naopak velmi mírně zvýšila. Tahounem produkce i zakázek byl automobilový průmysl. Pokles nejvíce ovlivnila výroba elektřiny, v případě zakázek pak prohloubení propadu ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
K prosincovému meziročnímu poklesu nejvíce přispěla výroba elektřiny, plynu a tepla, kde se projevily zejména delší plánované odstávky v elektrárnách. Pokračoval pokles produkce skla a stavebních hmot. Podobně jako v ostatních měsících loňského druhého pololetí vzrostla zejména výroba motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků. Zvýšila se také výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Hodnota nových zakázek v běžných cenách v prosinci meziročně vzrostla o 0,9 procenta. Zaměstnanců v průmyslu v prosinci meziročně ubylo o 2,2 procenta, jejich průměrná mzda se zvýšila o 7,7 procenta.
dvd ptd