USA zakážou americké investice do čínských technologií včetně umělé inteligence
Washington 10. srpna (ČTK) - Spojené státy budou blokovat a regulovat americké investice do čínských technologií, včetně počítačových čipů, mikroelektroniky, kvantové informační technologie a umělé inteligence (AI). Nařízení podepsal ve středu americký prezident Joe Biden. Tím se ještě zvýší napětí mezi oběma velmocemi, napsal server BBC. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že je krokem Washingtonu vážně znepokojeno a vyhrazuje si právo zavést protiopatření.
Americké firmy budou muset zveřejňovat, jaké investice v Číně provádějí v sektoru pokročilých technologií. Opatření dá americké vládě také novou pravomoc prověřovat zahraniční transakce soukromých společností. Washington uvedl, že omezení bude úzce zacílené.
Nařízení amerického prezidenta oficiálně zahajuje tlak na vytvoření pravidel, která mají zabránit americkým podnikům investovat do firem ze zemí, které vzbuzují obavy americké vlády a které působí v oblasti kvantových počítačů, pokročilých polovodičů a určitých oblastí umělé inteligence. Vláda bude také požadovat, aby americké podniky informovaly ministerstvo financí o investicích do firem, které pracují na širším spektru umělé inteligence a polovodičových technologií.
Čína v reakci sdělila, že ji tento vývoj zklamal. Spojené státy "neustále stupňují potlačování a omezování Číny," řekl mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Li-ou Pcheng-jü. Dodal, že tvrzení Bílého domu, že USA se nesnažily poškodit čínskou ekonomiku nebo obě země rozdělit, neodpovídá jejich krokům. "Vyzýváme americkou stranu, aby dostála svým slovům," dodal mluvčí.
Podle BBC se neočekává, že by se pravidla vztahovala na takzvané portfoliové investice, kdy firmy investují pasivně do společností prostřednictvím akciového trhu. Pravidla se tedy zaměří na aktivní investice realizované například firmami se soukromým a rizikovým kapitálem. Nyní se pravidla dostanou do veřejného připomínkového období, které by mělo objasnit, jaké druhy investic jsou zakázané. Očekává se, že pravidla vstoupí v platnost za několik měsíců.
Vysocí úředníci z americké administrativy na setkání s novináři uvedli, že opatření je aktem národní bezpečnosti, nikoli zaměřené proti ekonomice. Dodali, že Spojené státy zůstávají odhodlány k otevřeným investicím.
vjn spr
MF zatím nemá informace o dopadech pozastavení daňové dohody s Ruskem
Praha 9. srpna (ČTK) - Ministerstvo financí zatím nemá informace o tom, jaké dopady na Česko bude mít ruské rozhodnutí pozastavit platnost některých článků daňových dohod. Čeká na oficiální diplomatickou nótu s podrobnostmi, poté bude řešit způsob české reakce, uvedlo ministerstvo na dotaz ČTK. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý podepsal dekret, kterým omezuje platnost daňových dohod se státy, které Moskva nepovažuje za přátelské, což se týká i Česka.
"V této záležitosti očekáváme oficiální diplomatickou nótu ze strany ministerstva zahraničí Ruské federace, ze které bychom se měli dozvědět vše podstatné. Rusko by pravděpodobně mělo přestat vůči nám aplikovat nikoliv celou smlouvu, ale pouze její některé články. Jakmile se dozvíme více, budeme konzultovat s ministerstvem zahraničí způsob reakce ČR," sdělilo ČTK ministerstvo financí.
Náměstek ruského ministra financí Alexej Sazanov v úterý uvedl, že ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění budou pozastaveny články, které stanoví snížené daně u úroků, dividend a licenčních poplatků směřujících do zahraničí. Nadále však podle něj budou platit ustanovení zamezující dvojímu zdanění příjmů fyzických osob.
Smlouvu o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovým únikům vyjednalo Česko s Ruskem v roce 1997. Smlouva v Česku řeší daně z příjmu fyzických i právnických osob a daň z nemovitosti, v Rusku daně z příjmu a z majetku fyzických a právnických osob. Příjmy ze zaměstnání podle smlouvy podléhají zdanění ve státu, kde mají lidé nahlášený pobyt, ale pokud je zaměstnání vykonáváno ve druhé zemi, mohou být příjmy daněny tam. V případě firem se daň uplatňuje v zemi, kde má společnost sídlo, ale zisky vytvořené její provozovnou ve druhém státu mohou být daněny podle tamních pravidel. Smlouva také zamezuje dvojí zdanění stejných příjmů nebo majetku a nastavuje pravidla pro výměnu informací mezi příslušnými úřady.
Podle závěrečného ustanovení smlouvy je možné ji jednostranně vypovědět nejméně šest měsíců před koncem každého kalendářního roku, smlouva se potom přestane uplatňovat od 1. ledna následujícího roku. Případné pozastavení platnosti celé smlouvy nebo jejích částí smluvní ustanovení nepředpokládají.
str rot