Putin obvinil Západ, že se snaží prostřednictvím ukrajinské krize rozdělit Rusko
Moskva 25. prosince (ČTK) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.
"Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými stranami o přijatelných řešeních, ale je to na nich. My nejsme ti, kdo rozhovory odmítají," prohlásil Putin v rozhovoru v programu nazvaném "Moskva. Kreml. Putin" v ruské státní televizi Rossija 1.
"Domnívám se, že postupujeme správně, bráníme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našich lidí. Nemáme na vybranou, musíme naše občany chránit," dodal Putin, podle nějž se "Rusko vždy snažilo všechny spory řešit mírovou cestou".
Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, uvedla agentura Reuters. Moskva válku na Ukrajině nazývá speciální operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a "denacifikace" sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO.
Kreml zdůrazňuje, že bude bojovat, dokud svých cílů na Ukrajině nedosáhne. Cílem Kyjeva je osvobodit celé ukrajinské území, včetně Krymu, anektovaného Ruskem na jaře 2014, a Donbasu, kde Rusko od jara 2014 podporovalo proruské síly proti vládě v Kyjevě.
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinovy výroky uvedl, že ruský prezident se musí vrátit do reality a přiznat, že je to Rusko, kdo odmítá jednání. "Rusko jednostranně napadlo Ukrajinu a zabíjí její občany. Rusko nechce jednání, ale snaží se vyhnout odpovědnosti," napsal Podoljak na twitteru.
Putin dnes uvedl, že Rusko se v ukrajinské krizi „nemohlo chovat tak cynicky jako Západ“. "Nemohli jsme! Máme jinou filozofii, jiný postoj k životu a k lidem," řekl. Po neúspěších na bojišti se ruské síly v poslední době soustředí na raketové a dělostřelecké útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.
"Geopolitičtí oponenti chtějí Rusko roztrhnout prostřednictvím ukrajinské krize, zatímco cílem Moskvy je sjednotit ruský lid," prohlásil také Putin.
lcm jd
Desítky lidí si připomněly na Vyšehradě výročí úmrtí spisovatele Karla Čapka
Praha 25. prosince (ČTK) - Desítky lidí se dnes před před polednem sešly u hrobu spisovatele Karla Čapka v Praze na Vyšehradě. Setkání se koná pravidelně ve výroční den jeho úmrtí v roce 1938, v posledních dvou letech tradici přerušila koronavirová krize. Lékař, vydavatel a člen Českého centra Mezinárodního PEN klubu Martin Jan Stránský upozornil v dnešním vystoupení před účastníky setkání s poukazem i na Čapkovu divadelní hru R.U.R. na záporné vlivy moderních technologií. Poukázal na nadčasovost spisovatelova díla, když podle něho předpověděl nejen roboty, ale právě růst technologie včetně umělé inteligence a internetu.
"Oddali jsme se technologii. Přitom jsme si nechali vzít své soukromí a prodali ho výměnou za větší pohodlí," řekl Stránský, podle kterého se ale jedná o iluzi. "Nejenže nejsme, zejména nejmladší generace, chytřejší, ale nejsme ani šťastnější. Ve skutečnosti je tomu právě naopak," míní. Lidské mozky se podle Stránského vyvinuly do nynější podoby tím, že byly nuceny myslet, nikoli tím, že někdo či něco myslelo za ně. "Je třeba ptát se nikoli na to, zda počítač bude jednou schopen myslet jako člověk, ale zda člověk bude jednou ještě schopen myslet jinak než počítač," poznamenal. Je proto podle Stránského třeba klást otázky po smysluplnosti technologií.
Čapek zemřel před 84 lety na následky zápalu plic, v době událostí roku 1938. Těžce nesl tehdejší mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí Čapka uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek zahynul v nacistickém koncentračním táboře.
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal právě slovo robot, které pro divadelní hru R.U.R. vymyslel. Psal i poezii, prózu, cestopisy i pohádky a věnoval se také politickým a filozofickým úvahám. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev. Jeho knihy vycházejí i v současnosti po celém světě.
Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat mimo jiné k šíření filozofického mravního a sociálního odkazu Karla a Josefa Čapkových.
mbc mol