Farář z Vyškovska zachraňuje vzácné varhany, sloužit budou konzervatoři v Brně
Brno/Třebnice (Domažlicko) 29. srpna (ČTK) - Jediné dochované varhany od Jana Mikuláše Gartnera z významného varhanářského rodu Gartnerů se před několika lety podařilo získat faráři Janu Martinu Bejčkovi z Letonic na Vyškovsku. Nástroj z 18. století pochází z odstřeleného kostela svatého Jiří v dnes již neexistující obci Grafenried (česky Lučina) na česko-německých hranicích. Nyní je opravuje varhanář Marek Vorlíček z Třebnic u Domažlic. Až bude hotovo, mohla by varhany získat brněnská konzervatoř, řekl ČTK Bejček.
"Varhanám se věnuji celý život, již jsem inicioval několik oprav. Zatoužil jsem po záchraně menších varhan, které budou mít příběh, a nebude existovat kostel, kam by se varhany mohly vrátit," popsal svůj záměr Bejček. "Kamarád varhanář mi nabídl asi patery varhánky, já vybral tyto Gartnerovy. Tehdy jsem za ně 'zaplatil' sklenicí medu a lahví slivovice," řekl Bejček. Musel také zařídit, aby varhany byly uznány za existující, a zajistit prohlášení nástroje z roku 1789 za kulturní památku.
Obec Grafenried byla po roce 1945 srovnána se zemí, pohraničníci nařídili také odstřel kostela. "Když vám pohraničníci řeknou, že do půlnoci musí být kostel prázdný, protože ho ráno odstřelí, máte na vystěhování pár hodin. Není čas na opatrné rozšroubování a zabalení," popsal Bejček situaci, kdy musely být varhany narychlo ukryté. Dalších 50 let byly ve farní stodole v Klenčí pod Čerchovem, kde nástroj poznamenala hniloba a červotoč.
Bejček tedy získal doslova trosky varhan. Na tom, aby se opět rozezněly, pracuje nyní varhanář Vorlíček. Opravy postupují podle toho, kolik se podaří Bejčkovi sehnat peněz. "Už jsme dokončili pedálový stroj, truhlářské práce na varhanní skříni a nyní začínáme s opravou dřevěných píšťal," řekl Vorlíček. Renovace je nyní asi v polovině.
"Na varhanách je poznat typický Gartnerův rukopis," uvedl varhanář. To, že se jedná o jeho nástroj, potvrdil i nález uvnitř varhanní skříně. "Skříň je složená z prkýnek, mezi kterými občas vzniknou dutiny. Na jednu takovou jsme narazili. V ní jsme našli rezavým hřebíkem přitlučený starý papír a na něm podpis samotného varhanáře Gartnera," doplnil Vorlíček.
Až bude oprava varhan hotová, nástroj poputuje ze západních Čech do Brna. "Mým cílem je varhany postavit na brněnské konzervatoři. Studenti by je pak využívali jako cvičný nástroj. Historicky poučenou interpretaci staré hudby musí cvičit na barokním nástroji," dodal farář.
Barbora Bukovinová tmd dvd
Čína snížila daň z obchodování s akciemi, aby podpořila trh
Peking 27. srpna (ČTK) - Čína poprvé od roku 2008 snížila poplatek z obchodů s akciemi a zavázala se zpomalit tempo primárních nabídek akcií (IPO). S odkazem na dnešní krátké sdělení čínského ministerstva financí a Čínské komise pro regulaci cenných papírů o tom informují tiskové agentury. Dílčí informace se v médiích objevily už v pátek. Je to součást nových opatření, která mají přilákat investory zpět na akciový trh.
Poplatek účtovaný z obchodů s akciemi od pondělí klesne z 0,1 na 0,05 procenta, uvedlo ministerstvo. Záměrem je podle něj oživit kapitálové trhy a posílit důvěru investorů.
Čínská komise pro regulaci cenných papírů se vedle toho rozhodla zpomalit tempo IPO. Jako důvod uvedla "nedávné podmínky na trhu". Komise neupřesnila, jak chce tento krok v praxi provádět.
Komise také dodala, že budou stanovena omezení pro frekvenci a velikost refinancování pro společnosti, které trvale vykazují finanční ztráty a jejichž akcie klesly pod úroveň IPO nebo úroveň čistých aktiv. Developerské společnosti jsou z tohoto pravidla vyňaty, uvedla komise.
Čínské úřady se snaží rozptýlit obavy o stav ekonomiky, které vyvolává propad trhu s nemovitostmi a slabé spotřebitelské výdaje. Zahraniční investoři prodávali akcie firem z pevninské Číny v čistém vyjádření 13 seancí po sobě až do středy, což je podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg nejdelší takové období v historii.
Hlavní index čínských akcií CSI 300, který zahrnuje akcie 300 firem na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, od začátku roku oslabil o více než čtyři procenta. Za širším indexem asijských akcií zaostává asi o šest procentních bodů. Úřady tento měsíc vyzvaly penzijní fondy, velké banky a další velké domácí finanční instituce, aby zvýšily investice do akcií, a podpořily tak trh.
Regulátoři také snížili manipulační poplatky za transakce s akciemi. Pobízejí manažery podílových fondů, aby zvýšili nákupy svých vlastních akciových fondů, a vyzývají společnosti, aby na trhu více odkupovaly své akcie.
Naposledy Čína snížila poplatek z obchodů s akciemi po propadu trhu v dubnu 2008, což vedlo k růstu akcií v následujícím roce. O rok dříve, v květnu 2007, sazbu zvýšila na 0,3 procenta, aby zchladila tehdejší růst, kdy denně přibývalo 300.000 nových investorů, uvedl Bloomberg.
vjn spr