Bez modernizace českého průmyslu přijde jeho konec, míní Hladík a Vlček
Praha 4. září (ČTK) - Modernizace českého průmyslu je jedinou šancí na jeho konkurenceschopnost, řekli dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a poslanec Lukáš Vlček (STAN) na schůzi sněmovního výboru pro životní prostředí. Poslankyně Berenika Peštová (ANO) kritizovala novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami, které zvednou ceny za pohonné hmoty a vytápění. Podle ní bude zdražení mnohem vyšší než předpokládá novela a nebyly včas zpracovány dopadové studie. Obává se, že pro český průmysl může být současná politika EU s důrazem na ochranu klimatu likvidační.
Peníze získané z trhu s emisními povolenkami jdou podle Hladíka na modernizaci a adaptaci. "To jak čerpáme Modernizační fond, a to jak modernizujeme, je jediná šance pro český průmysl. Spotřební daň nikdo nenavrhoval, protože by se jednalo o záležitost příjmu. Nynější finanční prostředky z emisních povolenek se naopak mají využít pro rozvoj různých klimatických opatření a zmíněné modernizace," uvedl.
Peštová ministrovi vytýkala, že nebyl navržený mechanismus celounijní spotřební daně namísto emisních povolenek, u nichž očekává mnohem vyšší zdražení. Nová směrnice podle ní velice zatíží průmysl. "Když se připravovala nová směrnice, tak chyběly dopadové studie pro každý stát, které by uváděly, jak to ovlivní průmysl nebo jaký dopad to bude mít na obyvatele," řekla.
Vlček podobně jako Hladík poukázal na to, že je potřeba se zaměřit i na modernizaci. "Politika není jen o pohonných hmotách, ale také o modernizaci průmyslu, odpadového hospodářství, úspory energií a podobně. Průmysl samozřejmě musí projít modernizací, jinak bude jeho konec. Strašit a vyhrožovat lidem, že rapidně vzroste cena pohonných hmot vnímám za populistické," řekl.
Hladík také uvedl, že pro možné negativní dopady vládní europoslanci navrhovali a schválili Sociální klimatický fond, který má pomoct nízkopříjmovým domácnostem, neboť chtěli mechanismus pro ty, kteří by mohli být sociálně ohroženi.
Europoslanci loni schválili zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy. Nový systém stanoví cenu emisí skleníkových plynů z těchto odvětví v roce 2027. Spotřebitelé by tak měli být motivováni k nahrazování fosilních paliv. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent proti roku 1990.
puz ptd
Reuters: Výzkumníci našli místo pro možné rozmístění ruských střel Burevestnik
Moskva 2. září (ČTK) - Rusko možná staví odpalovací zařízení pro mezikontinentální střelu s plochou dráhou letu a s jaderným pohonem Burevestnik severně od Moskvy. Pravděpodobné místo podle agentury Reuters identifikovali dva američtí výzkumníci na základě satelitních snímků z konce letošního července.
Ruský prezident Vladimir Putin označil Burevestnik (Buřňák), v kódu NATO nazývaný SSC-X-9 Skyfall, za neporazitelný. Dříve uvedl, že zbraň má téměř neomezený dolet a dokáže se vyhnout americké protiraketové obraně. Někteří západní odborníci ale tato tvrzení a strategickou hodnotu střely zpochybňují.
Analytici Decker Eveleth z americké neziskové výzkumné agentury CNA a Jeffery Lewis z institutu MIIS v Kalifornii se domnívají, že odpalovací rampy pro střely vznikají nedaleko skladiště jaderných hlavic ve Vologdské oblasti asi 475 kilometrů severně od Moskvy, známého jako Čjobsara nebo Vologda-20.
Eveleth na satelitních snímcích od společnosti Planet Lab z 26. července nalezl objekty, které jsou podle něj horizontálními odpalovacími rampami ve výstavbě. Rozmístěny jsou ve třech skupinách po třech uvnitř vysokých náspů, které je mají chránit před útokem nebo před nehodou v případě výbuchu. Od náspů vedou silnice k budovám, které budou podle Eveletha sloužit k obsluze, a ke stávajícímu komplexu pěti bunkrů pro skladování jaderných hlavic.
Místo 'je určeno pro velký, nemobilní raketový systém a jediný takový systém, který (Rusko) v současnosti vyvíjí, je Skyfall,' uvedl Eveleth.
'Ukazují na něco opravdu jedinečného, velmi odlišného. A samozřejmě víme, že Rusko vyvíjí tyto střely s jaderným pohonem,' řekl ke snímkům Lewis.
Satelitní fotografie předal Eveleth k posouzení i Hansu Kristensenovi z amerického think-tanku FAS, podle kterého jsou na nich patrně odpalovací rampy a další prvky související se střelami Burevestnik. Nelze to podle něj ale plně potvrdit, protože Moskva obvykle neumisťuje odpalovací zařízení v blízkosti skladů jaderných hlavic.
Běžnou praxí v Rusku je naopak podle trojice výzkumníků a tří dalších nejmenovaných odborníků skladovat hlavice daleko od odpalovacích zařízení.
nim ank