Hrad Karlštejn se otevřel po rozsáhlé rekonstrukci, vznikly i nové expozice
Karlštejn (Berounsko) 21. dubna (ČTK) - Hrad Karlštejn na Berounsku se dnes slavnostně otevřel po rozsáhlé rekonstrukci. Dělníci obnovili suterén Císařského paláce či gotická sklepení purkrabství, přibyly nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Stavební akce za 164 milionů korun začala v roce 2020, památka zůstala při opravách přístupná. Podle kastelána Lukáše Kunsta tříletá rekonstrukce nepřinesla žádnou konfliktní situaci. Obnova hradu však dneškem zcela nekončí, podle kastelána je potřeba se zaměřit ještě na další části hradu.
Ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková před slavnostním stříhání pásky uvedla, že hrad Karlštejn je mimořádná památka, kterou má pod kůží každý Čech. Rekonstrukce měla splatit dluh Karlštejnu i návštěvníkům, protože zázemí hradu bylo podle Goryczkové nedůstojné. Opravy vyšly dráž, než se původně očekávalo, podle ředitelky to souviselo s nárůstem cen stavebních prací a materiálů. Rozkryla se však i řada zajímavých historických struktur a projekt kvůli tomu musel být upravován.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) na setkání uvedl, že Karlštejn není běžnou památkou, ale místem, kde se spojila pozemská sféra se sférou nebeskou. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ocenil dlouhodobou práci památkářů a vyjádřil přesvědčení, že vynaložené peníze byly použity správně. Dnešní akce na hradě se zúčastnil i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který připomněl, že doba postcovidová byla oříškem pro řadu stavebních projektů. Je proto rád, že se opravu Karlštejna podařilo úspěšně dokončit.
Ve východní části purkrabství vzniklo nové návštěvnické centrum s prodejem vstupenek, suvenýrů a občerstvením. V suterénu si mohou zájemci prohlídnout novou expozici o vzniku hradu a jeho minulých obnovách a také výstavu o historii vinařství na Karlštejně. Další expozice pod nádvořím je věnovaná kamenickým prvkům.
Dělníci obnovili také užitkové zahrady na parkánu a vybudovali nové sociální zařízení. V suterénu Císařského paláce vznikl multifunkční sál se zázemím a stálá expozice tesařských prvků. Obnovy se dočkalo i technické zázemí a část inženýrských sítí hradu.
Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Hrad je otevřen celoročně, mimo hlavní sezonu je návštěvní doba omezena.
khj dr
Italská policie vystěhovala americkou kněžnu z unikátní vily v Římě
Řím 21. dubna (ČTK) - Italská policie vystěhovala kněžnu Ritu Boncompagniovou Ludovisiovou z unikátní vily v Římě, v níž je jediná známá dochovaná nástěnná malba manýristického malíře Caravaggia. Rodilá Američanka se pře s dalšími dědici o majetek po svém zesnulém manželovi, kterým byl kníže Nicola Boncompagni Ludovisi. Soud už dříve nařídil vilu v centru italského hlavního města prodat, nenašel se ale zatím kupec. Dům museli opustit i čtyři kněžniny psi a ukrajinská uprchlice, kterou v domě hostila. Další osud nemovitosti je teď nejistý, informovala agentura AP.
Policie ve čtvrtek vykonala nařízení soudu a ženu původem z Texasu vystěhovala, následně na hlavní bráně honosné rezidence vyměnila zámky. Boncompagniová Ludovisiová se pře s dalšími dědici svého muže, který zemřel v roce 2018, a to včetně jeho dětí z prvního manželství. Ostatní dědici si například stěžovali, že žena po vile organizuje placené prohlídky, aniž by jim odváděla část zisku. Kněžna se ale brání a tvrdí, že veškeré utržené peníze šly na opravu rozsáhlé nemovitosti, která byla postavena v 16. století. Dům podle odhadů potřebuje opravy za nejméně 11 milionů eur (258 milionů Kč).
"Zdá se mi absurdní, že musím takto opustit svůj dům, který mi byl v posledních 20 letech domovem," uvedla Boncompagniová Ludovisiová. Dodala, že podle závěti svého muže má právo v domě dožít.
Kvůli hádkám v šlechtické rodině, ze které pocházel například papež Řehoř XIII., známý zavedením gregoriánského kalendáře, soud už na začátku roku nařídil nemovitost prodat. Minimální cena byla původně stanovena na více než 400 milionů eur (přes devět miliard Kč), později ale klesla na méně než polovinu. Ani s touto "slevou" se však zatím vilu, která obsahuje řadu unikátních uměleckých děl, nepodařilo prodat.
Nyní třiasedmdesátiletá Američanka se provdala za knížete Nicolu Boncompagniho Ludovisiho v roce 2009. Byla jeho třetí manželkou. V USA pracovala jako herečka, modelka a moderátorka a byla původně provdaná za republikánského kongresmana Johna Jenrettea.
jkh jrm