FT: Největší čínské banky půjčily Rusku po západních sankcích miliardy dolarů
Peking/Moskva 4. září (ČTK) - Rusku, na nějž Západ po invazi Moskvy na Ukrajinu uvalil sankce, největší čínské banky půjčily miliardy dolarů, napsal list Financial Times (FT). Zatímco západní věřitelé pod tlakem regulátorů a politiků působení v Rusku omezují nebo z něj odcházejí, na jejich místo nastupuje Peking, který se snaží propagovat jüan jako alternativní světovou měnu vedle dolaru. Expozice čtyř největších čínských bank vůči ruskému bankovnímu sektoru se za čtrnáct měsíců do letošního března zvýšila čtyřnásobně, ukazují data Kyjevské ekonomické školy (KSE).
Finanční ústavy Bank of China, Industrial Commercial Bank of China, China Construction Bank a Agricultural Bank of China měly na začátku roku 2022 investice v Rusku ve výši 2,2 miliardy dolarů (49,2 miliardy Kč). Do konce března letošního roku se zvýšily na 9,7 miliardy dolarů.
Během stejného období rakouská Raiffeisen Bank, která má ze zahraničních bank největší pohledávky v Rusku, zvýšila svá aktiva v zemi o 40 procent na 29,2 miliardy dolarů, připomíná FT. Banka tvrdí, že hledá způsoby, jak ze země odejít, a od března svá aktiva v Rusku snížila na 25,5 miliardy dolarů.
Postup čínských bank reaguje na snahu Ruska používat místo dolaru či eura spíše jüan. 'Půjčky čínských bank ruským bankám a úvěrovým institucím, v nichž z velké části jüan nahradil dolar a euro, ukazují, že sankce fungují,' řekl listu FT Andrij Onoprijenko z Kyjevské ekonomické školy, který citovaná data zpracoval.
Situace ilustruje také ekonomický příklon Ruska k Číně. V roce 2022 dosáhla obchodní výměna mezi těmito dvěma zeměmi rekordních 185 miliard dolarů.
Před invazí Moskvy na Ukrajinu se přes 60 procent ruského exportu uskutečnilo v měnách, které ruský režim nyní označuje jako 'toxické', tedy v dolarech nebo v eurech. Čínský jüan zastupoval pouze jedno procentu vývozu. Od té doby export uskutečněný v 'toxických' měnách klesl na méně než polovinu celkového objemu, zatímco jüan se vyšplhal na 16 procent, vyplývá z dat ruské centrální banky.
lsk ank
Západní představitelé plánují varovat SAE před obchodem s Ruskem, píše WSJ
Washington 4. září (ČTK) - Představitelé USA, Británie a Evropské unie plánují tento týden společně zatlačit na Spojené arabské emiráty, aby zastavily dodávky zboží do Ruska, které by mohlo pomoci Moskvě ve válce proti Ukrajině. Napsal to dnes list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na své zdroje, podle nichž byly dosavadní žádosti na toto téma z velké části ignorovány.
Američtí a evropští představitelé tvrdí, že jsou stále více znepokojeni tím, že do Ruska směřuje více zboží západní výroby přes SAE, přestože USA tlačí na ostatní země, včetně sousedů Ruska, jako je Arménie, aby tento obchod omezily.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že úřady hledají pomoc u všech zemí, které 'jsou využívány k obcházení kontrol vývozu a přesměrování zakázaného zboží k ruským koncovým uživatelům'.
Vyslanci USA, Británie a EU dříve společně i samostatně cestovali do zemí, jako je Turecko a Kazachstán, aby tlačili na úřady, aby tomuto jednání zabránily.
Představitel SAE uvedl, že země nadále vede úzký dialog s mezinárodními partnery včetně USA a Evropské unie o konfliktu na Ukrajině a jeho důsledcích pro globální ekonomiku.
Představitelé Washingtonu a evropských hlavních měst jsou ode dneška na návštěvě v SAE v rámci kolektivního celosvětového úsilí o to, aby se počítačové čipy, elektronické součástky a další tzv. výrobky dvojího užití nedostaly do ruských rukou, uvádí zpráva WSJ.
SAE, které jsou členem ropné aliance OPEC+, do níž patří i Rusko, udržují s Moskvou dobré vztahy navzdory tlaku Západu, aby pomohly izolovat Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, která začala v únoru 2022.
Spojené arabské emiráty, dlouholetý partner USA na Blízkém východě, invazi na Ukrajinu v OSN několikrát odsoudily, ale zároveň se snažily udržovat vztahy s Ruskem, což je součástí jejich zahraničněpolitické strategie široké mezinárodní angažovanosti. Vládce Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zájid navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina a před cestami i po nich komunikoval s americkými představiteli. Minulý měsíc SAE oznámily, že se připojí ke skupině rozvíjejících se zemí BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Zároveň ale uvedly, že nechtějí, aby byla země využívána jako centrum pro západní společnosti, které by překládkou zboží obcházely sankce.
ban mka