Čistý zisk banky Moneta v 1. čtvrtletí stoupl o 5,8 procenta na 1,3 miliardy Kč
Praha 25. dubna (ČTK) - Čistý zisk Moneta Money Bank letos v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Výsledek je v souladu s očekáváním banky a byl ovlivněn především dobrým provozním ziskem a nižšími provozními náklady. Moneta to dnes oznámila v tiskové zprávě. Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 9,6 procenta na 3,1 miliardy korun a provozní náklady klesly o 3,8 procenta na 1,5 miliardy korun. Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze, největším akcionářem je finanční skupina PPF.
Čistý úrokový výnos v období od ledna do března meziročně vzrostl o 2,2 procenta na 2,1 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí byl vyšší o 20,1 procenta, dosáhl 740 milionů korun. Podle banky vzrostl zejména díky vyšším provizím z prodeje produktů třetích stran, kde výnos z poplatků z investičních fondů činil 145 milionů korun a výnos z pojištění dosáhl 322 milionů korun. V porovnání s prvním čtvrtletím 2023 stoupl výnos z poplatků z investičních fondů na dvojnásobek a výnos z pojištění zhruba o 14 procent.
"Vynikající výsledek výnosů z investičních produktů byl dosažen díky vyšší poptávce po těchto produktech. Střadatelé a investoři totiž přesouvají své prostředky ze spořicích účtů, kde dochází k všeobecnému poklesu úrokových sazeb v návaznosti na snížení klíčových sazeb Českou národní bankou," uvedla Moneta.
Za poklesem provozních nákladů byly mimo jiné meziročně nižší regulatorní poplatky téměř o 14,6 procenta. Administrativní a ostatní náklady se snížily o 10,6 procenta a poklesly také odpisy hmotného a nehmotného majetku o 6,8 procenta. "Tyto pozitivní trendy byly částečně kompenzovány nárůstem nákladů na zaměstnance o 7,3 procenta na 620 milionů korun," doplnila banka.
Poptávka po nových úvěrech se v prvním čtvrtletí zvýšila. Objem nových úvěrů stoupl meziročně o 23,8 procenta na 12,9 miliardy korun. Podle banky byla poptávka silná zejména v retailovém segmentu, kde objem nových hypoték vzrostl o 34,7 procenta na 3,1 miliardy korun a objem nových spotřebitelských úvěrů činil 4,8 miliardy korun, byl tak meziročně o 38,6 procenta vyšší. Celkově retailové úvěry dosáhly k 31. březnu 2024 výše 180,3 miliardy korun.
Komerční výkonné úvěry v hrubé výši vzrostly díky růstu většiny produktů. Provozní úvěry vzrostly meziročně o 36,2 procenta na 17,7 miliardy korun, portfolio úvěrů pro živnostníky a malé firmy se zvýšilo o 14,7 procenta na 14,4 miliardy korun, přičemž nové objemy vzrostly o 60 procent. Výše investičních úvěrů mírně poklesla na 45,3 miliardy korun. Celkově se komerční úvěry k 31. březnu 2024 meziročně zvýšily o 6,4 procenta na 87,2 miliardy korun.
Celkové portfolio výkonných úvěrů v hrubé výši tak dosáhlo ke konci prvního čtvrtletí 267,4 miliardy korun.
Klientské vklady meziročně vzrostly o 15,9 procenta na 406 miliard korun, přičemž retailové vklady stouply o 17,5 procenta na 315 miliard korun a komerční vklady vzrostly o 10,9 procenta na 91 miliard korun.
Konsolidovaná bilanční suma skupiny Moneta se k 31. březnu 2024 meziročně zvýšila o 15,7 procenta na 468 miliard korun, a to především díky růstu klientských vkladů.
"Moneta v prvním čtvrtletí překonala odhad trhu v provozních výnosech i v čistém zisku. Důvodem byl mírný meziroční růst úrokových výnosů a nárůst příjmů z poplatků," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Monetě se podle něj podařilo získat vyšší podíl na trhu s depozity, naopak se jí nepodařilo zvýšit podíl na trhu s úvěry pro retail, který pokračoval v oživení. Moneta může v následujících kvartálech benefitovat z poklesu úrokových sazeb ČNB, protože ve 12měsíčním horizontu ji čeká přecenění dvou třetin vkladů, zatímco pouze asi jedné třetiny úvěrů, dodal.
Banka ve svém střednědobém výhledu na období 2024 až 2028 předpokládá dosažení kumulovaného čistého zisku 27,7 miliardy korun, což je o 32 procent více než kumulovaný čistý zisk doručený v předchozích pěti letech. Za celý letošní rok očekává čistý zisk 5,2 miliardy korun.
fsl fd rdo
Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje na ožívání hospodářství v ČR
Praha 24. dubna (ČTK) - Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku u firem i spotřebitelů ukazuje, že české hospodářství ožívá. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Kladně hodnotí především vývoj spotřebitelských nálad, je to podle nich signál, že spotřebitelská poptávka potáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP). Předpokládají, že se zvýší zhruba o jedno procento.
"Spotřebitelská důvěra vzrostla už čtvrtý měsíc v řadě, povzbuzena poklesem inflace a obnoveným růstem reálných mezd. Dobrou zprávou je zejména fakt, že domácnosti lépe hodnotí svou současnou finanční situaci a zároveň se snižují jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace," uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Stejně vývoj důvěry v ekonomiku hodnotí i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "Spotřebitelé ze sebe konečně setřásli chmury pramenící ze soustavy pandemicko-energeticko-válečných krizí, rozdivočelé inflace a vládních úsporných opatření. Na tento zlom jsme marně čekali již ve druhé polovině loňského roku, nicméně i zde platí, že lepší je pozdě než nikdy," sdělil ČTK. Podle něj roste zájem lidí uskutečňovat i větší nákupy. "To vše by mělo vést k celkovému oživení domácí poptávky, což je impulz, který česká ekonomika nutně potřebuje," podotkl.
"Optimismus spotřebitelů neutuchá a hodnota indikátoru jejich důvěry v ekonomiku se blíží postpandemickému vrcholu v roce 2021. Domácnosti se přestávají bát dalšího růstu cen, uklidnil je návrat inflace ke dvěma procentům. Proto očekáváme, že tento trend ještě nějakou dobu potrvá," řekl ČTK hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek.
Javůrek upozornil i na zlepšení důvěry mezi podnikateli v sektoru služeb. "Není divu, ve službách se stále ještě daří zvyšovat ceny, inflace tam neklesá zdaleka tak rychle jako například u potravin," uvedl. Stejné věci si všímá i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "Cenová očekávání ve službách se dostala na nejvyšší úroveň od počátku letošního roku," upozornil.
Kladně analytici hodnotí i zlepšení nálady v průmyslu, upozorňují však, že stále zůstává pod dlouhodobým průměrem. "Proti rychlejšímu oživení průmyslu hovoří i skutečnost, že podniky zdůrazňují nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu produkce," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka se slabá poptávka v průmyslu projevuje tlakem na propouštění a na optimalizaci zásob.
"Celkově průzkum vyznívá ve prospěch mírného oživení ekonomiky taženého především domácí spotřebitelskou poptávkou. Růst ekonomiky by proto mohl v letošním roce dosahovat zhruba jednoho procenta," uvedl Dufek. Stejný odhad má i Hradil, podle Rusinka by letošní růst HDP mohl dosáhnout 1,5 procenta. "Výhled je však nadále zatížen negativními riziky v čele s nejistým vývojem zahraniční poptávky," upozornil Rusinko.
str rot